Zlevňování potravin není na obzoru

Názor
Vzhledem k vývoji cen u zemědělských výrobců a potravinářů nelze očekávat, že by se ceny potravin v českých supermarketech v následujících měsících výrazně snižovaly. Za levnějšími potravinami lze nadále cestovat do Polska.
Vzhledem k vývoji cen u zemědělských výrobců a potravinářů nelze očekávat, že by se ceny potravin v českých supermarketech v následujících měsících výrazně snižovaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V listopadu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 21,3 procenta. Jde o nižší růst než v říjnu, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 24,1 procenta. Výrazné problémy jsou evidovány v potravinářství, kde nadále stoupají výrobní ceny, což začíná způsobovat sociální problémy zranitelným skupinám osob v naší společnosti.

Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziročně zvýšily o 29,9 procenta, což bylo více než v říjnu. V rostlinné výrobě rostly především ceny obilovin a zeleniny. V živočišné výrobě je nejvyšší růst cen evidován u vajec, jatečných prasat, mléka a drůbeže. Vývoj cen u zemědělských výrobců zdražuje vstupy potravinářskému průmyslu, což bude dál tlačit na růst cen potravin v obchodech.

Ceny stavebních prací v listopadu meziročně vzrostly o 11,9 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 16,9 procenta. Vzhledem k růstu nákladů na výstavbu a celkovému zhoršení ekonomické situace lze očekávat, že stavebnictví v příštím roce projde cyklicky se opakujícím útlumem.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny výrobců v listopadu klesly vlivem nižších cen komodit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB