Dnes jsou to přesně dva měsíce do zahájení Olympijských her v Paříži. Takhle blízko od našich hranic nebyly od Mnichova 1972 a pravděpodobně zase dlouho nebudou. A jelikož sdílená radost je radost dvojnásobná, otevřou se stejný den i brány Českého domu.
Podle informací Českého olympijského svazu se opět stane místem, kde čeští fanoušci společně sledují program a kam míří kroky olympioniků, aby se zde setkali se svými podporovateli a v tom nejlepším případě oslavili medailové úspěchy.
Český dům zažívá velký návrat po covidové pauze – v případě letních OH 2021 v Tokiu i na zimní olympiádě v Pekingu o rok později se hrálo o samotné konání Her a zřízení národních domů znemožnila protipandemická opatření.
Zatímco v brazilském Riu byly olympijské domy rozmístěny po celém městě, Paříž vsadila na myšlenku sdílení. Český dům se stane součástí Parku národů, na nějž se po dobu konání Her promění nejslavnější pařížský park La Villette.
Právě Češi byli prvními, koho organizační výbor oslovil s nabídkou být součástí největší fanouškovské zóny, která v souvislosti s olympiádou vznikne.
Český olympijský výbor dostal také přednostní právo vybrat si prostor podle svých preferencí. Volba padla na atraktivní budovu kabaretu, která disponuje vnitřním sálem i rozhlehlou zahradou. A čím že jsme si takové výhody zasloužili?
Český dům má ve světě skvělé jméno, a zdaleka nejen v tom českém. Dodnes se vzpomíná na londýnský klikující autobus Davida Černého. V Koreji přišly právě do Českého domu slavit svůj zlatý úspěch americké hokejistky.
Na obou těchto olympiádách se Češi navíc dočkali ocenění od zahraničních médií pro nejlepší olympijský dům. Letošní cíl je tedy jasný – vysoko nastavenou laťku překonat. Město zamilovaných bude tou nejvhodnější kulisou.
Český dům nabídne sportovní přenosy, kvízy i medailonky včetně pohledů do zákulisí příprav na největší sportovní událost. Jen počet sportovců, kteří sem zamíří oslavit svůj úspěch, organizátoři zatím netuší.
Část programů bude probíhat v angličtině a francouzštině, aby se Český dům, sportovci, fanoušci, ale i kultura představili světu. A nedílnou součástí české kultury je i pivo, které nemůže chybět.
V průběhu Her se v zde vystřídá šestnáct českých minipivovarů z celé republiky, aby fanouškům z Čech i zahraničí představily co nejširší paletu chutí. K pivu si fanoušci mohou samozřejmě dát i tradiční občerstvení, včetně na místě pečeného chleba.
Český olympijský výbor spoléhá na to, že národní dům bude důvodem, proč se do dějiště OH vypravit i bez vstupenek na samotná sportoviště. I bez nich se dá v Paříži zažít na vlastní kůži celá řada sportovních akcí – v ulicích se bude konat silniční cyklistika, triatlon, maraton nebo chůze.
Lístky do Českého domu je možné kupovat on-line od začátku května. Do konce června jsou za zvýhodněnou cenu 20,24 eur, o prázdninách budou k zakoupení za 24 eur. Slavnostní otevření je zpoplatněno vyššími cenami – do posledního června stojí 35 eur, poté je cena o pět eur vyšší.
Děti do šesti let mají vstup zdarma. Zástupci Českého olympijského výboru upozorňují, že cena vstupenek je nejnižší ze všech domů, umístěných v Parku národů. Doba strávená na místě je omezena jen otevíracími hodinami (od 12:00 do 24:00).
Vyplatí se tedy dorazit včas a zajistit si místa na nejatraktivnější večerní přenosy. Zakoupené vstupy jsou jednorázové – pokud chcete odejít a v průběhu dne se znovu vrátit, budete potřebovat další lístek. Vstupenky budou k dostání také na místě, ovšem jen v případě, že na daný den nebude překročena kapacita 1 400 míst.