Ziskové marže firem ve druhém čtvrtletí stagnovaly

Názor
Třetí zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za letošní druhé čtvrtletí žádnou revizi nepřinesl. Bylo potvrzeno, že ekonomika vzrostla mezikvartálně o 0,5 procenta, v meziročním srovnání pak o 3,7 procenta.
Firmy i ve druhém čtvrtletí dokázaly vysoké ceny vstupních surovin přenášet na koncové zákazníky. Zároveň vyplácely i vyšší mzdy svým zaměstnancům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Krom toho byly zveřejněny i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že míra zisků nefinančních podniků stagnovala na úrovni z prvního čtvrtletí, tedy na 44,7 procenta, přičemž meziročně byla o dva procentní body nižší. Kolem 45 procent se ziskové marže v průměru drží již od roku 2018.

Je tedy patrné, že firmy i ve druhém čtvrtletí dokázaly vysoké ceny vstupních surovin přenášet na koncové zákazníky. Zároveň vyplácely i vyšší mzdy svým zaměstnancům, když jejich celkové mzdové náklady stouply o 11,1 procenta. Rostla i míra investic, která dosáhla 29,8 procenta a byla tak nejvyšší od druhého čtvrtletí 2020.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina firem přidá zaměstnancům na jídlo až příští rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.