Ženy milují chytré hodinky. Zvláště, když s nimi mohou platit

Všeobecné mínění o tom, že nejmodernější technologie jsou doménou zejména mužů, nabourávají minimálně v jednom případě chytré hodinky. Jejich prostřednictvím totiž platí o třetinu více žen než mužů. Dokládá to průzkum společnosti Ipsos pro společnost Barion, která spravuje data okolo osmi milionů platebních karet a její služby využívá více než 13 tisíc e-shopů v pěti evropských zemích včetně Česka.
Platba pomocí chytrých hodinek je mezi Češkami stále populárnější. Ilustrační foto: Freepik.com

Průzkum, kterého se zúčastnila tisícovka dotázaných a jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, ukázal, že právě chytré hodinky jsou mezi ženami druhé nejčastější zařízení po smartphonu, které využívají pro transakce uskutečněné digitálními peněženkami. Platí takto už každá desátá Češka (9,7 %).

Oblíbené to je zejména u mladší a střední generace od 18 do 44 let. Nepřekvapí, že chytré hodinky se zdaleka nejvíce využívají v Praze, kde takto platí skoro každý pátý uživatel digitální peněženky (18,8 %). Na dalších místech se umístili obyvatelé Středočeského, Libereckého, Jihočeského a Zlínského kraje, a to především ve větších městech.

Sledování vlastních transakcí

„Už to není jen chytrý telefon, který používáme pro bezhotovostní platby místo klasické plastové karty. Vedle chytrých hodinek, které zažívají boom, se pomalu prosazují i chytré náramky. U starších uživatelů je nejčastější alternativou smartphonu platba přes tablet,“ řekl Balázs Judik, marketingový ředitel společnosti Barion, která vznikla v roce 2015 v Maďarsku.

PSALI JSME:
Hledat peněženku nebo kartu už nebude třeba. Mastercard zahájil novou éru biometrického ověřování plateb

Zajímavostí je, že z hlediska dosaženého vzdělání preferují nejčastěji platby chytrými hodinkami absolventi učebních oborů (12,5 %), za nimiž následují středoškoláci. A o třetinu více platí chytrými hodinkami ženy (9,7 %) než muži (6,3 %). Stále ovšem platí, že osm z deseti uživatelů digitálních peněženek však stále dává přednost smartphonu.

„Digitální peněženka není jen čistě platební nástroj, který umožňuje realizovat on-line platby. Dají se díky ní sledovat veškeré transakce, aniž by se uživatel musel přihlašovat na internetové stránky nebo si útraty zapisoval. Nemusí také stále dokola zadávat data o platební kartě,“ vysvětlil Judik.

Češi v evropské špičce

To, že Česko patří mezi evropskou špičku v on-line nakupování a internetovém bankovnictví nebo že si stále více komunikují s úřady online, dokládají také údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Internet mělo ve druhém čtvrtletí roku 2022 již 85 procent (3,9 milionu) českých domácností. Zatímco rodiny s dětmi a mladé rodiny bez dětí byly připojeny téměř všechny (99,7 %), z domácností seniorů (osob starších 65 let) měla přístup k internetu jen každá druhá.

PSALI JSME:
Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Nejčastěji používaným zařízením je chytrý telefon, který má v Česku 99 procent osob starších 16 let. „V roce 2017 poprvé více než polovina dospělých obyvatel používala internet ve svém telefonu. O pět let později mělo chytrý telefon 80 procent a internet v mobilu používalo 77 procent Čechů starších 16 let,“ uvedl Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Miliony obyvatel on-line

V Česku roste obliba on-line nakupování i internetového bankovnictví a mezi zeměmi Evropské unie patříme v obou těchto činnostech do první desítky. Počet uživatelů internetového bankovnictví se v republice mezi lety 2012 a 2022 zvýšil na dvojnásobek, když přesáhl šest milionů.

Bankovní identitu k přihlášení do služeb veřejné správy využilo v roce 2022 téměř 23 procent osob starších 16 let. Zvýšil se také počet těch, kteří přes internet komunikují s úřady. Například informace na stránkách veřejné správy vyhledávala v roce 2022 více než polovina osob starších 16 let. K lékaři se v roce 2022 on-line objednalo 15 procent osob starších 16 let, žádost o recept zaslalo 19 procent lidí a se svým lékařem konzultovalo on-line přibližně osm procent pacientů.

PSALI JSME:
Se státem elektronicky moc nekomunikujeme. Česko ve využívání e-governmentu zaostává

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.