Zlato rozjelo rok 2023 na dobré vlně, možná překoná hranici 2 000 dolarů za unci

Názor
Americká centrální banka (Fed) zvýšila minulou středu úrokovou sazbu o 0,25 procenta do pásma 4,5-4,75 procenta. Oproti loňské agresivní měnové politice to signalizuje obrat k umírněnějšímu přístupu.
Letošní vyhlídky zatím napovídají, že cena zlata by měla výrazně vzrůst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silnou reakci vyvolalo vyjádření šéfa Fedu Jeroma Powella, který prohlásil, že pravděpodobně započal proces dezinflace. Cena zlata vzrostla od pondělí o více než jedno procento na 1 960 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.) a očekává se, že by letos mohla překonat i dvoutisícidolarovou hranici.

Agresivní měnovou politiku americké centrální banky, jejímž důsledkem byly vloni nejvyšší úrokové sazby za posledních patnáct let, vystřídal po prvním letošním zasedání relativně umírněný přístup. Úrokovou sazbu se Fed rozhodl zvýšit pouze o 0,25 procenta do pásma 4,5-4,75 procenta, tedy o stejnou hodnotu jako v březnu 2022 při prvním loňském zasedání.

Umírněnost je především reakcí na příznivá data prosincové inflace. Ta naplnila očekávání a meziročně vzrostla o 6,5 procenta, meziměsíčně pak o 0,1 procenta.  Oproti červnu, kdy se inflace vyšplhala na 9,1 procenta a dosáhla tak nejvyšší hodnoty od listopadu 1981, jde o výrazný pokrok.

PSALI JSME:
Cena zlata vzrostla téměř o pětinu za tři měsíce

Skutečný cíl Fedu, tedy dostat inflaci na maximálně dvě procenta, je nicméně zatím stále v nedohlednu. Roli hrály při rozhodování americké centrální banky také například nižší ceny pohonných hmot.

Cena zlata reagovala nejen na samotné zvýšení úrokových sazeb, ale také na prohlášení šéfa Fedu Powella. Vyhráno podle něj sice ještě není, pravděpodobně ale již započal proces dezinflace. Cena zlata se v důsledku toho přehoupla přes 1 960 dolarů za unci, což představuje více než procentní nárůst. Ještě v pondělí se cena pohybovala okolo 1 919 dolarů za unci.

Letošní vyhlídky zatím napovídají, že cena zlata by měla výrazně vzrůst. Na dobré vlně se vezla již od začátku roku a za první tři lednové týdny zvýšila o více než sedm procent z původních 1 825 dolarů za unci. Dle předpokladů by se brzy měla dostat na hranici 2 000 dolarů za unci. V korunách cena zlata vzrostla od začátku ledna v důsledku silnější tuzemské měny pouze o tři procenta na 42 000 korun za unci.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
S počátkem roku 2023 stoupá zlato jako o závod

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.