Zlevňování hypoték zdraží nemovitosti

Názor
Přikláním se k názoru, že zlevnění hypoték a vylepšení jejich dostupnosti povede ke zdražování nemovitostí. A to z několika důvodu. Jako první musíme rozlišovat nemovitost v novém developerském projektu a nemovitost z druhé ruky.
Zlevnění hypoték bude mít za následek zdražení nemovitostí. A to proto, že jich bude na trhu ještě větší nedostatek než dosud. Ilustrační foto: Depositphotos.com

U nemovitosti z druhé ruky ceny klesají. Je to většinou z toho důvodu, že vlastníky jsou jednotlivci, kteří z nějakého důvodu prodávají nemovitost a nemohou si dovolit dlouhodobě čekat na lepší časy, nebo nemovitost pronajímat.

Na druhou stranu v novém developerském projektu je mnohonásobné více jednotek a většinou zkušený a stabilní developer má větší možnosti, jak se situací naložit. Prioritou developerů dosud bylo jednotky rozprodat koncovým uživatelům, ale se změnou nálady na trhu a dostupnosti hypoték pro koncové zákazníky se developeři začali orientovat na nové zákazníky.

Mnoho developerů spolupracuje s fondy, které jednorázově odkoupí celou nebo značnou část projektu. Tohle u jednotlivce není možné. Developeři se také začali orientovat na nájemní trh.

PSALI JSME:
Obrat na realitním trhu: Nové byty už narazily na pomyslný strop?

Zlevnění hypoték však bude mít za následek zdražení nemovitostí. A to proto, že jich bude na trhu ještě větší nedostatek než dosud. Protože některé projekty převzaly fondy, další developeři převedli na nájemní bydlení, a ty se nedostanou zpět do prodeje nijak brzy, protože developeři tomu věnovali čas a energii, a určitě tuto strategii ze dne na den neopustí.

Situace v posledním téměř roce měla dopad na nově zamyšlené projekty. Mnoho developerů přibrzdilo ve svých plánech nebo dokonce úplně zastavilo přípravy nových projektů. A tím se ztratil přibližně rok času, takže propast mezi nabídkou a poptávkou se ještě prohloubí.

Developer totiž kvůli administrativě, povolovacím procesům, novým pravidlům finančních institucí atd. není schopen až tak rychle reagovat na aktuální poptávku.

Autor je ředitel developmentu společnosti Getberg
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh nemovitostí zamrzl, ceny už klesají

Zavřít reklamu ×
  1. No, z historie víme, že největší krize přichází až když paradoxně centrální banky otočí a začnou snižovat úroky. Je to proto, že protiinflační politika vysokých úroků má velkou setrvačnost a projeví se až s velkým zpožděním, kdy už lidi jedou dost „na výpary“. Mánie co tu byla, ta se určitě nevrátí. A bytů je málo možná v Praze a v Brně, jinak je jich habaděj. Dle sčítaní z roku 2021 od revoluce přibylo v ČR maximálně 200 000 lidí, ale zároveň 770 000 bytů nebo domů. Určitě nemáme málo bytů, máme jen málo bytů na spekulace… Chápu, že musíte „vypouštět balonky“ a přesvědčovat lidi o opaku, je to vaše práce, ale ceny u nás jsou tak moc mimo (podstatně vyšší než v mnoha zemích na západ od nás), že další růst si v příštích několika letech opravdu nedokážu představit…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB