Zdražování u výrobců pokračuje

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 procenta, což bylo dvakrát rychleji, než se čekalo. Meziroční tempo zdražování tak zrychlilo na 4,6 procenta z předchozích 3,3 procenta.
Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 procenta, což bylo dvakrát rychleji, než se čekalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za polovinou nárůstu cen stálo odvětví chemických látek a výrobků, což má souvislost s předchozím zdražením ropy. Dále citelně vzrostly ceny v odvětví výroby plastových, pryžových a nekovových minerálních výrobků. Zdražovalo se i v potravinářství, nicméně zde jsou ceny v meziročním poklesu o téměř dvě procenta.

V dubnu se rychle zvýšily ceny zemědělských výrobců o 1,5 procenta, jejich meziroční tempo se tak zvýšilo na stále nízkých 1,3 procenta. V případě ostatních výrobců byl cenový vývoj v dubnu velmi umírněný. Ve službách ceny meziměsíčně stagnovaly a v případě stavebních prací činilo meziměsíční zdražení 0,2 procenta.

Pro letošek počítáme s růstem cen průmyslových výrobců o 3,3 procenta, nicméně poslední data ukazují na rychlejší růst. I vývoj cen výrobců indikuje spíše šanci na dřívější růst úrokových sazeb České národní banky. Převažuje očekávání, že centrální banka zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání a dnes zveřejněná data tomuto nahrávají. Klíčový bude především další vývoj rizik stran epidemie.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování na straně výrobců zrychlilo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru