Zlaté druhé místo. Proč není česká mince nejtěžší?

Česká národní banka (ČNB) chce slavit. Druhým místem. Zlatým hřebem výstavy 100 let česko-slovenské koruny je totiž obří mince o nominální hodnotě sto milionů korun akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Proč se ČNB rozhodla pro druhé místo?
Druhá největší zlatá mince na světě. Prvenství drží Austrálie. Její mince má hmotnost přes jednu tunu. Foto: ČNB

„100 let česko-slovenské koruny… oslavte je s námi“, lákají billboardy po celé republice Čechy k návštěvě unikátní výstavy v Císařské konírně Pražského hradu. Chvályhodný počin vyzývající Čechy k národnímu uvědomění i k lásce k tuzemské měně má ale trhlinu. Je jí samotný zlatý hřeb – vysoko hmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 korun.

Naše nová chlouba je totiž až druhá. Prvenství největší zlaté mince světa stále drží Austrálie. Má hmotnost přes jednu tunu, druhou byla kanadská o hmotnosti (100 kg) a třetí pak rakouská (31 kg).

Zlaté mince jsou TOP

Po válečných peripetiích i éře komunismu se nad českým zlatým pokladem v roce 1998 zatáhlo. ČNB většinu prodala. Ze 70 tun měnového zlata, které České republice připadlo po rozdělení Československa, bylo prodáno 56 tun a zbylých 14 tun si ČNB ponechala. Množství už ale dávno neplatí.

K 28. únoru 2019 totiž banka uvádí, že ve struktuře devizových rezerv má 0,27 milionu uncí zlata, včetně zlatých depozit, případně zlata ze swapových operací, což je 8,397 tuny „žlutého kovu“ v hodnotě 354,61 milionu dolarů. Ještě v listopadu 2018 však Deník psal o 0,28 milionu trojských uncí.

A zatímco centrální banky téměř všude na světě zlato nakupují, ta česká si svého zlatého pokladu nejen neváží, ale „plýtvá“ jím na emise sběratelských mincí. Jen za poslední tři měsíce tak z devizových rezerv ubylo zhruba o 311 kg zlata.

PSALI JSME:
Vzestup a pád zlatého standardu

Logistika, nebo logika?

Proč tedy nemáme minci, která by reflektovala významné jubileum? „Při přípravě projektu jsme zjišťovali výrobní možnosti v tuzemsku a blízkém zahraničí, odhadovali rozumně akceptovatelné výrobní náklady a počítali hmotnost mince včetně transportních a výstavních obalů ve vztahu k únosnosti stavebních konstrukcí v místech potenciálního převozu a uložení mince. Došli jsme k závěru, že je reálně možné uvažovat o hmotnosti blížící se 130 kg,“ řekla portálu FAEI.cz mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

„Pro potřeby rezerv centrálních bank ale zlato není šťastným nástrojem – není dostatečně likvidní, jeho uchovávání s sebou přináší vysoké náklady a v jeho ceně dochází k častým výkyvům. Zlato proto není primárním aktivem, do kterého bychom naše devizové rezervy směřovali,“ stojí v textu publikovaném na webu ČNB s dovětkem, že banku možná emise zlatých pamětních mincí nebo budoucí vstup do eurozóny jednou donutí objem zlata o něco málo navýšit.

Na největší minci, která by nám v zahraničí udělala pěknou reklamu a o níž, tudíž i o nás, by se psalo napříč médii i kontinenty, by totiž musela padnout významná část zlata z devizových rezerv. A to si dnes česká centrální banka dovolit ani nemůže.

PSALI JSME:
Drahé kovy poskočily v oblibě na druhé místo

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Jak vidí brexit finanční trhy a investoři

Evropské akcie v pátek zakončily obchodování na nejvyšší cenové úrovni za uplynulých pět měsíců. Kromě naděje na zmírnění či smír v obchodní válce USA a Číny byl důvodem růstu evropských akcií také vývoj na …

Jsou ženy zodpovědné? Banky se neshodnou

Věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval, říkal prý britský premiér Winston Churchill. Ať už to od něj byla velká nadsázka, nebo brutální upřímnost, jedno je jisté: Stejná realita nazíraná optikou …

Silvestrovské škatule s korunou v číslech

Začněme trochu zeširoka. Mnozí investoři do českých korun tyto své koruny drží v podobě vkladů v českých bankách, které vklady předávají do České národní banky (ČNB). Podle objemu korun uložených v centrální bance …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Rozhovor
Výrobci televizorů, praček, fénů nebo mobilních telefonů se dušují, že do svých spotřebičů nemontují žádná speciální kazítka, jejichž smyslem je porouchat přístroj, a přimět tak zákazníka, aby si koupil nový. Jenže podle průzkumu projektu Opravme Česko se více než 75 procent dotázaných setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po konci záruční lhůty. Zákazníci jsou přesvědčeni, že nejde o …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru