Zlato z největšího zlatého pokladu nalezeného v Evropě je v aukci

Zájemci o numismatiku mají dnes možnost zúčastnit se dlouho očekávané akce, jejímž lákadlem je zlato z keltského pokladu z Podmokel. Jde o největší zlatý poklad, který se kdy v Evropě našel. Byl objeven přesně před 250 lety, vážil padesát kilogramů a obsahoval sedm až deset tisíc mincí.
Zlato z keltského pokladu z Podmokel je největším zlatým pokladem, který se kdy v Evropě našel. Ilustrační foto: Pixabay.com

Všeobecně se předpokládá, že hitem dražby bude dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka, ražen v roce 1772 v Praze, jehož vyvolávací cena činí čtvrt milionu korun. Aukce, jejíž celková hodnota se odhaduje na 65 milionů korun, proběhne jako sálová, prostřednictvím internetu a po telefonu a bude obsahovat 576 položek. Kromě mincí budou v nabídce i medaile, vyznamenání a bankovky. Akci pořádá největší aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič.

Největší a nejslavnější poklad zlatých keltských mincí byl nalezen u obce Podmokly.

„První mince zde byly objeveny v roce 1771. Nálezcem měl být údajně nádeník Janota, který našel v údolí zlatá lesklá kolečka a vzal je dětem domů na hraní v domnění, že jde o mosazné knoflíky,“ připomíná historii zlatých mincí Jiří Militký z numismatického oddělení Národního muzea v Praze.

„Když židovský podomní obchodník zjistil, že jde o zlato, zpráva se rozšířila a vesničané začali cíleně prohledávat místo nálezu. O nálezu se ale dozvěděli na správě panství, a majitel Karel Egon z Fürstenberku chtěl zlatý poklad pro sebe. Najal si dráby a oni z místních mince doslova vytloukli,“ dodává Militký.

To, že šlo o keltské mince, v té době nebylo podstatné – a ani to nikdo netušil, ale důležité bylo, že šlo o mince z ryzího zlata. Způsoby, jakými byly mince vymáhány od nálezců, byly často velmi kruté, ovšem bylo dosaženo toho, že na křivoklátském panství v rukou Karla Egona z Fürstenberku byla shromážděna část pokladu.

Karel Egon, velmi vzdělaný, podporoval vědu a umění a dodnes je zachována jeho knihovna, která obsahuje víc než dvacet tisíc svazků. Objev vnímal on i aristokratické kruhy jako šťastné znamení.

PSALI JSME:
Tuzemský trh se vzácnými historickými mincemi překročil hranici půl miliardy korun

Získané mince byly na Křivoklátu uloženy, roztříděny a spočítány. Karel Egon na mince nazíral jako na zlato, čímž celý poklad stihla rychlá zkáza. Mince byly prodány pražské mincovně a kov byl využit na ražbu dukátů s rokem 1771 panovnice Marie Terezie.

Poklad měl prý vážit až padesát kilogramů a počet roztavených mincí byl sedm až deset tisíc. Malá část mincí se fyzicky dochovala, přičemž jde o několik desítek kusů rozptýlených do několika evropských sbírek. Největší je v Mincovním kabinetu ve Vídni a pražském Národním muzeu.

„Příběh podmokelského pokladu je smutný, ale zároveň strhující svojí dynamikou i výjimečným obsahem. Jde o jednu z velmi významných kapitol počátku středoevropské numismatiky a archeologie,“ dodává Jiří Militký.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB