Zlaté rezervy za poslední rok navýšilo čtrnáct států, ty české stále klesají

Zlato neshromažďují pouze centrální banky Ruska a Turecka, jak by se mohlo zdát ze zpráv světových ekonomických médií. Redakce informačního portálu Zlato.cz napočítala celkem 14 států, které meziročně navýšily své devizové rezervy. Oproti tomu český zlatý poklad, který už několik let díky nenápadné novele zákona nepatří státu, ale přímo České národní bance (ČNB), každoročně klesá o stovky kilogramů.

Marketingová organizace nejdůležitějších těžařů zlata World Gold Council (WGC) zveřejnila čerstvá data o zlatých rezervách jednotlivých států. Vychází z podkladů Mezinárodního měnového fondu (MMF) a také statistik londýnské LBMA, elitní společnost globálních bank určující denní cenu zlata na světovém trhu.

Česko je v první stovce až na 72. místě se zlatým pokladem o váze 9,3 tuny jen těsně před Kyrgyzstánem, který má o 400 kilo zlata méně. Kyrgyzská centrální banka během uplynulých 12 měsíců přidala do svých rezerv dvě tuny zlata, a tak je zřejmě jen otázkou měsíců, kdy tuzemská centrální banka o další příčku klesne.

Za dvacet let bez zlata?

Jak již před rokem a půl upozornil server Zlato.cz, z českého zlatého pokladu každoročně ubývá 300 – 400 kilogramů zlata, které ČNB používá na ražbu pamětních zlatých mincí. David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, která vydává jediný tuzemský zpravodajský server o zlatě, spočítal, že pokud banka bude pokračovat v tomto tempu, za dvacet let nebude mít v devizových rezervách vůbec žádné zlato.

„ČNB zřejmě víc věří penězům, které si vyrobí ve svých počítačích a pak je vymění za eura, než hmatatelné rezervě ve svém podzemním sejfu. Mohla by si ovšem statisticky o jedno místo polepšit, pokud by se prokázalo, že deset tun zlata oznámených vietnamskou centrální bankou v roce 2015 už neplatí. Vietnam totiž od té doby žádné další údaje o svém zlatém pokladu neposkytl,“ vysvětlil.

Kazachstán skokanem roku

Celosvětově mají nyní centrální banky v držení 33 737 tun zlata (ke konci roku 2014 to bylo 30 900 tun). Z toho třetinu drží země eurozóny včetně Evropské centrální banky – 10 778 tun, což představuje 54,4 procenta jejích devizových rezerv. Lídr tabulky, Spojené státy, vykazuje v devizových rezervách 8133,5 tuny zlata.

Na prvních pěti pozicích od USA po pátou Francii se v celkovém součtu nezměnilo nic, Rusko na šestém místě oznámilo zvýšení zásob zlata na 1944 tun. Skokanem letošního roku je Kazachstán, který už několik let nakupuje měsíčně 100 tisíc uncí tohoto vzácného kovu a jenž se v první polovině letošního roku v objemu zlata v devizových rezervách dostal před Velkou Británii.

ČNB měla k 30. červnu 2018 v devizových rezervách zlato v objemu 0,3 milionu troyských uncí (0,31 gramu) a v hodnotě 373,29 milionu dolarů. A také zlato v hodnotě 4,55 mil. USD, které není zahrnuto do oficiálních rezervních aktiv.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.