Zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli

Názor
Důvěra v tuzemské ekonomice se v květnu (podle dnes zveřejněného průzkumu Českého statistického úřadu, pozn. red.) opět výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od prosince 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích a znatelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli.
Služby a maloobchod se díky avizovanému a částečně již probíhajícímu uvolňování uzavírek postupně vracejí k normálnějšímu fungování, což má na náladu v těchto odvětvích zásadní dopad. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazně se zlepšila důvěra ve službách, kde na sentiment podnikatelů příznivě dopadá avizované anebo už i probíhající uvolňování uzavírek spojených s pandemií. Uvolňování protipandemických restrikcí vedlo spolu se zlepšujícími se zprávami z ekonomiky k prudkému růstu spotřebitelské důvěry, příslušný ukazatel byl v květnu nejsilnější od loňského února.

Důvěra v tuzemské ekonomice se v květnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od závěru roku 2019, přičemž se zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli. Mezi podnikateli se důvěra zlepšila ve všech odvětvích, zejména ale ve službách a maloobchodu. Služby a maloobchod se díky avizovanému a částečně již probíhajícímu uvolňování uzavírek postupně vracejí k normálnějšímu fungování, což má na náladu v těchto odvětvích zásadní dopad.

Důvěra se zlepšuje také v průmyslu a stavebnictví. Důvěra v průmyslu se vyšplhala na nejsilnější úroveň od prosince 2017, zlepšilo se hodnocení současné ekonomické situace a poptávky, včetně zahraniční poptávky. Naopak méně silný než v dubnu je v průmyslu výhled ekonomické situace a exportů do dalších měsíců, z historického pohledu jde ale stále o vysoké úrovně.

Květnový průzkum podnikatelské důvěry také ukazuje, že podnikatelé v průmyslu i ve službách očekávají pro příští měsíce silný růst cen, v případě průmyslu je očekávaný vývoj prodejních cen na nejvyšší úrovni od června 2011. Očekávaný cenový vývoj v průmyslu a ve službách je připomínkou, že vyšší inflace se v české ekonomice stává žhavým tématem, na něž je centrální banka připravena reagovat zvýšení úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v dubnu zvýšila

Důvěra mezi spotřebiteli je nejsilnější od loňského února, patrný je pokles obav ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích dvanácti měsících, klesly též obavy z nezaměstnanosti. Květnový růst důvěry v české ekonomice asi není překvapivý: Ukazuje, jak důležitý je vývoj na poli pandemie včetně vakcinace a s ním související schopnost uvolňovat omezení, jež dopadají do života jak podnikatelů, tak spotřebitelů.

Důležitý je také příznivý vývoj na poli pandemie a vakcinace u našich hlavních obchodních partnerů s pozitivním dopadem na ekonomickou aktivitu. V celoročním vyjádření by si hrubý domácí produkt (HDP) České republiky mohl letos dle našich odhadů připsat zhruba 3,3 procenta, výhled ale v souvislosti s pandemií stále zůstává poměrně nejistý, přinejmenším co se týče možnosti predikovat konkrétní číslo na straně růstu HDP.

Druhé čtvrtletí bude každopádně ve znamení návratu HDP k mezikvartálnímu růstu a statistické efekty nízké srovnávací základy ve druhém čtvrtletí povedou k robustnímu meziročnímu růstu výkonu české ekonomiky.

Očekávaní cenového růstu v průmyslu a ve službách zároveň povede bankovní radu ČNB k debatě o možností zvýšení úrokových sazeb zřejmě již na červnovém zasedání, nejpozději by měl tento krok, tedy zahájení cyklu zvyšování úroků, přijít na měnově-politickém zasedání bankovní rady v srpnu.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku ČR v květnu vyskočila vzhůru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Stavebnictví v květnu povyrostlo

Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru