Změna na trhu práce: Kandidáti si určují podmínky

Průzkum
Napříč obory i regiony dochází k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce. V části firem se zároveň vrací na původní předpandemickou úroveň finanční i nefinanční benefity. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v deseti oborech a 13 regionech.
Přetrvává nedostatek uchazečů na výrobní pozice. Největší zájem mají firmy o kvalifikované i nekvalifikované uchazeče do výroby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trh práce v České republice však podle průzkumu uskutečněného v průběhu třetího čtvrtletí stále značnou měrou ovlivňuje nejistota způsobená pandemií. Kromě nedostatku kvalifikovaných pracovníků brzdí ekonomiku také chybějící zdroje či komponenty. O výši finančního ohodnocení, stejně jako o případných benefitech, začínají rozhodovat opět kandidáti.

„I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů,“ informoval naši redakci Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group.

Napjatý trh práce, jak uvedl, nevyřešila ani pandemie: „Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností. Firmám navíc chybí i zahraniční pracovníci, kteří vloni opustili Česko a dosud se v plné míře nevrátili.“ Záchranu podle něj nelze očekávat ani od technologií.

PSALI JSME:
Česko má historicky rekordní počet neobsazených pracovních míst

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce si uvědomují i samotní uchazeči, kteří si mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem i určovat výši mzdy. Napříč obory i regiony tak dochází k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce.

„Pokud mzdy klesají, tak většinou jen u manažerských pozic, což je způsobeno jednak nižšími bonusy a jednak dostatkem volných manažerských kandidátů,“ uvedl Malo s tím, že v části firem zároveň dochází k návratu finančních i nefinančních benefitů, které byly v loňském pandemickém roce pozastaveny.

Řada zaměstnavatelů také zavádí další motivační benefity a náborové příspěvky, kterými chtějí nové kandidáty přilákat. Tyto bonusy jsou však v některých segmentech z důvodu spojování pozic vyvažovány rostoucími požadavky na uchazeče.

PSALI JSME:
Rvačka mezi prací a kapitálem se brzo asi obnoví

Bankovnictví a finanční služby

Také v tomto oboru stoupla oproti minulému roku poptávka po nových zaměstnancích. Ve většině případů nejde o nová místa, ale o náhrady za bývalé zaměstnance, kteří se rozhodli změnit obor. Nejhůře se obsazují pozice z front office, jako jsou pracovníci přepážky nebo klientští poradci, a dále pak role účetních nebo fakturantů. Startovací mzdy finančních manažerů klesly, bankéři si polepšili zejména v menších krajích.

Inženýring a výroba

Přetrvává nedostatek uchazečů na výrobní pozice. Největší zájem mají firmy o kvalifikované i nekvalifikované uchazeče do výroby, dále pak do sektoru automotive nebo do konstrukčních týmů. Stejně jako v předchozích letech chybí i letos nejvíce pracovníci elektra, svářeči, zámečníci, brusiči, konstruktéři nebo zkušení operátoři a technologové ve výrobě. K navyšování mezd docházelo převážně u odborných pozic.

IT a telekomunikace

Letošní rok přinesl oživení a s ním výrazně vyšší požadavky na obsazování IT pozic. Nejhůř se firmám daří obsazovat seniorní role v oblasti bezpečnosti, stále větší nedostatek je i Java Developerů. Průměrné mzdy se letos zvedaly zejména na vedoucích pozicích a růst se dal zaznamenat i v regionech. Naopak pokles byl patrný na pozicích business analytiků.

PSALI JSME:
Mzdy v Česku rostou nejvíce v historii

Lidské zdroje, administrativa a právo

Největší pracovní nápor zaznamenal během pandemie obor lidských zdrojů. Oproti minulému roku se mírně zvyšuje poptávka zejména po pracovnících HR a zákaznického servisu. Tam se však lidé hledají složitě, pro kandidáty není tato práce příliš atraktivní a lukrativní. Ke zvyšování mezd docházelo zejména u HR pracovníků, mzdy se naopak snižovaly u právníků.

Nákup a logistika

Pozice skladníků vykrývali během pandemie pracovníci z hotelnictví a gastronomických provozů, nyní však opět chybí. Růst mezd v logistice nebyl nijak výrazný. Firmy navyšovaly mzdy pouze v případě, kdy chtěly přilákat více kandidátů a předstihnout konkurenci. Navyšování se tedy pohybovalo v rámci jednotek procent, a to nejvíce v oblasti přímé logistiky. V Praze došlo dokonce ke snížení mezd.

Obchod, retail a marketing

Poptávka po nových zaměstnancích se oproti předchozím rokům nijak výrazně nezměnila, a to především díky nízké fluktuaci pracovníků. Nejhůře se lidé hledají na pozice v rámci digitálního marketingu a zaměstnanci mluvící německy. Startovací mzdy obchodníků vzrostly prakticky ve všech regionech a růst zaznamenaly také marketingové pozice.

PSALI JSME:
„Třicátníci chtějí nereálné platy. Přitom jim chybí odbornost i zkušenosti,“ říká Radovan Vaculík

Stavebnictví a reality

Objem práce i poptávka po zaměstnancích zde stále vzrůstá. Boom však brzdí jak nedostatek stavebního materiálu a jeho ceny, tak i situace na trhu práce. Nejhůře obsazují pozice jako přípravář, rozpočtář, stavbyvedoucí nebo projektový manažer. S nedostatkem těchto pracovníků se přitom potýkají jak stavební a konzultační firmy, tak i developeři. Mzdy na pozicích projektových manažerů či stavbyvedoucích rostou napříč všemi regiony.

Sdílené podnikové služby

I když obor podnikových služeb fungoval bez výpadků a rostl i navzdory pandemii, mzdy se oproti loňskému roku příliš nezměnily. Nové zaměstnance hledala a nabírala většina center i v době nouzového stavu a i nyní v oboru vládne vysoká náborová aktivita. Kvalifikovaných uchazečů je však málo, a tak si firmy mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem tedy i určovat výši mzdy.

Stavebnictví a reality

Objem práce i poptávka po zaměstnancích zde stále vzrůstá. Boom však brzdí jak nedostatek stavebního materiálu a jeho ceny, tak i situace na trhu práce. Nejhůře obsazují pozice jako přípravář, rozpočtář, stavbyvedoucí nebo projektový manažer. S nedostatkem těchto pracovníků se přitom potýkají jak stavební a konzultační firmy, tak i developeři. Mzdy na pozicích projektových manažerů či stavbyvedoucích rostou napříč všemi regiony.

Zdravotnictví a farmacie

Kvalifikovaného personálu je v těchto oborech kritický nedostatek. Dochází proto k výraznému růstu poptávky po nových pracovnících. Hlad po lidech panuje jak ve farmacii, tak i ve zdravotnictví a lékárnictví. Navzdory přesčasům a nedostatku personálu došlo k poklesu mezd u všeobecných lékařů, a to napříč všemi kraji. Mzdy zdravotních sester naproti tomu vzrostly a polepšily si i obchodní pozice spojené s farmacií.

PSALI JSME:
Průměrný plat lékaře ve státní sféře letos poprvé v historii přeskakuje hranici 100 tisíc korun měsíčně

Zavřít reklamu ×
 1. Zdravím vespolek.
  Z posledních zkušenosti vím, s jakým náhledem (nikoli nadhledem a přehledem či znalostí) přistupují dnešní Baby-manageři k ročníkům 55+ a výše.
  Kandidáti si NIC neurčují, jede se ve starých vyjetých diskriminačních kolejích otrokářů.
  Pravdou je, že obzvláštně dnes ubekující Firmy a jejich HR manažeři jsou totálně teoretickým dneškem vymaštěné hlavy s důsledkem rutině typickým při rozhodování o lidech obzvláště 50+ a nejen.
  Náš velký problém je v tom, že na vedoucích pozicích jsou samí mladí kluci se svými diskutabilními vlastnostmi, ale s tituly a anglicky koktající.
  To je jeden z hlavních důvodů, proč zaostává ekonomika a je nízká produktivitou práce.
  Tito baby-manageři hledají jen parťáky, do práce chodí také pro sex, sport, nebo na teambuildingy apod.
  Většinou to jsou dosazení porevolučně rychlo-studovanci s co nejvíce tituly, osobnostně nevyzrálí bez jakýchkoli zkušeností, ale gigantickým egem s potřebou vše prezentovat v angličtině a ohánět se nabiflovanými moudry, protože jim do palic nabušlily novoškoly amerického typu, že co je předrevoluční, tak je nutno zásadně zlikvidovat a nastolovat rychlá, jednoduchá řešení pro zbavení se minula.
  Oni jsou vedení-TI chytří, a vystudovaní, no a zaměstnance považují za póvl, né-li jen jejich otroky.
  Pak to tak vypadá dnes skoro se vším, že rychlá, jednoduchá a silně nedomyšlená řešení přinášejí dlouhodobé problémy, ale to se těch rychlokvašek na vedoucích pozicích nedotýká, protože oni za svá zbrkle hloupá rozhodnutí nenesou žádnou osobní zodpovědnost.
  Tak se promyšleně bezmozci zlikvidovali učiliště, degradovali maturitu na úroveň znalostí deváťáka a VŠ tituly nakoupili za babku v Plzni.
  A bylo jim natlučeno do makovic, že těch z minula je potřeba odepsat aby mohli nastolit to novodobé a podle nich snad určitě lepší.
  No a najednou jsou celí zpovykaní a zmateně pobíhají se zjištěním, ono nám najednou chybí statisíce zaměstnanců, některé obory jsou jaksi už absolutně nedostatkové, ÚÁÁ co budeme dělat ???
  Vždyť ta, prostě rychle jednoduchá a jasně okamžitá, ve škole nabiflovaná řešení nám to nevyřešila, PRÓČ ?!?
  A na koho to zase můžeme svést?!?
  Nemají se na koho vymlouvat!
  No, a to je Problém, s velikým Pé, když jsme tu poroučeli jen my a už 30 let.
  Velký problém z tohoto marasmu bez pohromy vykličkovat.

  Co s tím a asi bude dál?

  Jsem přesvědčen, že toto je nespíš tím, že si tato generace podnikavců neváží a nevážila zkušenosti generací minulých, protože současní vychytralí si ani dnes nevidí dál než na špičku svého nosu a sebestředná nadutost jim nedovoluje přiznat sebemenší chybu.
  A dnešní situace s nedostatkem postupně skoro všeho, nejen kvalifikovaných pracovníků, je výsledkem dosavadní dlouhodobě fušerské práce namachrovaných nedouků za posledních 30 let.

  Přeji hezký den

  • Bohužel máte pravdu. Jen bych neházel mladé lidi do jednoho pytle. Je mi 56 let, skončil jsem práci v Německu, protože jsem daleko každý týden dojížděl. Nedopadla mi vyjednaná práce v Čechách a tak již druhý týden hledám práci. Špatné zkušenosti mám s mladými personalisty, sice vám neřeknou, že jste starý a přesto práci u nich nedostanete. Moje zkušenost je, že pokud se nabízí zajímavé a dobře placené pracovní místo, tak počet zájemců se vyšplhá do výše desítek uchazečů.

  • Dobrý den, kolegové,
   jen souhlasím, jsem 50+ , vyučen černému řemeslu+ praxe 6let i na pozici mistra, svářečský průkaz + celý řidičák, vzdělání VŠ, německy mluvící a přesto jsem neuspěl u několika zaměstnavatelů. U mladého HR manažera jsem neměl žádnou šanci.

  • Pane Romane. To se dalo čekat. Mají plnou hubu,jak bylo zle za komunistů. Vůbec nic se nenaučili. Mají v makovicich pusto a prázdno. Vidí jen sebe a žít si nad poměry. Ale pro tohle se musí tvrdě pracovat tak,jak jsme to měli my. Dnes už sleduji pád a zrychluje se. Pro nadutce to bude hodně bolesti. Na koho svou rozkrádačku a neschopnost hodí? Uvidíme jakého bubáka si zase vymyslí.

 2. Mám ještě horší zkušenosti a jsem velice rád že jsem důchodce to co se děje ve stavebnictví je sprosťárna !

 3. Zdravím,
  ani objem peněz není zárukou, že dostanete požadovaný výkon. A to mám ve firmě mírný socializmus ne kapitalizmus. Klučina mezi 20 – 26 nezná práci s vrtačkou, má významné mezery v elektro paragraf 50/6 v celkovém výkonu se nepřetrhne ale co chce a nechce má výborně nastudováno. Karierní růst, rozvoj osobnosti a peněz neustále málo protože hypo výše nerozhoduje, auto 2 x zahraniční dovolená a přece musím být doma protože přítelkyně … takových jsem měl zástup … Nechci a nebudu brát. Budoucnost mají takoví, kteří jsou pro tým, trochu do tahu a trochu do zábavy a hlavně snaha odevzdat zákazníkovi pořádnou práci. A několik takových už mám. Ještě jich potřebuju v ČR 20 kusů + do konstrukce a elektro. Je to těžké ale jde to.
  Po přetažení mzdových nároků, při malé efektivitě dojde v jednom okamžiku k prudkému propadu. Výrobek bude tak drahý, že se nevyplatí. Už zdražení elektřiny, doplňková daň na paliva v Německu, a další ekochuťovky tak znesnadní produkci, že jen superborci budou mít práci a ti ostatní hlad. Bohužel. Tak vidím současnost a cca 3 letou budoucnost. Vzrůst primárních nákladů (paliva, energie, suroviny, daně) sníží marže, zvýší enormně tlak na efektivitu a výsledkem bude rozrůstající se třída chudáků.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Home office na cestě od benefitu ke standardu

Ještě před několika lety, v době předcovidové, byl home office častěji využíván jen u lidí z IT. I tam se to týkalo spíše jen programátorů. Firmy z jiných oborů se dívaly na takový experiment s nedůvěrou a braly to …

Nezaměstnanost se v listopadu dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob se v listopadu snížil oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu na 3,3 procenta. K poklesu došlo i po sezónním očištění. Počet volných pracovních pozic byl sice v listopadu o 7 614 míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB