Zdánlivý paradox hypoték: Sazby rostou a objemy také

Názor
Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů, tedy celkové náklady spotřebitelského úvěru pro spotřebitele, pozn. red.) podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupnul v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu 2,26 procenta ročně.
Ze všeho nejvíc by přehřátému trhu pomohlo podstatné zvýšení nabídky dokončovaných bytů na trhu. Ilustrační foto: FAEI.cz

V červnu tedy pokračoval „plíživý“ růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem, jako v předchozím měsíci (v květnu 0,06 p. b.). Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 p. b. na 2,12 procenta p.a.

Postupně se naplňují předpoklady, že RPSN a úrokové sazby hypotečních úvěrů půjdou sice mírným tempem, ale nahoru. ČNB po červnovém zvýšení své základní úrokové sazby z 0,25 na 0,50 procenta p.a. bude ve svém úsilí o snížení inflačních očekávání své sazby dále zvedat.

Otázkou je, kolikrát tak ještě letos učiní a jaké tempo zvolí. Bankám postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, takže jsme spíše na začátku pozvolně rostoucí křivky. Jsme stále ještě na velmi nízké hladině, v loňském roce se totiž RPSN dostala těsně pod tři procenta.

Nové hypoteční úvěry

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v červnu 2021 celkového objemu 39,5 miliardy korun, to je o 8,6 mld. Kč více, než v květnu 2021, a z hlediska „nového byznysu“ jde o měsíční rekord od začátku časové řady ČNB (od roku 2014, pozn. aut.), s velmi silným meziročním nárůstem o více než 20 miliard.

PSALI JSME:
Hypotéky Čechům zdraží průměrně na zhruba tři procenta

Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, již za květen v meziročním srovnání označená mým předchůdcem, Vladimírem Staňurou, právem za „neskutečnou“ byla v červnu překonána o několik koňských délek.

Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory. Ze všeho nejvíc by přehřátému trhu pomohlo podstatné zvýšení nabídky dokončovaných bytů na trhu. Počet vydaných stavebních povolení i zahajované výstavby sice roste, ale v delší časové řadě není nijak působivý. Na rychlý zvrat to nevypadá.

Refinancování úvěrů na bydlení

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance, pozn. aut.) za červen sice ve srovnání s předchozím měsícem o zhruba čtvrt miliardy korun pokleslo – na 9,782 miliardy korun, ale i tak je aktivita nadále velmi silná, a šlo o třetí nejsilnější měsíc od ledna 2014 (po březnu a květnu letošního roku).

Zájem o refinancování hypotečních úvěrů má jasné a racionální vysvětlení – lidé se tak snaží uzamknout v nižších splátkách, dokud to podmínky na trhu dovolují, a využívají konkurenčního boje bank, stále se najde dost soupeřů, kteří se snaží klienty přetáhnout lepší nabídkou.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekord: Refinancuje se už třetina hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB