Zlaté časy karavanů, zájem o „domy na kolečkách“ vzrostl o desítky procent

Když Češi nemohli strávit vánoční svátky a Silvestra v uzavřených hotelích na horách, dorazili do lyžařských areálů v obytných autech nebo karavanech. Zájem o „domy na kolečkách“ je dlouhodobě vzrůstající, ale koronavirová pandemie tento trend ještě výrazně zvýšila.
Karavany zažívají díky koronaviru zlaté časy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po sezóně 2018/2019, kdy prodej karavanů a obytných přívěsů v Evropě dosáhl rekordních více než 210 tisíc registrací, to vypadalo, že trh dosáhl pomyslného vrcholu. Jenže pak přišla koronavirová pandemie, razantní omezení turistiky a karavany se staly hitem. Jen v červenci 2020 vzrostly registrace nových vozů o zhruba šedesát procent oproti stejného měsíci před rokem.

Tento trend se nevyhnul ani Česku. Půjčovny a prodejci obytných aut patří mezi ty, kteří na koronakrizi spíše vydělají. Za rok 2020 se podle předběžných odhadů prodalo až o 40 procent obytných vozidel více, než v roce 2019. Zvýšený zájem – až o 50 padesát procent – zaznamenaly rovněž půjčovny.

Rekordní měsíc

Ohromný zájem o autokaravany potvrdil například Vladimír Horký, majitel společnosti Hykro Karavan Centrum v Praze. „Po první vlně covidu-19 začal obrovský karavanový boom a my nevěděli, kam dříve skočit,“ řekl Horký serveru All4camper.com, který se věnuje cestování, kempování a karavaningu.

PSALI JSME:
Kvůli koronaviru změnila plány na dovolenou téměř polovina Čechů

„Jinak řečeno – půjčovna byla vyprodaná celé léto a auta na prodej nám došla (bylo vyprodáno) už začátkem srpna, a řešili jsme, kde vzít další. Na jednu stranu to je sen každého prodejce, na tu druhou byla poptávka po celou dobu vysoká a my neměli pomalu co prodávat, což nás trápilo,“ dodal Horký.

Loňský červen byl pro jeho společnost dokonce historicky nejlepším měsícem za více než jednadvacetiletou historii firmy.

Vyprodáno!

Další vlna zájmu o obytné přívěsy a karavany přišla právě na konci roku, kdy chtěli Češi strávit vánoční svátky a Silvestr na horách, ale hotely a penziony musely mít kvůli pandemii zavřeno. „Zaznamenali jsme až trojnásobný zájem,“ řekl Martin Hulín z půjčovny Karavany Česko.

Na přelomu roku víceméně všechny půjčovny hlásily, že mají vyprodáno. Podle Asociace kempování a karavaningu je v republice k pronájmu přibližně 600 karavanů a obytných vozů. Ne všechny se ale mohou používat v zimě.

PSALI JSME:
Skiareály jsou zavřené, ale na sjezdovkách jsou i přesto lidé. Otevřená střediska by na hory vrátila řád

I když přesné číslo karavanů se zimní výbavou neexistuje, podle jedné ze zakladatelek asociace, Kláry Hájek Velinské, jich je zhruba třetina. „Takže se půjčilo nějakých dvě stě až dvě stě padesát vozů,“ konstatovala.

Překaravanováno

Ve vyhlášených turistických regionech tak bylo doslova „překaravanováno“. Jako třeba na Šumavě a v okolí Lipna. „V listopadu jsme zde ještě něco podobného nezažili. Nápor turistů byl mimořádný a například na našich parkovištích stojí desítky karavanů i několik dní,“ řekl starosta Kvildy na Prachaticku Václav Vostradovský.

Podobné to bylo rovněž na Modravě. „Je to fenomén současné doby, kdy platí kvůli koronaviru řada omezení,“ řekl starosta Modravy Antonín Schubert. Hodně karavanů na konci roku parkovalo například také na Božím Daru v Krušných horách.

PSALI JSME:
Český kempařský comeback

Zavřít reklamu ×
  1. Až přijde spousta lidí o dům tak karavan se bude hodit! Důležité je,že zbytečná státní buzerační instituce STK jede naplno koronavir nekoronavir………Stát se o své zisky od oveček nikdy nenechá připravit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Škodovka ukázala elektrický městský crossover Epiq

Největší tuzemská automobilka, Škoda Auto, spadající do německého koncernu Volkswagen, odtajnila v pátek jméno svého elektrického městského crossoveru, a to společně s designovou studií nabízející první pohled na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.