Žijeme jako dávné civilizace před kolapsem, říká egyptolog Bárta

Tak dlouho se chodí se džbánem, až se ucho utrhne. A hlavně, tohle už v dávné historii bylo několikrát. V těchto dvou větách lze shrnout nedávnou poutavou přednášku známého českého egyptologa Miroslava Bárty na půdě pražské Právnické fakulty v rámci setkávání některých českých elit nazvaného příznačně „Na rozhraní.“

Žijeme jako dávné civilizace před kolapsem, říká egyptolog Bárta. Reprofoto: Česká televize

Podle něho římská a egyptská civilizace na počátku svého společenského kolapsu vykazovaly překvapivě shodné prvky s těmi, které známe z dnešní civilizace západního typu. Miroslav Bárta zdůraznil, a na mnoha příkladech doložil, že kolaps sice neznamená zánik, ale že také nenastává postupně, ale skokově. De facto jde o ztrátu toho, na co jsme zvyklí a co považujeme za nezvratné jistoty.

„Studenti si myslí, že způsobili 17. listopad 89. K němu se ale schylovalo už třicet let před ním. Sametová revoluce byla jen vyvrcholením, toho, k čemu by stejně došlo. Stejně by se to stalo, a když ne v roce 89 tak třeba v roce 92,“ konstatoval Bárta. Nezajímavější je přehled momentů, které předcházely pádu civilizačních jistot, na které byli lidé už v dávných dobách zvyklí.

VĚDA VE VÝKAZECH, SAMOÚČELNÉ PRÁVO

Bárta v něm uvádí formalizaci veřejných zakázek, nárůst moci jednotlivých úředníků, podřízení vědy politickým objednávkám a statistickým výkazům. V neposlední řadě pak to, že systém, například právní, spotřebovává více, než vyprodukuje. A že je samoúčelné, kdy vnitřní procesní řád u soudu se stává nadřazeným nad rozhodnutím ve věci samotné.

„Jak je možné, že zákonům a jejich výkladům už nerozumějí ani právníci, ani soudci,“ ptal se před nabitou posluchárnou Bárta. Na číslech z USA ukázal, jak dramaticky narůst počet slov v zákonech napříč obory.

Na matematických modelech pak prezentoval, jak klesá výtěžnost z toho, do čeho lidé investují své úsilí a dokládal to například na polích, kde se zasévá řepka. Poškození půdy a zdravotní důsledky spojené s řepkou, včetně postřiků, podle něho smazávají ve výsledku momentální výnosy.

Za jeden z nejmarkantnějších rysů civilizace nacházející se před skokovým kolapsem považuje obrovský nárůst celkové spotřeby, vzestup mandatorních výdajů a existence na dluh.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.