Zkrášlení těla za desítky tisíc korun? Není problém, zájemci platí i na splátky

Úprava prsou, odsátí tuku z břicha nebo přišití odstávajících uší zdaleka nejsou výsadou boháčů. Plastické operace podstupují i lidé z nižších příjmových skupin. A pokud nemají dost velkou hotovost, mnozí z nich zaplatí zákrok na splátky.

Úprava prsou, odsátí tuku z břicha nebo přišití odstávajících uší zdaleka nejsou výsadou boháčů. Foto: Pixabay

Operace očních víček, obličeje, úpravy prsou nebo liposukce. To bývají nejčastější zákroky plastické chirurgie, které Češi v současné době podstupují. Jenže: úprava vybraných částí těla zdaleka není doménou až posledního čtvrtstoletí. A nechodí na ni jen ti, co „už neví, co s penězi“.

„Pacienti všech příjmových kategorií chodili na plastické estetické operace už před rokem 1989, poté zájem o estetické operace stoupl, opět však celoplošně. Je to dáno i tím, že ceny operací jsou u nás pro naše pacienty stále ještě daleko dostupnější než v západní Evropě, USA a také i v Rusku, kde jsou ceny operací v poměru k příjmům obyvatel nesrovnatelně vyšší,“ řekl FAEI.cz Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny.

Plastické chirurgii se věnuje od roku 1988, od té doby působil na několika českých i zahraničních pracovištích včetně Spojených států, s desítkami tisíc provedených operací patří mezi nejzkušenější plastické chirurgy v oboru estetické chirurgie. Je autorem mnoha vědeckých textů a odborných publikací.

V posledních letech zaregistroval primář Záruba zvyšující se počet mužů, kteří podstupují operaci očních víček. „Řeší nejen estetickou, ale funkční stránku tohoto problému. Těchto operací přibývá kvůli stále se zvyšující zátěži očí. Poměr žen a mužů, podstupujících tento zákrok je nyní přibližně 8:2, před deseti lety to bylo 9:1. U jiných operací se ale poměr žen a mužů zásadně nemění,“ konstatoval Záruba. Podle jeho zkušeností pochází zhruba pětina klientely ze zahraničí – především z Německa a Rakouska, ale také z Itálie a Velké Británie.

OPERACE NA SPLÁTKY, NEBO ZADARMO

Jak zjistil FAEI.cz, mnozí lidé, kteří si nemohou dovolit zaplatit úpravu prsou nebo břicha jednorázově, využívají možnost zaplatit operaci na splátky, respektive si vezmou půjčku, kterou posléze splácí – obdobně jako je tomu při nákupu auta. Peníze lze mnohdy získat i on-line. Takovou možnost zaplatit plastickou operaci nabízí několik specializovaných klinik, například Perfect Clinic.

„Plastické operace můžete financovat na základě účelové půjčky nebo bezúčelového úvěru a splácet plastiku prsou, nosu, uší, víček či liposukci a všechny další zákroky plastické chirurgie z naší nabídky podle vašich možností a představ,“ uvádí klinika.

Plastickou operaci může mít zájemce dokonce zcela zdarma, respektive mu ji zaplatí zdravotní pojišťovna. V takovém případě ovšem musí mít zákrok výhradně zdravotní důvod a nikoli estetický. Jako například u prsou – pokud jsou tak velké, že způsobují ženě bolesti zad a další potíže. Anebo například po rakovině prsu.

„Operace provedené ze zdravotních důvodů jsou plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Existují dva základní typy těchto operací. Prvním je výkon „rekonstrukce prsu syntetickou vložkou“, který je plně hrazen z indikace onkologa v situacích po odstranění prsu v důsledku onkologického onemocnění, nebo u vrozených vad. Druhým je výkon zmenšovací operace v případě extrémní velikosti prsů, která pacientce přináší prokazatelně zdravotní potíže; indikuje ho lékař odbornosti neurolog, ortoped nebo mammolog. Úhrada tohoto výkonu ze zdravotního pojištění navíc podléhá předchozímu souhlasu revizního lékaře na základě požadavku odborného lékaře jedné z uvedených odborností při doložení zdravotních potíží,“ sdělila největší zdravotní pojišťovna VZP.

A co když ženě například její abnormálně malá, nebo naopak velká prsa způsobují psychické trauma? „Provedení plastické operace z psychických důvodů, tedy kvůli psychickým potížím, které mohou nastat z důvodu nespokojenosti s velikostí či tvarem prsů, není hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ zdůraznila VZP.

PENÍZE NEJSOU PŘEKÁŽKOU

Zkušenosti plastických chirurgů navíc ukazují, že peníze nejsou obvykle tou hlavní překážkou, která by bránila zájemkyním či zájemcům podstoupit plastickou operaci. Spíše je to obava z toho, jak zákrok dopadne.

Ostatně takové poznání má i renomovaný plastický chirurg Dušan Záruba. „Peníze bych asi řadil až na poslední místo,“ potvrdil doktor. „Spíše je to obava z výsledku operace a splnění očekávání, někdy i strach z vlastní operace jako takové, protože i plastické operace mají rizika jako jiné operace a komplikace v pooperačním období mohou nastat vždy.“

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Objev: Mozek chudých dětí ve stáří hůře myslí

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech takzvaných kognitivních dovedností, které zahrnují myšlení, učení, usuzování, paměť nebo řešení problémů. V nové studii, …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru