Žijí spolu, i tak část Čechů utrácí za zády svého partnera

Průzkum
Většina Čechů sice rozhoduje o financích společně se svým partnerem, i tak část z nich někdy utrácí peníze „tajně“, za zády svého partnera. Ukázal to průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Češi nejčastěji rozhodují za zády svého partnera o „zbytečných“ výdajích. Více to dělají ženy než muži. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle průzkumu, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, se plné dvě třetiny Čechů nikdy nerozhodovaly v otázce financí za zády svého partnera. Necelých 19 procent dotázaných se samostatně rozhoduje pouze u zanedbatelných částek a sedm procent Čechů své výdaje a investice se partnerem zpravidla nekonzultuje.

Společně se rozhodují především mladí manželé a partneři ve věku 18 až 24 let (78 %) z nízkopříjmových domácností. Samostatně o investicích a útratách rozhodují zejména lidé ve věku 55 až 64 let (11 %) s osobním příjmem nad 30 tisíc korun.

Zbytečné výdaje

Češi se za zády svého partnera nejčastěji rozhodují o výdajích, které lze podle autorů průzkumu označit za zbytečné. Dělají to výrazně více ženy (42 %) než muži (30 %). Muži zase výrazně častěji (30 %) než ženy (8 %) samostatně rozhodují o investicích.

Bez souhlasu partnera Češi také často půjčují peníze rodině a přátelům, mění dodavatele různých služeb, jako je například mobilní operátor nebo internet, anebo si berou půjčky na své jméno. Mnozí také tají před svým partnerem, když dostanou přidáno.

PSALI JSME:
Většina Čechů má před partnerem tajnosti týkající se financí

„České páry se ve výrazné většině rozhodují o financích společně, zejména v domácnostech s větším počtem dětí. Přesto ale nezanedbatelná část mužů i žen zatají před svým partnerem zvýšení svého platu v práci nebo třeba nějaký vedlejší příjem či dědictví,“ uvedla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

A zatímco ženy před svým partnerem tají nákupy zbytečností, muži se daleko častěji než jejich partnerky nepochlubí výdaji za hazard nebo investicemi. „Je dobré mít na paměti, že pokud se jeden z partnerů dostane do platební neschopnosti, spoludlužníkem se stává i partner, který o půjčce nebo špatné investici nevěděl,“ upozornila Palendalová.

Oddělené finance

Češi se o útratách a investicích rozhodují sami především proto, že mají s partnerem oddělené finance (26 % dotázaných), což platí spíše pro ženy (32 %) než pro muže (20 %). Muži naopak nejčastěji rozhodují sami, protože nechtějí svým partnerkám dávat důvod k obavám (31 %).

Často je ale také důvodem samostatného řízení financí prostě fakt, že se chtějí Češi o financích rozhodovat sami (22 % respondentů s velmi malou převahou žen). Vlastní kontrolu nad financemi uvádějí jako důvod samostatného rozhodování nejčastěji mladí lidé ve věku 18 až 24 let.

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

Oddělené finance mají nejčastěji páry ve věku 35 až 44 let a také lidé s čistým příjmem domácnosti nad 60 tisíc korun měsíčně.

„U lidí s nejnižšími příjmy je častým důvodem samostatného rozhodování o financích nedůvěra k partnerovi. Bez porady se svým partnerem o financích častěji rozhodují také podnikatelé nebo lidé zaměstnaní v armádě a v bezpečnostních složkách,“ konstatovala Palendalová.

Podobný průzkum provedla společnost KRUK již v roce 2018. Zjistila, že nejčastějšími důvody sporů spojených s domácími financemi jsou právě výdaje na věci, které jsou jedním z páru považovány za nepotřebné. Dalším důvodem hádek je pak skrývání informací o výdajích.

Předmanželská smlouva

Se společným rozhodováním o majetku souvisí také takzvaná předmanželská smlouva. Právník Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad s odvoláním na údaje Notářské komory ČR a Českého statistického úřadu uvedl, že loni ji uzavřelo bezmála 18 procent párů.

PSALI JSME:
Tajíte vlastní úspory? Stejně nejsou jen vaše

Oproti předchozím letům jde o výrazný pokles – například v roce 2021 tuto smlouvu uzavřelo 23 procent párů. Již loni přitom podíl velmi mírně klesl z předloňských 23,3 procenta, když v předchozích letech neustále rostl.

Advokát Pavel Strnad upozornil, že Češi rezignují na právní ochranu svého majetku. Výhoda předmanželských smluv se totiž podle něj nemusí ukázat jen u rozvodu – ochrání například i v případě, kdy jeden z manželů podniká a dostane se do finančních potíží.

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran.

„Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky. Možná ještě lepším důvodem může být případ, kdy jeden ze snoubenců má blíže k rizikům – například když podniká, protože tato rizika by pak mohla negativně dopadnout na celou rodinu,“ říká Strnad.

PSALI JSME:
Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.