Zisk ČSOB spadl o desetinu. Není to ale důvod k obavám o zdraví ekonomiky

Názor
Desetinový loňský pokles čistého zisku ČSOB na první pohled může působit varovně. Nicméně je do značné míry dán jednorázovými faktory a také investicemi do nových technologií. Ani jedno z toho nesignalizuje systémový problém v tuzemské bankovní soustavě, nebo dokonce v české ekonomice jako celku.
Fundamentálně je vlastní obchodní činnost ČSOB v dobré kondici. Foto: FAEI.cz

Ten zatím nesignalizují ani zveřejněné výsledky jiných tuzemských bank. Mezi jednorázové faktory patří například to, že tuzemské banky v roce 2017 jednorázově profitovaly z ukončení kurzového závazku České národní banky. Zahraniční subjekty totiž jejich prostřednictvím spekulovaly na posílení koruny po ukončení intervence. Loni se tento vliv tedy v meziročním srovnání projevil z hlediska ziskovosti tuzemských bank nepříznivě.

Investice ČSOB do nových technologií jsou projevem snahy banky o zvýšení konkurenceschopnosti a také o takřka nutný důsledek růstu personálních nákladů. Citelný růst mezd je v poslední době charakteristický pro celou ekonomiku a nevyhýbá se tedy ani peněžnictví a bankovnictví.

PSALI JSME:
Moneta v čistém zisku přes čtyři miliardy

Byť v tomto sektoru je mzdový nárůst relativně nižší, jelikož růst mezd je poháněn „tlakem zespoda“, tedy je znatelnější v profesích s nižšími příjmy. Nové technologie bankám umožní přínosněji zapojit lidskou pracovní sílu, v horším případě ji propustit. Propouštění by bylo markantní zejména při delším cyklickém útlumu ekonomiky jako celku.

Fundamentálně je vlastní obchodní činnost ČSOB v dobré kondici, o čemž svědčí i znatelný růst čistých úrokových výnosů o patnáct procent. Tuzemským bankám loni prospívalo intenzivní zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky a naproti tomu jen velmi pozvolný růst úročení klientských vkladů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Penzijní účastnické fondy ČSOB loni skončily ve ztrátě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB