Změnou času letos Česko ušetří 75 milionů korun. Pořád málo, aby se změna času vyplatila

Názor
O tomto víkendu se opět odehraje změna času, která už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před třemi lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času. Ke zrušení mělo dojít loni. Jenže kvůli covidové pandemii se rušení střídání času odložilo.
Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj dokonce ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V noci ze soboty na neděli přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dozadu, takže víkend bude o 60 minut delší. Umělé prodlužování víkendu (a jeho umělé zkracování na jaře, pozn. aut.) zatím nekončí.

Ale mělo by. Domněnka, že střídání času šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: Průměrné úspory energie jsou prakticky nulové.

Ovšem v době současné energetické drahoty příznivci ponechání střídaná času získávají do rukou mocný argument. Je přece třeba úspor za každou cenu, abychom začínající topnou sezónu zvládli, takže se střídaní času hodí.

Přechodem na letní čas se před pandemií a válkou v Česku ušetřilo elektřiny zhruba za 50 milionů korun ročně. Dnes to bude kvůli růstu cen energií, který od té doby nastal, zhruba 75 milionů. To je ovšem údaj, jenž platí za celý rok a za celou republiku.

PSALI JSME:
Přichází, kdo přijít neměl – letní čas

Z hlediska jednotlivce je to velká suma, z hlediska státu „plivnutí do moře“. Ta suma je totiž významná zhruba tak, jako je významná jedna koruna pro člověka s měsíčním příjmem 100 tisíc korun.

Změní se nějak jeho život, když bude mít v daném měsíci o korunu více nebo méně, pokud jeho příjem bude oněch 100 tisíc? Nezmění. Ani si toho nevšimne.

Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu elektřiny jasně zvyšuje. Nehledě na to, že jarní změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám.

Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida.

PSALI JSME:
Přichází letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší

Opravdu úspora „jedné koruny při příjmu 100 tisíc korun“ stojí za to? Kvůli takové úspoře by přece nevraždil snad ani ten nejotrlejší a nejnechutnější vrah, co kdy světem kráčel. Střídání času takovým „vrahem“ je. Pomyslně. Má na svědomí nikoli jednu „vraždu“, ale desítky.

Je tedy opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní.

Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo. Ano, není dobrý signál rušit střídání času v době, kdy politici kvůli energetické krizi apelují na úsporné nakládání s energiemi a zastropovávají lidem i firmám jejich cenu. Nicméně, až se energetické drahota „přežene“, ke zrušení střídání času by dojít co nejdříve mělo.

PSALI JSME:
Střídání času je zabijácké

I proto, že náš „zimní“ (tedy pravý středoevropský) čas je nastaven ideálně pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. Půlnoc našeho pravého času je střed období tmy, a člověk se spánkem centrovaným na půlnoc tedy nejlépe využije denní světlo. Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin?

Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj dokonce ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly. Samozřejmě by to znamenalo, že v zimě bude dopoledne tma, ale v průměru za celý rok by bylo využití denního světla nejlepší.

Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud je střídání času zabijácké, co je potom práce na směny nebo v noci? Na rozdíl od tohoto je to jen dvakrát za rok.

  2. Změnou času nejvíce trpí hospodářská zvířata a domácí mazlíčci. Zkuste vysvětluje například krávě, že ji chcete pidojino hodinu dříve nebo o hodinu později.

  3. Dodal bych tu, že trvale letní čas si už v Rusku vyzkoušeli na dvě sezóny, ale nebylo to ono, takže přešli na čas standardní odpovídající časovým pásmům. On ten uměle posunutý čas je takové „poručíme větru dešti, poručíme času“.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Lucie Urválková Manažerkou roku 2022

Významného osobního úspěchu dosáhla minulý týden Lucie Urválková, místopředsedkyně představenstva a CFO finanční skupiny Uniqa v ČR a SR. V tradiční soutěži Manažer / manažerka roku se jí podařilo vystoupat za rok …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB