Životní pojištění: Jak do konce roku ušetřit na daních?

Poradna
Státní podpora není spojena jen se stavebním spořením nebo doplňkovým penzijním připojištěním, ale také se životním pojištěním. Ročně můžete na daních zaplatit až o 3 600 korun méně. Rozdíl je jen v tom, že si musíte ohlídat poplatky, abyste na daních skutečně ušetřili. Jak na to?
Životní pojištění může být výhodný produkt s výraznými daňovými výhodami, jen je třeba vědět, jak si vybrat poplatkově výhodný produkt a vyhnout se těm nejdražším řešením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I na životním pojištění můžete získat daňovou slevu. Její výše činí až 3 600 korun za rok, pokud na pojistném zaplatíte v součtu v daném roce 24 000 Kč. Na vyšší částky se daňové zvýhodnění již nevztahuje. Abyste si mohli díky odpočtům snížit za rok 2019 základ daně z příjmů, potřebujete, aby vaše stávající či nově sjednaná smlouva splňovala následující podmínky (viz rámeček).

Připomeňme i to, že z daní lze odečíst jen částku pojistného, která je určena na krytí rizika úmrtí a na investování. Například na úrazové pojištění, pojištění závažných onemocnění či jiná připojištění nelze daňovou úlevu uplatnit.

Uvedené podmínky platí i pro situace, kdy vám na smlouvu přispívá váš zaměstnavatel. Jeho příspěvek až do částky 50 000 Kč ročně (společný limit pro životní pojištění a doplňkové penzijní spoření) je pro zaměstnavatele daňově uznatelným nákladem, a vy z příspěvku neplatíte daň z příjmu ani sociální a zdravotní pojištění. Pokud však smlouvu zrušíte, část výhod vracíte zpět. Musíte formou daňového přiznání provést dodanění příspěvků zaměstnavatele a všech částek, o které jste si v uplynulých deseti letech snížili základ daně.

Srovnejte si, která pojistka se nejvíc vyplatí

Daňově zvýhodněná smlouva životního pojištění musí obsahovat rezervotvornou (chcete-li investiční) složku. Tu však mohou zatěžovat nemalé poplatky. Proto je potřeba ověřit si výši poplatků v sazebníku pojišťovny.

Poplatky vám také prozradí oficiální kalkulačka České asociace pojišťoven, která vám napoví, jak drahé pojištění je. Zatímco některá pojištění se za účelem čerpání daňové výhody vůbec nevyplatí, u některých to dává stále smysl.

Následující příklad ukazuje, kolik procent ze zaplaceného pojistného si u nabízených produktů životního pojištění ukrojí poplatky. Uvažováno je s pojistným 2 000 Kč měsíčně a pojistnou dobou 20 let. Každý si ale pochopitelně můžete nastavit libovolnou kombinaci výše pojistného a délky trvání pojištění.

Pojišťovna Produkt Náklady
Komerční pojišťovna Vital Invest 2,0 %
ČSOB pojišťovna Bez Obav 2,2 %
Allianz pojišťovna Allianz ŽIVOT 3,0 %
UNIQA pojišťovna Domino Invest 4,0 %
UNIQA pojišťovna Logika 4,0 %
Česká pojišťovna Můj život 2 4,5 %
Generali pojišťovna Bella Vita 5,0 %
Generali pojišťovna Benefit Extra 5,0 %
NN pojišťovna NN Smart (UM7C) 6,4 %
NN pojišťovna NN Smart (UZ4C) 6,4 %
Česká pojišťovna Můj život 2 – Na penzi 6,5 %
Česká pojišťovna Můj život 2 – Profi 6,5 %
ČSOB pojišťovna Maximal Profit 6,5 %
Kooperativa pojišťovna NA PŘÁNÍ 6,9 %
Kooperativa pojišťovna FLEXI 8,0 %
ČPP pojišťovna NEON INVEST 8,5 %
MetLife pojišťovna Vision 9,0 %
MetLife pojišťovna InvestLife 11,0 %
Kooperativa pojišťovna PERSPEKTIVA 11,6 %
NN pojišťovna NN Blue 12,8 %
MetLife pojišťovna FairLife 13,3 %
MetLife pojišťovna Garde 14,2 %
AXA pojišťovna Life IN 15,3 %
ČSOB pojišťovna FORTE 15,8 %

Zdroj: http://www.cap.cz/kalkulacka/

Tato kalkulačka počítá náklady jednotlivých životních pojištění u běžně placeného pojistného. Je například vidět, že výše poplatků v případě pojištění ČSOB Pojišťovny (FORTE) a AXA Pojišťovny (Life IN) překračuje v daném příkladu i samotnou výši možné daňové úspory. Pokud v přehledu nenajdete produkt, který je vám nabízen, je to také výstražné znamení. Půjde pravděpodobně o drahé pojištění, kterým se pojišťovna raději ani nechlubí.

Je také dobré vědět, že poplatkově výhodnější je uzavřít pojistku na minimálně nutné běžné pojistné a investovat prostřednictvím tzv. mimořádného pojistného, které je poplatkově mnohem příznivější než běžné pojistné, které je zohledňováno v kalkulačce České asociace pojišťoven.

Prostřednictvím mimořádného pojistného je možné také doplatit pojistné tak, abyste mohli za letošní rok čerpat maximální daňovou úsporu. Zjistěte si proto, zda váš produkt umožňuje mimořádné pojistné a s jakým poplatkem můžete ještě za letošní rok daňovou výhodu získat.

PSALI JSME:
„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

Mimořádné pojistné se zpravidla zasílá na stejné číslo účtu, kam odcházejí pravidelné platby, pouze variabilní či specifický symbol se budou v tomto případě lišit. Výjimečně je třeba pojišťovně mimořádné pojistné ohlásit, většina ale umožňuje tento způsob i bez předchozí informace. Vždy se zajímejte o podmínky u vaší konkrétní pojistky.

Životní pojištění skutečně může být výhodný produkt s výraznými daňovými výhodami, jen je potřeba vědět, jak si vybrat poplatkově výhodný produkt a vyhnout se těm nejdražším řešením. Je dobře, že na rozdíl od minulých let je klientům nápomocna jednoduchá poplatková kalkulačka, kde je pravdivost informací zaručena samotnou asociací pojišťoven.

Pokud na výběr optimální pojistky a sjednání smlouvy nechcete být sami, můžete využít i služby některého pojistného odborníka, který pomůže například i s porovnáním různých výluk, které jsou důležitým faktorem, jenž vypovídá o kvalitě pojištění.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O případné plnění z pojistky musíte zažádat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojišťovny se letos i kvůli tornádu „prohnou“

Tuzemské pojišťovny sčítají škody čtvrtečního tornáda. Odhady zatím hovoří o stovkách milionů korun až jednotkách miliard. Zatímco loni byla klíčovou pojistnou událostí vichřice Sabine, letos to bude zcela jistě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru