Životní úroveň Čechů stoupá, chtějí kvalitní potraviny

V roce 2017 se poptávka dle analýz společnosti Euler Hermes zaměřila na kvalitnější výrobky v souvislosti s růstem kupní síly konečného spotřebitele. Životní úroveň českého obyvatelstva stoupá což se projevuje nákupem kvalitnějších potravin a zemědělských produktů. To přispívá také k růstu mezd v tomto sektoru. Stálou pracovní sílu ale sektor zemědělství a průmyslu stále postrádá.

Nedostačující počet pracovníků představuje zásadní problém zemědělství a potravinářství

Navzdory faktu, že sektor zemědělství a potravinářského průmyslu je stabilně hodnocen jako jeden z nejméně rizikových v České republice, objevují se i v něm určité hrozby. Jednou z nich je aktuální nedostatek pracovní síly, a to jak stálé, tak i sezonní. Kromě tohoto problému je sektor velmi citlivý na jakékoliv negativní informace o jednotlivých potravinářských výrobcích, zejména pak na takové informace, které jsou podloženy negativními zjištěními státních orgánů jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce, České obchodní inspekce, nebo orgány hygienické a veterinární správy. Tyto informace mohou mít na hospodaření dotčených výrobců podstatný vliv. Příkladem takového jevu je výskyt afrického moru u divokých prasat v okrese Zlín, který si vyžádal zásadní opatření ze strany státu směřující k eliminaci rozšíření afrického moru prasat do komerčních chovů v dané oblasti. Dle analýz společnosti Euler Hermes tato událost tentokrát neměla na komerční chovy velký vliv.

Sektor zemědělství a potravinářského průmyslu zahrnuje v rámci klasifikace společnosti Euler Hermes zejména zemědělskou prvovýrobu, výrobu potravin, nápojů a tabákových výrobků, výrobu průmyslových krmiv, veškerý velkoobchod se zemědělskými a potravinářskými komoditami a výrobky. Zemědělství se v roce 2017 podílelo na hrubém domácím produktu cca 1,7 %. Samotná zemědělská produkce byla ovšem v roce 2017 o 5,8 % nižší než v roce 2016. Důvodem je pokles hektarových výnosů u většiny plodin. Vzhledem k nízkému počtu dešťových srážek v loňském roce bylo ve vegetačním období většiny plodin extrémní sucho.

Zemědělská produkce je v České republice koncentrována do velkých zemědělských podniků, které obhospodařují cca 66 % zemědělského půdního fondu a podílejí se 76 % na celkovém počtu chovaných hospodářských zvířat.

Euler Hermes je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik krátkodobých dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí již 18 let.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak v roce 2019 zredukovat firemní náklady

Ačkoliv se zdá, že podnikání je v ČR rok od roku náročnější, způsobů, jak při něm ušetřit, je pořád dlouhá řada. Často se ale zapomíná na ty nejzákladnější a nejsnazší. Přitom je snižování nákladů v zájmu každého …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru