Zlato i ropa dnes kvůli napětí mezi USA a Íránem citelně zdražují

Názor
V reakci na zostření napětí mezi Spojenými státy a Íránem dnes citelně zdražují zlato i ropa. Koruna po přechodném oslabení vůči euru své dnešní ztráty v podstatě umazala. Zlato dnes zdražilo na svoji nejvyšší dolarovou cenu za celé období od dubna 2013, tedy bezmála za sedm let. Jedna jeho unce se aktuálně prodává za více než 1577 dolarů, krátce po dnešním otevření burz ovšem cena zlata přeskočila úroveň 1588 dolarů.
Zlato dnes zdražilo na svoji nejvyšší dolarovou cenu za celé období od dubna 2013, tedy bezmála za sedm let. Foto: Depositphotos.com

Od počátku letošního roku zdražuje zlato v dolarech o zhruba čtyři procenta. V podobném rozsahu letos zdražuje i vůči koruně. Dnes se cena drahého kovu dostala bezmála na 36 tisíc korun za unci. Jedna unce zlata tak byla jen zhruba o 600 korun levnější, než kolik činí její dějinně nejvyšší korunová cena, jíž dosáhla loni v září.

I další drahé kovy, tedy palladium, stříbro a platina, jsou letos poměrně výrazně „v plusu“. Jejich letošní zhodnocení vesměs citelně překonává zhodnocení letos zatím nejvýrazněji posilující měny, nikaragujské córdoby.

Důvodem je obava trhů z dalšího stupňování napětí mezi Spojenými státy a Íránem, v reakci na zabití íránského elitního generála Sulejmáního rukou Američanů z minulého týdne. Zlato a další drahé kovy, ale také třeba japonský jen nebo německé dluhopisy nyní registrují zvýšený zájem investorů, jelikož jde o takzvaná bezpečná útočiště pro časy nejistoty a obav.

PSALI JSME:
Do dvou let bude zlato nejdražší v dějinách, prognózuje Citi

Kvůli růstunapětí mezi USA a Íránem dnes zdražuje také ropa. Růst napětí na Blízkém výhodě může potenciálně vést k výpadku dodávek z regionu, který by způsobil pokles nabídky strategické suroviny na světovém trhu a vzestup její ceny. Investoři nyní této variantě přikládají vyšší pravděpodobnost než před generálovým zabitím.

Cena ropy Brent tak dnes poprvé od loňského září překonala cenovou úroveň 70 dolarů za barel. Tu naposledy překonala v důsledku panické situace na trhu, jež nastala bezprostředně po zářijovém útoku na saudskoarabská ropná zařízení, za kterým stál opět Írán.

Nelze vyloučit, že při dalším houstnutí blízkovýchodního napětí cena zlata pokoří historické korunové maximum, ani to, že se cena ropy dostane na úroveň kolem osmdesáti dolarů za barel. Tolik stála naposledy na podzim 2018. Cena pohonných hmot v ČR tehdy byla o 1,50 až dvě koruny vyšší než nyní. Při dalším houstnutí napětí mezi USA a Íránem by pohonné hmoty v ČR zhruba v takovém rozsahu už v dohledné době, nejspíše do konce února, zdražily.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Propuká třetí světová válka, nebo ne? Trhy se kloní k druhému, zatím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.