Zelené investice jsou v kurzu. Češi se k nim ale jen tak nedostanou

Analýza
Poptávka po dluhopisech k financování projektů s pozitivním dopadem na životní prostředí je v současné době obrovská. „Takzvané zelené dluhopisy jsou skvělou příležitostí, jak zúročit své úspory a přispět k ochraně přírody,“ řekla portálu FAEI.cz Eliška Skřivanová z portálu Rizikovédluhopisy.cz.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky náročnému schvalovacímu procesu jsou „zelené dluhopisy“ vydávány pouze seriózními firmami, s prakticky nulovým rizikem a úročením vyšším, než nabízejí státní dluhopisy či různé druhy spoření. „Co je však zásadní, že emitentům i investorům nejde pouze o zisk, ale především o pozitivní dopady podnikání,“ podtrhuje Skřivanová. Nespornou výhodou tzv. zelených dluhopisů je, že se jejich výnosy nedaní. Emitent si tím pádem půjčuje za nižší úrok a investor nakupuje s garancí vyššího výnosu.

Problém ale nastává v tom, jak se k takovým bondům dostat. Tzv. zelené dluhopisy velkých nadnárodních korporací jsou totiž primárně určeny pro institucionální investory. Například letos automobilka Porsche vydala dluhopisy v hodnotě jedné miliardy eur (přibližně 25,5 miliardy korun). Získané peníze investorů plánuje využít na financování prvního plně elektrického sportovního vozu Taycan.

Obří emisí zelených dluhopisů za 750 milionů eur (téměř 20 miliard korun) má za sebou také realitní skupina CPI Propriety Group. Získanými zdroji chce společnost financovat či refinancovat stávající a budoucí projekty zaměřené na zlepšování ekologických parametrů drženého nemovitostního portfolia a na omezování dopadů činností společnosti na životní prostředí a klima. K těmto dluhopisům se však běžný český investor přímo nedostane.

„Zmíněné emise dluhopisů jsou určeny pro institucionální investory, kam patří například banky, penzijní fondy, pojišťovny či investiční společnosti,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Frontman Martin Luňák. A dodává, že tzv. zelené investice mohou drobní čeští investoři dostat do svých portfolií prostřednictvím firemních dluhopisů, akciových podílových fondů či burzovně obchodovaných fondů (ETFs).

PSALI JSME:
Zelené dluhopisy se nedaní

Snížení emisí skleníkových plynů, rostoucí podíl energie z obnovitelných zdrojů, omezení produkce jednorázových obalů, efektivní využívání druhotných surovin. To jsou jen některá z opatření, která mají přispět k udržitelnosti životního prostředí. Státní instituce, soukromé společnosti i začínající start-upy v posledních letech masivně investují do nejrůznějších „zelených projektů“, které slibují snížení ekologické zátěže naší planety.

„Kromě dotací z evropských či národních programů a prostředků samotných firem zastávají stále významnější roli v boji proti změně klimatu peníze soukromých investorů. V posledních letech je vidět například výrazný růst trhu takzvaných zelených dluhopisů, kterými firmy financují své projekty. Zatímco v roce 2015 dosahoval tento trh velikosti 78 miliard dolarů, letos v srpnu to bylo již 590 miliard,“ uvádí analytik Future Farming Martin Podoba.

Vydáním emisí zelených dluhopisů společnosti signalizují svůj závazek v environmentální a ekologické oblasti, prostřednictvím financování projektů s jednoznačnými přínosy životnímu prostředí. „Je zřejmé, že společnosti vydáváním zelených dluhopisů diverzifikují svou základnu investorů, což může vést k vyšší poptávce. Zájem o tzv. zelené dluhopisy často převyšuje nabídku,“ uvedl Antonio Keglevič, ředitel útvaru Green Bond Origination ve skupině UniCredit.

PSALI JSME:
Kam by investovala Greta? Investice do ekologie budou kolísavá plavba

Pokud nelpíte na dluhopisech, můžete pomocí podílových fondů získat do portfolia alespoň mix akcií firem z ekosektoru nebo s deklarovaným zodpovědným přístupem k životnímu prostředí. Mezi zavedené fondy patří např. ČSOB Akciový fond vodního bohatství, Generali fond živé planety nebo Amundi Fonds Global Ecology.

Tyto fondy obecně investují například do akcií firem podnikajících v oblasti odpadového managementu, alternativních zdrojů energie, vodohospodářství, energetickém průmyslu, recyklace, biotechnologií a podobně. Oproti firemním dluhopisům ale musí investoři počítat s proměnlivostí ceny akcií, takzvanou volatilitou.

Mnohem více možností mají ekologicky smýšlející investoři na poli burzovně obchodovaných fondů. Na čistou energii se zaměřuje například iShares Global Clean Energy ETF, speciálně na sluneční energii cílí Invesco Solar ETF a vodní hospodářství pokrývá například Invesco S&P Global Water Index ETF. Nevýhodou těchto fondů ale je, že obchodovat s nimi fondy umí jen zlomek českých retailových investorů a nelze do nich investovat v českých korunách, čím do investice vstupuje další proměnná, kterou je kurzové riziko.

Podle Václava Pecha, investičního analytika společnosti Broker Trust, zní oprávněná otázka takto: „Když bude moje investice o něco „živější“ než obvykle, budu za to také více odměněn? Odpovědět je těžké, a to zejména proto, že ekologie je z investičního pohledu poměrně nové odvětví, a tudíž nemáme k dispozici dostatečně velký soubor dat k porovnání.“

PSALI JSME:
Jak se vyznat v přívlastcích firem: zelená, ekologická, zodpovědná?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB