Zlevňování benzínu a nafty jde do finále

Názor
Pohonné hmoty v České republice zlevňují od konce října loňského roku. Nyní se však začínáme přibližovat cenovému dnu. Pumpařům se postupně snižovaly marže a nyní již nemají prostor pro další výrazné snižováni cen pohonných hmot. Do budoucna lze očekávat postupné ustálení cen s tím, že s končící zimou se budou sbližovat ceny benzínu a nafty.
Pumpaři už nemají prostor pro další výrazné snižováni cen pohonných hmot. Foto: Pixabay

Cena ropy Brent byla v uplynulém týdnu jako na houpačce. Nejprve jsme si mohli všimnout snížení ceny za barel ropy o dva dolary až pod úroveň 60 dolarů. Následně však cena ropy opět vzrostla a vrátila se na výchozí úroveň. Týdenní výkyvy na trhu s ropou budou mít jen minimální dopad do koncových cen pohonných hmot v České republice. Podobné je to i s kurzem koruny vůči dolaru, který se v průběhu týdne měnil jen mírně.

Hlavní informace, které aktuálně ovlivňují trh s ropou, se týkají rostoucí těžby břidlicových zdrojů ve Spojených státech, restriktivní politiky kartelu OPEC a dalších spolupracujících států, amerických sankcí na vývoz íránské ropy a nově i možných sankcí na Venezuelu. Cena ropy je rovněž ovlivňována jednáními mezi Spojenými státy a Čínou v rámci obchodních válek. Na trhu s ropou je tak mnoho proměnných, které mohou katapultovat cenu nahoru i dolů. Přeci jen však převažují faktory, které by měly přispívat k růstu ceny ropy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pumpaři dál zlevňují. Průměrná cena benzínu klesla pod 31 korun za litr

Sdílet:
  1. CHUDÁCI PUMPAŘI SNAD BUDOU MUSET SVOJI ŽIVNOST ZAVŘÍT, KDYŽ BUDOU MÍT JENOM 3-4 KČ NA LITRU ???

  2. Tady se píše,že od října se zlevnují pohone hmoty,u nás kam jezdím zlevnily až od půlky ledna,prý nakoupili za draho,tak se to musí prodat.
    Ale když se zdražuje,tak to letí hned na horu,nečeká se až se vyčerpá nádrž,
    Je to postavené na hlavu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru