Zkrácené úvazky přinesou zaměstnavatelům slevu na pojistném

Názor
Od začátku února příštího roku bude zaměstnavatelům umožněno uplatnit slevu na pojistném u vybraných zaměstnanců, kteří budou mít zkrácený pracovní nebo služební poměr. Sleva by měla mít za následek snížení částky pojistného, které hradí za zaměstnance zaměstnavatel (tj. 24,8 % z vyměřovacího základu, pozn. aut.).
O začátku února 2023 přinesou zkrácené úvazky zaměstnavatelům slevu na pojistném. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sleva na měsíční bázi bude ve výši pěti procent z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, avšak za podmínky, že pracovní doba zaměstnance se bude pohybovat v rozmezí 8-30 hodin týdně, dále vyměřovací základ za všechna zaměstnání u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 1,5násobek průměrné mzdy.

A zároveň, že vyměřovací základ za všechna zaměstnání u jednoho zaměstnavatele připadající na jednu hodinu z úhrnu odpracovaných hodin v kalendářním měsíci nepřesáhne 1,15 procenta průměrné mzdy.

Aby zaměstnavatel mohl slevu uplatnit, musí zaměstnanec spadat do jedné z následujících skupin: Je starší 55 let, pečuje o dítě mladší deseti let, jehož je rodičem, pečuje o osobu blízkou mladší deseti let, která je závislá na pomoci jiné osoby, je osobou se zdravotním postižením, nebo je mu méně než jedenadvacet let.

PSALI JSME:
Komu se prodraží zvýšení minimální mzdy?

U osob mladších 21 let je možné slevu uplatnit bez ohledu na rozsah jejich úvazku. Slevu může uplatnit zaměstnavatel u jednoho zaměstnance pouze z jednoho zaměstnání. Stejně tak si slevu může, v případě více zaměstnání jednoho zaměstnance, uplatnit pouze jeden zaměstnavatel.

Pokud si bude chtít zaměstnavatel výše zmíněnou slevu odečíst, je povinen tento záměr oznámit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), a to nejpozději ve lhůtě pro podání přehledu za kalendářní měsíc, kdy si slevu uplatňuje. Cílem slevy je více motivovat zaměstnavatele ke zkráceným úvazkům pro zaměstnance.

Autor je daňový konzultant společnosti PKF Apogeo
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Volnější pracovní doba pro matky s dětmi. Opravdu to nejde?

Zavřít reklamu ×
  1. Pro zaměstnavatele absolutně nezajímavé….Náklady na výpalty jsou v ĆR velmi nízké. Větší problém jsou energie atd. Na platy jde v ČR asi 4% z obratu fimy a v na západě 25%……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).