Zdražuje maso, prasata, ovoce i brambory

Názor
Ceny průmyslových výrobců v srpnu rostly meziročně tempem 2,1 procenta, nepatrně rychleji, než s čím počítal trh. Ten ve střední hodnotě analytických odhadů předpokládal meziroční zdražování průmyslových výrobců v rozsahu 1,9 procenta. Průmyslníky tíží zejména pokračující citelný růst cen elektřiny, meziročně o 7,7 procenta. V potravinářském průmyslu stoupá zejména cena masa a výrobků z něj.
Epidemie afrického moru prasat se promítá i do cen zemědělských výrobců. Cena jatečných prasat vzrostla v srpnu meziročně o čtvrtinu. Foto: Depositphotos.com

Klíčovým důvodem je epidemie afrického moru prasat, která před více než rokem propukla v Číně a od té doby se šíří nejen v Asii, ale částečně i v Evropě. V Číně početní stav chovů prasat meziročně klesl o takřka 40 procent, jak vyplývá z dnešních informací tamního ministerstva zemědělství. Například ve Vietnamu je pokles zhruba dvacetiprocentní.

Chovy jsou ve velkém vybíjeny, aby se zamezilo dalšímu šíření epidemie. V Číně meziročně ceny masa zdražují o takřka 50 procent a země musí zejména vepřové v rostoucí míře dovážet, což vytváří celosvětový cenový tlak, v jehož důsledku stoupá cena masa i v ČR. V Česku se však přidává také třeba růst cen energií nebo mezd.

Epidemie afrického moru prasat se promítá i do cen zemědělských výrobců. Cena jatečných prasat vzrostla v srpnu meziročně o čtvrtinu. Zemědělští producenti se nadále utkávají s dopady loňského suchého a letošního kolísavého počasí. V důsledku loňské nízké sklizně brambor, jedné z nejhorších v historii ČR, zdražovaly brambory v srpnu meziročně o bezmála 76 procent, přestože mají svůj nejstrmější cenový nárůst za sebou. O více než 22 procent roste cena ovoce.

PSALI JSME:
Letošek bude rokem drahých potravin. Vepřové zdraží o desítky procent

Stále zřetelněji se ukazuje, že se se týče úrody ovoce, byl loňský rok v Česku vskutku výjimečný. Ovocné stromy se doslova prohýbaly nadúrodou plodů. Bohatá sklizeň se promítla do cen. Třeba kilogram višní mezi červencem 2017 a červencem 2018 zlevnil z 19,30 na 8,90 koruny, tedy o 53,9 procenta. Ve stejném období zlevňovaly také třeba meruňky, švestky či třešně. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.

Letos je to dost jiné. Ovoce meziročně citelně zdražuje. Z nejnovějších, dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu plyne, že broskve v srpnu meziročně zdražovaly o 26,1 procenta, švestky o 14,6 procenta, višně o 80,4 procenta a červený a bílý rybíz o 56,2 procenta. Důvodem je nejen horší než loňská úroda, ale také obecný růst mezd – které pochopitelně rostou také sadařům a ovocnářům – či zdražování energií.

PSALI JSME:
České třešně zná celý svět. Proč je vozíme z Itálie?

Svoji roli sehrají i letošní jarní mrazíky a obecněji výkyvy počasí, včetně opět sucha nebo krupobití. Podle nejnovějšího odhadu, k začátku září, například sklizeň jablek meziročně poklesne o třicet procent. Jednalo by se tak o jednu z nejhorších sklizní jablek v novodobé historii ČR.

Na cenách jablek se zatím horší úroda neprojevuje, například konzumní jablka z české produkce vyšla na výkupu letos srpnu na 10,40 koruny za kilogram, zatímco loni v srpnu na 10,80. Špatná úroda se v cenách jablek projeví postupně, během následujících měsíců. Do ceny pro konečného spotřebitele se promítne také například efekt levné polské či italské konkurence, a tedy i tamní letošní úroda jablek.

Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pálenky notně zdraží. Cena tuzemského ovoce dramaticky roste

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Experimenty, mozky a červi

Jaká opatření snižují globální chudobu? Nobelovu cenu za ekonomii (pro puristy: Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela) získali letos Abhijit Banerjee (MIT), Esther Duflová …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru