Ziskové marže firem ve druhém čtvrtletí stagnovaly

Názor
Třetí zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za letošní druhé čtvrtletí žádnou revizi nepřinesl. Bylo potvrzeno, že ekonomika vzrostla mezikvartálně o 0,5 procenta, v meziročním srovnání pak o 3,7 procenta.
Firmy i ve druhém čtvrtletí dokázaly vysoké ceny vstupních surovin přenášet na koncové zákazníky. Zároveň vyplácely i vyšší mzdy svým zaměstnancům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Krom toho byly zveřejněny i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že míra zisků nefinančních podniků stagnovala na úrovni z prvního čtvrtletí, tedy na 44,7 procenta, přičemž meziročně byla o dva procentní body nižší. Kolem 45 procent se ziskové marže v průměru drží již od roku 2018.

Je tedy patrné, že firmy i ve druhém čtvrtletí dokázaly vysoké ceny vstupních surovin přenášet na koncové zákazníky. Zároveň vyplácely i vyšší mzdy svým zaměstnancům, když jejich celkové mzdové náklady stouply o 11,1 procenta. Rostla i míra investic, která dosáhla 29,8 procenta a byla tak nejvyšší od druhého čtvrtletí 2020.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina firem přidá zaměstnancům na jídlo až příští rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

V Aeru Vodochody proběhla „letecká svatba“

Ke klíčovému milníku ve výrobě nového českého proudového cvičného letounu L-39NG došlo v úterý v areálu Aera Vodochody. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …