Ziskové marže firem ve druhém čtvrtletí stagnovaly

Názor
Třetí zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za letošní druhé čtvrtletí žádnou revizi nepřinesl. Bylo potvrzeno, že ekonomika vzrostla mezikvartálně o 0,5 procenta, v meziročním srovnání pak o 3,7 procenta.
Firmy i ve druhém čtvrtletí dokázaly vysoké ceny vstupních surovin přenášet na koncové zákazníky. Zároveň vyplácely i vyšší mzdy svým zaměstnancům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Krom toho byly zveřejněny i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že míra zisků nefinančních podniků stagnovala na úrovni z prvního čtvrtletí, tedy na 44,7 procenta, přičemž meziročně byla o dva procentní body nižší. Kolem 45 procent se ziskové marže v průměru drží již od roku 2018.

Je tedy patrné, že firmy i ve druhém čtvrtletí dokázaly vysoké ceny vstupních surovin přenášet na koncové zákazníky. Zároveň vyplácely i vyšší mzdy svým zaměstnancům, když jejich celkové mzdové náklady stouply o 11,1 procenta. Rostla i míra investic, která dosáhla 29,8 procenta a byla tak nejvyšší od druhého čtvrtletí 2020.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina firem přidá zaměstnancům na jídlo až příští rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB