Zdražování ani letos nekončí, inflace vyskočila na 17,5 procenta

Názor
Zdražování zboží a služeb v Česku neskončilo ani na začátku letošního roku, inflace v lednu vzrostla meziměsíčně o 1,7 procentního bodu na 17,5 procenta. Ceny zboží úhrnem v lednu meziročně vzrostly o 20,8 procenta a ceny služeb o 12,2 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kvůli ukončení Úsporného tarifu statistici zaznamenali velký růst hlavně v oblasti bydlení.
Jednou z mála možností, jak své finance ochránit před znehodnocením, je investovat je do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci překonává, tvrdí Evžen Korec. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským lednem o 9,1 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 6,1 %), výrazně zrychlilo zdražování vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,7 %).

Náklady na bydlení nejvíce ovlivnila cena elektřiny, která z prosincového poklesu o 21,2 procenta přešla v lednu v meziroční nárůst o 36,4 procenta. Naopak ceny zemního plynu zmírnily svůj růst na 87 procent z prosincového růstu o 140,2 procenta. Za energie tak lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

PSALI JSME:
Inflace: Elektřina zdražila z měsíce na měsíc o 140 procent

Rozpočty domácnosti však velmi zatěžuje i zdražování základních potravin, bez kterých se neobejdou. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Rýže v lednu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 35,1 procenta, mouka o 44,2 procenta, vepřové maso o 36,8 procenta, drůbeží maso o 32,4 procenta, vejce jsou dražší o 85 procent a cukr o 84,7 procenta.

Lidé budou muset oželet také stravování v restauracích, které je letos dražší o 23,8 procenta. Také ubytování zdražilo o pětinu (19,9 %). Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 19,1 procenta více než v loňském lednu. Je tak jisté, že se letos mnoho rodin bude muset bez dovolené obejít, na což doplatí hlavně provozovatelé hotelů a restaurací.

PSALI JSME:
Lednový inflační skok

Vysoká inflace ale také znehodnocuje úspory, které lidi mají na běžných účtech. Že nejde o žádné drobné, ukazují data České národní banky (ČNB). Podle nich překonal objem vkladů obyvatel v říjnu 2021 hranici tří bilionů korun, přičemž na běžných účtech měli ke konci roku 2021 vysokých 1,8 bilionu korun.

Vzhledem k tomu, že i pro letošní rok ČNB očekává, že celoroční inflace přesáhne deset procent, znamená to, že Češi letos přijdou minimálně o 180 miliard korun. Loni jim přitom inflace 15,1 procenta z úspor na běžných účtech „ukradla“ 271,8 miliardy korun.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Leden přinesl prudký růst inflace. Následující měsíce by již měly být lepší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává

Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB