Určité zklamání ze zámoří přinesl počet nově zahájených staveb, který se v květnu meziměsíčně propadl o 5,5 procenta, zatímco trhy čekaly růst o 0,7 procenta. Dynamika výstavby nových domů tak byla nejnižší za poslední čtyři roky, na čemž se pravděpodobně podepisuje zejména restriktivní úroveň úrokových sazeb.
Za odhady zaostal rovněž červnový index filadelfského Fedu (americká centrální banka, pozn. red.). Zelené bankovky přesto s podporou nárůstu dolarových tržních úrokových sazeb proti euru posílily o 0,2 procenta na 1,072 USD/EUR.
Česká koruna setrvala poblíž 24,90 CZK/EUR. Tam se za snížené likvidity na devizovém trhu vyhoupla již v předchozích dnech.
Přispěla k tomu pravděpodobně vyjádření radních z České národní banky (ČNB), kteří připustili, že ve hře je pro zasedání v příštím týdnu stále i možnost snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.
Finanční trhy včetně nás se většinově přiklání spíše ke zpomalení tempa na 25 bazických bodů. Důvodem ale mohlo být i to, že výrazné květnové posílení koruny nemělo oporu v rozšíření diferenciálu tržních úrokových sazeb, a domácí měna tak korigovala své předchozí nadměrné posílení.
Další domácí impulz bude pro korunu spojen právě až se zasedáním ČNB příští čtvrtek. Ve čtvrtek totiž členům bankovní rady začala tzv. mediální karanténa, během které neposkytují rozhovory. A ani tuzemský datový kalendář nenabídne do té doby žádné zásadní makroekonomické statistiky.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)