Žebříček největších firem v České republice ovládla Škoda

Sdružení Czech Top 100 vyhlásilo každoroční žebříček nejvýznamnějších firem působících v Česku. Nejvyšší příčku obsadila již tradičně Škoda Auto. Na druhé místo se tentokrát dostal Energetický a průmyslový holding, který předběhl polostátní ČEZ. Posun v žebříčku zaznamenala i tchajwanská společnost Foxconn CZ, která skončila hned za Agrofertem na pátém místě.
Žebříček největších firem v České republice ovládla Škoda. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Účetní výsledky za rok 2019 nebyly ovlivněny pandemií koronaviru, takže mnohé firmy překonaly rekordní tržby z roku 2018. V letošním roce lze však očekávat, že se mnohým firmám zhorší jejich výsledky,“ říká předseda Czech Top 100 Jan Struž.

Vzhledem k důsledkům pandemie koronaviru se letos nepodařilo získat účetní výsledky všech firem z první stovky. Zatím je možné zveřejnit pouze pořadí na prvních deseti místech bez detailních údajů. Toto pořadí se již nebude měnit. Na sestavení finálního žebříčku první stovky firem se stále pracuje. Kompletní výsledky budou doplněny v průběhu července. Žebříček Czech Top 100 je vytvářen ve spolupráci se společností Bisnode.

Sales revenues Škoda Group (tržby z prodeje skupiny Škoda, celkové tržby budou zveřejněny 30. 6. – pozn. aut.) dosáhly v loňském roce rekordní úrovně 503,7 miliardy korun. Byly vyšší než součet tržeb dvou dalších firem v pořadí.

Prvních deset firem v žebříčku Czech Top 100 v roce 2020
1 Škoda Auto
2 Energetický a průmyslový holding
3 ČEZ
4 Agrofert
5 Foxconn CZ
6 Unipetrol
7 Hyundai Motor Manufacturing Czech
8 Alpiq Energy SE
9 Moravia Steel
10 Continental Barum

Rok 2019 jistě vykouzlil úsměv na tváři Danielu Křetínskému, jehož Energetický a průmyslový holding navýšil tržby na 220,3 miliardy korun. Přes hranici 200 miliard korun se ještě dostala společnost ČEZ, která si oproti roku 2018 rovněž výrazně polepšila.

Účetní výsledky za rok 2019 ještě nebyly ovlivněny pandemií koronaviru, takže mnohé firmy překonaly rekordní tržby z roku 2018. V roce 2020 však lze očekávat, že se výsledky firem prudce zhorší, což může zamíchat celým žebříčkem. Bude proto zajímavé sledovat, zda Škoda Auto obhájí své prvenství.

Česká ekonomika je výrazně otevřená a těží z přístupu na společný evropský trh. Díky kvalifikované a stále relativně levné pracovní síle je atraktivní pro zahraniční investory. To dokládá statistika, kdy přibližně čtyři pětiny z největších firem v naší zemi je spoluvlastněno zahraničním kapitálem.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Automobilce Škoda loni citelně klesl zisk. Jaké jsou důvody a co čekat dalšího?

×
  1. Žebříček firem je výčet největších podvodníků pěkně seřazených od největšího.Škoda je škoda peněz,ČEZ nám prodává elektřinu 3x dráž než cizincům,Agrofert akorát čerpá dotace,atd.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Kolik restaurací ve čtvrtek už znovu neotevře?

V České republice bylo podle Českého statistického úřadu ještě koncem loňského roku 135 tisíc pohostinských a stravovacích zařízení. Pro mnohé z nich letošní rok už bohužel byl, anebo ještě bude likvidační. Absenci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru