Zloději navštíví přes 1 300 chat a chalup ročně. Majitelé přitom do svých víkendových nemovitostí investují stále více peněz. Jak je mohou účinně zabezpečit?

Chatařská a chalupářská sezóna pomalu končí a majitelé svoje víkendové nemovitosti nebudou navštěvovat zdaleka tak často jako na jaře a v létě. Chaty a chalupy se stále lepším a dražším vybavením jsou přitom častým cílem zlodějů – ročně je jich vykradeno kolem 1 300. Jak je možné v rámci zazimování chalupy vylepšit ochranu majetku před nenechavci? A o co je potřeba se postarat, než chalupu před zimní sezónou opustíte?
Ilustrační foto: ASSA ABLOY

Zájem Čechů o rekreaci na chatě či chalupě je stále značný a současná poptávka po víkendových nemovitostech značně převažuje jejich nabídku. Výsledkem je i rostoucí cena rekreačních objektů, která se nyní například ve Středočeském kraji pohybuje kolem 2,5 milionu korun za chatu o třech místnostech s pozemkem 300 metrů čtverečních. Chalupáři si také potrpí na stále větší komfort a přizpůsobují tomu i vybavení domácnosti svých víkendových domovů, včetně modernější zahradní techniky.

Rostoucím investicím do rekreačních nemovitostí a jejich vybavení by ale měla odpovídat také úroveň jejich zabezpečení. Už jen proto, že se často nacházejí na místech, která mohou být mimo sezonu zcela opuštěná. „Během podzimu a zimy jsou chaty a chalupy častým terčem zlodějů. Rozhodně se tedy vyplatí investovat do jejich zabezpečení – od certifikovaných zámků až po stále dostupnější elektronické zabezpečovací systémy,“ říká Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY.

Průměrná škoda, způsobená při vykradení víkendové nemovitosti, se podle statistik Policie ČR pohybuje kolem 20 000 korun. To je více, než na kolik vyjdou různé bezpečnostní prvky, které pomohou posílit ochranu majetku. Kamery a senzory umístěné v chalupě či jejím okolí jsou navíc velmi užitečné i během chalupářské sezóny. Majitel může například zkontrolovat počasí, nebo si na dálku ověřit, zdali před odjezdem domů zhasnul světla a zavřel všechna okna a dveře.

Následky případů, kdy i přes zabezpečení zloději chatu či chalupu vykradou, pomáhá zmírnit kvalitní pojištění. V rámci jedné smlouvy je navíc možné pojistit nejen škody na samotném rekreačním objektu, ale i jeho vybavení včetně zařízení domácnosti a zahradní techniky. „Určitě stojí také za zmínku, že je možné v rámci pojištění pojistit také prvky zahradní architektury například terénní úpravy, venkovní krby či jezírka. Pojištění se navíc vztahuje nejen na krádeže, ale také na škody způsobené živly a nehodami,“ doplňuje Jan Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Kromě zabezpečení před krádežemi by měli chalupáři na konci sezóny pamatovat také na případné škody, které by mohlo napáchat zimní počasí. Typicky může jít o zamrznutí vody a následné poškození rozvodů, spotřebičů či vodoměru. Voda může napáchat značné škody i v případě zanedbání údržby střechy a okapů a chata by měla být zabezpečena také před zvířaty, která by se mohla dostat dovnitř různými větracími otvory. Raději než na jaře řešit následky se vyplatí rekreační nemovitost před zimou opravdu důkladně zkontrolovat.

Zdroj: ASSA ABLOY

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Změny ve vedení skupiny ČSOB

Cílem skupiny ČSOB je zůstat silnou finanční skupinou, nejdostupnější pro všechny klienty v České republice, pokračovat ve zjednodušování služeb, digitalizaci a inovacích. Zjednodušení se nyní promítne i do …

Letní dům oslavil 25 let

Ve čtvrtek 22. září patřilo náměstí Míru v Praze neziskové organizaci Letní dům, která zde oslavila 25 let svého působení, poskytla účastníkům spoustu zajímavých kousků na dobročinném trhu a v odpolední části …

Koloběžka DEN 2022 – Rozjeďte to s námi i letos!

Již šestý ročník akce Koloběžka DEN se bude konat v neděli 25. září na Výstavišti Praha-Holešovice. Uplynulé ročníky měly skvělý ohlas a my věříme, že i letošní ročník nadchne nejen profesionální a rekreační …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.