Život kratší o pět let. Proč v některých regionech Češi umírají dříve?

V některých okresech České republiky se lidé dožívají nižšího věku, a to až o několik let. Mají rovněž podprůměrnou kvalitu života nebo vyšší úmrtnost než v jiných oblastech. Vědci nyní budou zjišťovat, proč existují regionální nerovnosti ve zdraví. Jde o dlouhodobý problém, který navíc prohloubila pandemie covidu-19.
V některých regionech umírají lidé o několik let dříve než jinde. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nerovnosti ve zdraví chápou vědci jako nespravedlivé rozdíly, které vyplývají z mnoha nerovností různé povahy v sociální, ekonomické nebo environmentální oblasti.

„Současná společnost prochází obdobím poměrně zásadních změn ekonomických, společenských, kulturních i demografických trendů. Ty proměňují životní styl a trávení volného času, ale také strukturu zaměstnanosti, reprodukčního chování či podíly věkových skupin obyvatel, ale působí také na kvalitu zdraví,“ uvedla Dana Hübelová z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelu, která se na výzkumném projektu podílí společně s kolegy z Masarykovy univerzity.

Nerovnost ve zdraví

V ideálních podmínkách by měl mít každý stejnou příležitost dosáhnout plného zdravotního potenciálu. Z výsledků dosud provedených analýz z let 2018 a 2019 ovšem vyplývá, že v České republice územní nerovnosti ve zdraví existují. Patrné jsou v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, ale také v periferních okresech Jihomoravského, Olomouckého kraje nebo Jihočeského kraje.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím: Každý šestý pacient omezil návštěvu lékaře

„Právě v okresech těchto krajů se nejčastěji vyskytuje například nadprůměrná míra nezaměstnanosti a nadprůměrný podíl osob pobírajících různé formy sociální podpory, vysoké zastoupení osob s nižším dosaženým vzděláním či podprůměrné zdroje zdravotní péče,“ uvedla Hübelová.

„Tyto skutečnosti se projevují mimo jiné v nižší hodnotě naděje dožití při narození, konkrétně je to až o pět let u mužů a o 4,3 roku u žen,“ dodala Hübelová. Současně okresy Děčín, Most, Chomutov, Teplice, Karviná, Bruntál a Ostrava-město vykazují negativní hodnoty úmrtnosti. Nejde jen o celkovou míru úmrtnosti, ale také o úmrtnost na jednotlivá onemocnění, jako jsou nemoci oběhové soustavy, zhoubné novotvary i nemoci trávicí soustavy a další.

V těchto okresech se také častěji objevuje nižší spokojenost se životem, či vyšší podíl osob se zdravotními problémy.

Projekt za miliony

Vědecký projekt, který financuje Technologická agentura ČR, vyjde na více než 3,2 milionu korun. Vědci vybrali přes stovku indikátorů, které rozdělili na osm oblastí. Jsou mezi nimi například zaměstnanost, vzdělání, demografická a sídelní struktura, kriminalita nebo vybrané faktory životního stylu.

PSALI JSME:
Rakovina straší Čechy ze všech onemocnění nejvíce. Její léčba vyjde ročně na skoro 67 miliard korun

Výsledky výzkumu budou dostupné veřejnosti. Díky tomu poslouží k vyrovnání rozdílů mezi regiony a mohou i vylepšit zdravotní statistiky u české populace.

Znečištěné ovzduší zabíjí

Mezi významné vlivy, které působí na zdraví lidí a které budou vědci rovněž posuzovat, patří znečištěné ovzduší. Z údajů Evropské agentury pro životní prostředí vyplývá, že každý rok kvůli němu předčasně zemřou tisíce obyvatel České republiky.

Čeští vědci rovněž mezi 133 městskými policisty z několika vybraných měst letos zjišťovali, jaký má vliv znečištěné ovzduší na kvalitu spermií. Podle uznávaného českého molekulárního epidemiologa a genetika Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd byli strážníci pro výzkum vybráni proto, že jde o „venkovní“ profesi.

Výsledky ukázaly, znečištěné životní prostředí jednoznačně přispívá k narušení DNA ve spermiích. Nejhůře přitom dopadly spermie strážníků z Ostravy, které patří mezi nejvíce znečištěné regiony v celé Evropě. „Naštěstí ale ani u Ostravy nejde o takové poškození, že by to snižovalo jejich schopnost oplodnění,“ uvedl Šrám.

PSALI JSME:
Špinavý vzduch v ČR: Tisíce mrtvých, miliardové ztráty

×
 1. Zbytečně vyhozené peníze na nějaký projekt co tady můžu napsat hned z fleku jak to je.Na Ostravsku je zničené ovzduší a tady zas v pohraničí se Slovenskem celý život řešíme peníze a ten stres způsobuje kratší život.Mnoho chlapů ve věku 45 až 55 let si vzalo život kvůli nemožnosti uživit rodinu.K sebevraždě stačí banalita jako neprojítí auta na STK,pak není jak se dostat do práce,následuje vyhazov,rodina nemá z čeho žít,peníze na uvedení auta zpě.t do provozu nejsou.Přesně takto dopadl tady jeden ze sousedů.Díky tomto odstrašujícím případu si držím dvě auta abych přijel vždy do práce včas na 3 směny za neuveřitelných 16000 čistého…..V Praze asi nechápou,tady tvrdá realita!

  • Tam kde je málo práce to firmy zneužívají k placení nízkých mezd a šikaně zaměstnancům. Tak to funguje právě v MS kraji, kde je málo práce a zaměstnavateli je to těžce zneužíváno. U západních hranic je úplně jiný svět. Já když byl na dovolené u Nepomuku, tak přes týden v místních hospodách byli jen důchodci. Když jsem se jednoho z nich ptal, kde jsou mladí, tak mi řekl, že přes týden pracují v Německu nebo Rakousku a vracejí se akorát na víkend. Kdo je šikovný, radši jde dělat za mnohem větší peníz za kopečky. A tam, jak pan důchodce říkal, na rozdíl od místních zaměstnavatelů za kopečkama je taky úplně jiné (slušnější) jednání firem se zaměstnanci i mnohem nižší pracovní tempo. Kolem Plzně hlavu v pejru, jak se uživit mají ne zaměstnanci, ale zaměstnavatelé se špatnou pověstí aby vůbec nějaké zaměstnance sehnali. Když zaměstnavatel špatně platí nebo šikanuje, tak zaměstnanec tam prostě ze dne na den práskne s dveřmi a jde dělat do Rajchu.

   • Je nějaký důvod, proč také nemůžete pracovat přes týden v tom Německu nebo Rakousku, kromě toho, že jste líní? Jestli někdo pracuje třeba v Brémách, tak je úplně jedno, jestli tam jezdí z Nepomuku, nebo dejme tomu ze Vsetína.

   • Víte soudruhu, ona tady dělnická třída 40 let budovala třídní apartheid, a dovedla si ekonomiku k bankrotu. Takže si to nyní může vyžrat.

    • No jistě jste vedle, tisíce firem nová porevoluční doba zlikvidoval a věřte nebyly to firmy co nestačili na světovou konkurenci, třeba Plzeňský pivovar, světová firma a přesto jí prodali, sklárny byli záměrně zlikvidované, cukrovarnictví z bývalého světového lídra najednou nic není a jen jediný cukrovar je v českých rukou a tak bych mohl pokračovat . Bylo to mnohé zanedbané, ale i mnohé na světové úrovni a to dobré zlikvidovali či prodali a tak jsme se stali zemí závislou na všem a tedy manipulovatelnou a to díky našim lidem ano našim sousedům co nás prodali jen pro své dobré bydlo a mnozí jsou dnes za hranicemi a smějí se nám.

  • Petře, v Praze sice bereme i 30.000,- čistého, mnoho lidí i více, ale zase jsou tu náklady na bydlení 3x vyšší, než u vás. Já mám městskou garzonku v přízemí a platím 11 nájem. Jídlo v normální hospodě za 2 kila a nejlevnější pivko 10° za 35,-. Stres z toho, že nikdy nebudu mít vlastní bydlení je taky vysoký a nic mi nepomůže, že tu třeba máme protonový centrum na léčbu rakoviny, když mi to tátu nezachránilo.
   Praha a velký města jsou na tom asi lépe, ale žádná výhra v loterii to taky není.

   • Honzo, jestli si myslíte, že na Ostravsku se platí za nájem, jídlo a pivko méně než platíte Vy, tak jste na hlubokém omylu. Jen ten rozdíl v příjmu je skutečně propastný, to má Petr naprostou pravdu.

    • Ok, tak jinak, 1+kk v Orlové je za 490k,tady je za 3M.
     12° Radegast za 32,-, tady za 45,-….
     Penny,Lidl,Kauf,to je stejný všude…
     Jsem původem z KI Ráje, v Praze jsem náplava… Tak mi to vysvětlovat fakt nemusíte.

    • Ano, jistě, v praze má programátor pochopitelně více, než nekvalifikovaný přidavač někde v horní dolní. Akorát, že v praze je dost programátorů, a někde na valašsku jsou zase jen nekvalifikovaná přidavači. Všude jsou dobře placené práce, a není, kdo by je dělal, takže tam ani dobře placená pracovní místa NEVZNIKAJÍ. Vy si zřejumě myslíte, že v Praze dostanete za stejnou práci dvojnásobek toho, co někde v Chacharstánu, opak je pravdou. A s tím bydlením jste docela mimo, je rozdíl, jestli se za 3+1 v paneláku zaplatí 1,8 milionu, jako v OV nebo 5,5 milionu, což je případ Prahy.

  • Bláboly. Většina vás dělnických špindírů neumí hledat v jízdním řádu, a je pod její úroveň jezdit veřejnou dopravou.

 2. Vsichni mate pravdu ale podstatne je neco jineho. Smrtelnost v tyto regionech je spojena s podzemnim tizenim Uranu a Uhli. Jak? Radon v domacnostech a kontaminovana voda. Tohle vedeni zna, ale nic s tim nenadela….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru