Zmatek s otvírací dobou o svátcích: Kdy budou obchody zavřené?

Analýza
Otevřeno, nebo zavřeno? Už více než dva roky platí nová pravidla, o kterých státních svátcích mohou mít velké prodejny otevřeno, respektive musí povinně zavřít. I tak se v tom spousta zákazníků stále nevyzná, a když se blíží Velikonoce, Svátek práce nebo výročí vzniku republiky, pátrají po informacích, kde a zda si nakoupí. Teď se chystá další změna. V parlamentu leží dokonce několik návrhů.
Ilustrační foto: Pixabay

Obchodům o rozloze nad 200 metrů čtverečních stanoví od podzimu 2016 zákon o prodejní době přesné termíny, o kterých svátcích musí zavřít a kdy mohou nechat otevřeno. Je to trochu komplikované, protože zavřeno musí mít během sedmi státních svátků, u dalších pěti mohou zůstat otevřené.

Aby to bylo ještě trochu složitější, na Štědrý den mohou prodávat jen dopoledne a úderem dvanácté hodiny musí zavřít. A navíc: na menší obchody s rozlohou menší než 200 metrů čtverečních se tato pravidla nevztahují – otevírají si podle rozhodnutí svého majitele. Není se co divit, že se v tom mnozí zákazníci stále pořádně neorientují a mají v tomto systému zmatek.

Teď se navíc chystá další změna. Poslanci nejspíš už teď v březnu odhlasují novelu zákona o prodejní době. Ve hře je hned několik návrhů včetně dvou nejradikálnějších, které počítají s tím, že se zákaz prodeje ve velkých obchodech rozšíří na všechny svátky v roce, respektive že se povinné zavírání zruší a nechá se jen na majiteli, o kterých významných dnech nechá zavřeno. Který z návrhů nakonec získá největší podporu?

PSALI JSME:
Alza měla na Velikonoční pondělí zavřeno. Další pokutu už neriskovala

Otevřené velkoobchody

Zatím to vypadá, že největší naději na úspěch má návrh poslance Patrika Nachera z hnutí ANO, který se spojil s kolegy z ODS. Navrhují, aby se zákaz nově nevztahoval na velkoobchody, tedy například Makro. Tedy aby mohly mít otevřeno stejně jako malé obchody. „Velkoobchody slouží jako zásobárna restaurací, kaváren či malých prodejen, které mohou mít otevřeno. Tady proto zákaz nemá logiku,“ řekl ve sněmovně Nacher.

Netýká se to ale jen komerčních provozoven, ale třeba i zdravotnických a sociálních služeb. „Velkoobchody zásobují nebo u nich nakupují také provozy s nepřetržitým režimem, jako jsou zdravotnická zařízení, hotely, hostely nebo jiná ubytovací zařízení, sociální ústavy nebo dětské domovy. V důsledku stávající právní úpravy je ohroženo zásobení těchto provozů, neboť ty nakupují na denní bázi zvláště čerstvé potraviny nebo rychle se kazící potravinářské zboží,“ napsali poslanci ANO a ODS do svého návrhu. Pro tento návrh by ale mohli zvednout ruku rovněž poslanci z jiných stran a zamlouvá se i premiérovi Andreji Babišovi.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Zrušený zákon

Ale například TOP 09 a někteří další zákonodárci by šli raději ještě dál a celý zákon o prodejní době by chtěli celý zrušit. Znamenalo by to, že by všechny obchody včetně těch nad 200 metrů čtverečních měly otevřeno i ve svátky podle vlastního uvážení.

„My nechceme nikomu nařizovat, aby měl otevřeno, ale taky to nechceme nikomu zakazovat. Nechť si to rozhodne každý prodejce sám, jestli chce mít otevřeno, nebo zavřeno,“ sdělil předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek. „Omezuje to podnikatele naprosto zbytečně, otravuje to úplně všechny lidi, dělá to zmatek, tak si přiznejme, že se to nepovedlo, zrušme to,“ dodal. Proti by nebyli ani další poslanci. Sněmovní hospodářský výbor dokonce doporučil dolní komoře parlamentu, aby zákon o prodejní době celý zrušila. Pro byli zástupci ODS, TOP 09, SPD, jeden Pirát a rovněž dva poslanci vládního ANO.

Jenže proti takovým plánům se postavila například odborová Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb. Podle její prezidentky Renáty Burianové se zákon o prodejní době v obchodech osvědčil. Obavy z propouštění se nenaplnily, obchody zápasí spíše s nedostatkem zaměstnanců. Také maloobchodní tržby podle odborářů meziročně neklesly, a zákazníci se vždy včas předzásobí.  „Zákazníci si rychle zvykli a zaměstnanci zejména obchodních řetězců jsou velmi spokojení,“ řekla nedávno Burianová.

Nemá tak docela pravdu: někteří prodavači a další zaměstnanci dokonce práci o svátcích vyhledávají, protože za tyto směny dostanou příplatek. Pravdu má však Burianová v tom, že minimálně část veřejnosti je zmatená z toho, na který svátek je otevřeno a na který ne. Podle ní to je výsledek kompromisu.

PSALI JSME:
Kolik nás letos čeká svátků a jak si je nejlépe užít?

Zavřené svátky

Odboráři by si ovšem dokázali představit, že by byly obchody povinně zavřené na všech 13 svátků. Ostatně i tento plán je ve hře. Podporují ho sociální demokraté, lidovci a komunisté. Jenže mají málo hlasů na to, aby tento návrh prosadili. A většinový souhlas budou hledat jen obtížně. I tak se o to pokusí. Například podle ČSSD nemá výčet svátků, kdy jsou velké obchody zavřené, žádnou logiku. Všechny svátky mají podle této strany stejnou váhu a důležitost.

Už brzy se dozvíme, jak budou mít obchody otevřeno během svátků i v následujících měsících a letech.

Kdy musejí obchody zavřít:
1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. října – Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince (od 12:00) – Štědrý den
25. prosince – První svátek vánoční
26. prosince – Druhý svátek vánoční
Kdy mohou mít otevřeno:
Velký pátek
1. května – Svátek práce
5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. července – Den upálení mistra Jana Husa
17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracie, Mezinárodní den studentstva
24. prosince (do 12:00) – Štědrý den

PSALI JSME:
Mladí podléhají Valentýnu, Halloweenu a zelenému Patrikovi. Dostávají tradiční české svátky na frak?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.