Žebříček Doing Business: Česká republika těžce zaostává za západními, ale i středoevropskými sousedy

V roce 2010 byla Česká republika v hodnocení Světové banky v obtížnosti získání stavebního povolení na 76. místě. Měli bychom mít ambici se rychle vrátit alespoň tam, odkud jsme se během osmi let dokázali propadnout na 156. pozici, soudí členové Sdružení pro architekturu a rozvoj.

Pokud by se zahraniční investoři rozhodovali, kde postaví továrnu nebo kam vloží peníze do výstavby nemovitostí striktně podle toho, která země nabízí přátelské podmínky pro výstavbu, Českou republiku by obešli obloukem. Za hranicemi ČR na kteroukoliv světovou stranu se jejich záměry budou realizovat mnohem

snadněji. V žebříčku Světové banky Doing Business v kategorii srovnávající obtížnost získání stavebního povolení jsme se totiž umístili na nelichotivém 156. místě, což znamená ztrátu 13 míst na Slovensko, které figuruje na 143. pozici. K ostatním sousedům máme ještě dál. Pomyslné „světelné roky“ nás dělí od 24. Německa, více než sto míst ztrácíme i na Rakousko a Polsko, které v letošním žebříčku obsadily 42. respektive 40. místo.

„Letošní výsledky bohužel opět potvrzují to, co zaznívá z odborných kruhů již dlouho: podmínky pro výstavbu jsou u nás nadále velmi složité a získat stavební povolení trvá neúměrně dlouho. Jak napovídá i název studie Doing Business, z dlouhodobého hlediska poškozují nastavené podmínky i konkurenceschopnost celé České republiky,“ komentoval výsledky studie Pavel Kliment, partner KPMG a člen SAR.

„Naše umístění potvrzuje, že čekat na komplexní rekodifikaci stavebního práva si nemůžeme dovolit. Principy nového stavebního zákona, které představilo ministerstvo pro místní rozvoj tentokrát dávají naději, že se opravdu celé povolování staveb zrychlí a zjednoduší. To ale bude trvat minimálně ještě čtyři roky, proto komplexní rekodifikaci musí předcházet rychlá dílčí novela stavebního zákona tak, jak navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj. Jinak se v nejbližších letech v žebříčku neposuneme a dál se budeme dívat na záda ostatním středoevropským zemím ze spodních příček,“ upozornila expertka na stavební právo a členka SAR Renáta Pintová Králová.

Ministryně pro místní Klára Dostálová slíbila, že dílčí novela stavebního zákona bude hotová do konce letošního roku. Zkrátit stavební proces by měla především tím, že zavede tzv. fikci souhlasu. Veřejní i soukromí investoři se totiž v realitě potýkají s tím, že na nutná vyjádření a stanoviska dotčených orgánů (hasiči, památkáři, hygienici…) a správců sítí čekají dlouhé měsíce. Pokud jsou napadena, což se děje velmi často, nařízené orgány je přezkoumávají i roky. Fikce souhlasu by znamenala, že na vydání stanovisek a vyjádření by dotčené orgány měly 60 dní a pokud by tak neučinily, mělo by se za to, že souhlasí. Zároveň by zákon měl zavést pro přezkum povinné lhůty, které dnes nejsou stanoveny.

„I bez změn legislativy je možné hned začít manažersky vést úřady k tomu, aby striktně dodržovaly lhůty dané zákonem, což se nyní neděje. Získat povolení pro obyčejný bytový dům trvá dnes v Praze i deset let, což je jednou z příčin současné bytové krize. Přeregulovanost se pak logicky promítá i do cen bytů,“ upozornil Dušan Kunovský, rezidenční stavitel a člen SAR. Cílem musí být podle Sdružení pro architekturu a rozvoj celé povolovací řízení zrychlit a zjednodušit tak, aby celý proces legalizace stavby od začátku až do vydání stavebního povolení i s vyřešením odvolání nepřesáhl například u bytového domu dva roky.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.