Zdánlivý paradox hypoték: Sazby rostou a objemy také

Názor
Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů, tedy celkové náklady spotřebitelského úvěru pro spotřebitele, pozn. red.) podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupnul v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu 2,26 procenta ročně.
Ze všeho nejvíc by přehřátému trhu pomohlo podstatné zvýšení nabídky dokončovaných bytů na trhu. Ilustrační foto: FAEI.cz

V červnu tedy pokračoval „plíživý“ růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem, jako v předchozím měsíci (v květnu 0,06 p. b.). Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 p. b. na 2,12 procenta p.a.

Postupně se naplňují předpoklady, že RPSN a úrokové sazby hypotečních úvěrů půjdou sice mírným tempem, ale nahoru. ČNB po červnovém zvýšení své základní úrokové sazby z 0,25 na 0,50 procenta p.a. bude ve svém úsilí o snížení inflačních očekávání své sazby dále zvedat.

Otázkou je, kolikrát tak ještě letos učiní a jaké tempo zvolí. Bankám postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, takže jsme spíše na začátku pozvolně rostoucí křivky. Jsme stále ještě na velmi nízké hladině, v loňském roce se totiž RPSN dostala těsně pod tři procenta.

Nové hypoteční úvěry

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v červnu 2021 celkového objemu 39,5 miliardy korun, to je o 8,6 mld. Kč více, než v květnu 2021, a z hlediska „nového byznysu“ jde o měsíční rekord od začátku časové řady ČNB (od roku 2014, pozn. aut.), s velmi silným meziročním nárůstem o více než 20 miliard.

PSALI JSME:
Hypotéky Čechům zdraží průměrně na zhruba tři procenta

Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, již za květen v meziročním srovnání označená mým předchůdcem, Vladimírem Staňurou, právem za „neskutečnou“ byla v červnu překonána o několik koňských délek.

Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory. Ze všeho nejvíc by přehřátému trhu pomohlo podstatné zvýšení nabídky dokončovaných bytů na trhu. Počet vydaných stavebních povolení i zahajované výstavby sice roste, ale v delší časové řadě není nijak působivý. Na rychlý zvrat to nevypadá.

Refinancování úvěrů na bydlení

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance, pozn. aut.) za červen sice ve srovnání s předchozím měsícem o zhruba čtvrt miliardy korun pokleslo – na 9,782 miliardy korun, ale i tak je aktivita nadále velmi silná, a šlo o třetí nejsilnější měsíc od ledna 2014 (po březnu a květnu letošního roku).

Zájem o refinancování hypotečních úvěrů má jasné a racionální vysvětlení – lidé se tak snaží uzamknout v nižších splátkách, dokud to podmínky na trhu dovolují, a využívají konkurenčního boje bank, stále se najde dost soupeřů, kteří se snaží klienty přetáhnout lepší nabídkou.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekord: Refinancuje se už třetina hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.