Zelené bankovky proti euru posílily

Zámořské trhy se ve čtvrtek po středečním svátku znovu otevřely. Datový kalendář však příliš bohatý nebyl. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA zhruba odpovídal očekávání, když dosáhl 238 tisíc, tedy obdobné hodnoty jako o týden dříve.
Zelené bankovky s podporou nárůstu dolarových tržních úrokových sazeb proti euru posílily. Ilustrační foto: Pixabay.com

Určité zklamání ze zámoří přinesl počet nově zahájených staveb, který se v květnu meziměsíčně propadl o 5,5 procenta, zatímco trhy čekaly růst o 0,7 procenta. Dynamika výstavby nových domů tak byla nejnižší za poslední čtyři roky, na čemž se pravděpodobně podepisuje zejména restriktivní úroveň úrokových sazeb.

Za odhady zaostal rovněž červnový index filadelfského Fedu (americká centrální banka, pozn. red.). Zelené bankovky přesto s podporou nárůstu dolarových tržních úrokových sazeb proti euru posílily o 0,2 procenta na 1,072 USD/EUR.

Česká koruna setrvala poblíž 24,90 CZK/EUR. Tam se za snížené likvidity na devizovém trhu vyhoupla již v předchozích dnech.

Přispěla k tomu pravděpodobně vyjádření radních z České národní banky (ČNB), kteří připustili, že ve hře je pro zasedání v příštím týdnu stále i možnost snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.

Finanční trhy včetně nás se většinově přiklání spíše ke zpomalení tempa na 25 bazických bodů. Důvodem ale mohlo být i to, že výrazné květnové posílení koruny nemělo oporu v rozšíření diferenciálu tržních úrokových sazeb, a domácí měna tak korigovala své předchozí nadměrné posílení.

Další domácí impulz bude pro korunu spojen právě až se zasedáním ČNB příští čtvrtek. Ve čtvrtek totiž členům bankovní rady začala tzv. mediální karanténa, během které neposkytují rozhovory. A ani tuzemský datový kalendář nenabídne do té doby žádné zásadní makroekonomické statistiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB