Změnu trvalého bydliště nepodceňujte

Poradna
Místo trvalého pobytu patří k základním identifikačním údajům, bez nichž se většina lidí v každodenním životě neobejde. Na trvalé bydliště jsou navázány desítky práv a povinností, takže trvalý pobyt nepotřebuje jen ten, kdo od státu nic nežádá.
Místem trvalého pobytu může být adresa objektu určeného k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním. Foto: Pixabay

Mít místo trvalého pobytu uvedené v osobních dokladech prohlašují někteří právníci, s odkazem na zákon, za povinnost každého člověka pobývajícího dlouhodobě na území naší republiky. Jiní odborníci je mají naopak pouze za právo, jehož využití dělá život jednodušší.

Kde opravdu bydlíte

V této akademické debatě dejme za pravdu oběma stranám s tím, že pokud nezamýšlíme pomocí tohoto údaje páchat trestnou činnost, nebo nejsme vyložení lajdáci, je určitě výhodné mít trvalé bydliště v pořádku, tedy zaevidované tam, kde většinou přebýváme.

Místem trvalého pobytu může být adresa objektu určeného k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním. Můžete mít tedy zapsánu adresu bytu či domu, ale i ubytovny nebo chaty. Je třeba si však uvědomit, že právě na této adrese s vámi budou komunikovat úřady, banky nebo třeba váš lékař.

Smlouva bez souhlasu

Trvalé bydliště či jeho změna se ohlašuje na obecním úřadu, případně úřadu městské části či obvodu. Tam se uchazeč identifikuje a doloží, že dům či byt, kam se stěhuje, vlastní nebo má právo je užívat. U vlastníků je možné tuto skutečnost ověřit nahlédnutím do katastru přímo na místě.

Kdo je v nájmu, prokáže se nájemní smlouvou. Navzdory rozšířeným mýtům, souhlas vlastníka v tomto případě nepotřebuje. Vlastník nemá zákonnou možnost v tomto kroku zabránit, a to ani formou častých pokusů zakázat trvalý pobyt v nájemní smlouvě.

Pokud však nájemní smlouvu žadatel nemá, pak bez písemného a ověřeného souhlasu nebo vlastníkovy osobní přítomnosti se při přihlašování na úřadě neobejde.

PSALI JSME:
Dva největší mýty vztahující se k pronajímání bytu

Nájemník není majitel

Není divu, že se majitelé nemovitostí brání volnému přihlašování osob. Nehrozí jim snad, že by o svůj majetek přišli, protože podle zákona mít úředně zapsané trvalé bydliště v pronajatém bytě nezakládá žádná práva k nemovitosti ani vůči jejímu majiteli.

Naštěstí pro majitele to ani neznamená, že trvalé bydliště bude mít v jeho bytě nájemník zapsané i dávno poté, co se odstěhoval. Trvalý pobyt může podle § 10 odst. 6 písm. c) zákona o evidenci obyvatel zrušit majitel, ale i nájemce.

Už tam nežije

Ke zrušení trvalého pobytu je nutné prokázat, že zaniklo užívací právo (vlastnictví, nájemní smlouva) a současně občan nevyužívá objekt ani jeho část.

K prokázání je možné použít např. výpověď z nájmu bytu, nájemní smlouvu nových nájemníků, prohlášení, že osoba již v bytě nebydlí, svědectví sousedů atd. O zrušení trvalého pobytu bude vedeno správní řízení, jehož součástí může být dokazování, místní šetření či další úkony.

Než si zvolí nový trvalý pobyt, bude úřední adresou odhlášeného občana sídlo obecního úřadu. Mimochodem, trvalé bydliště na obecním úřadě nemívají jen bezdomovci, či ti, kdo se zapomněli přehlásit nebo se obávají exekuce. Přihlášení na úřad pomáhá také k sehnání rezidenční parkovací karty nebo místu ve školce.

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Nájemníka si předem pořádně prověřte

Pozor na dlužníky

Nájemníkovi ani po získání trvalého bydliště sice majetkový nárok na byt nevzniká, majiteli však tento krok může zavařit v případě, že se dostane do existenčních potíží a následně exekučního řízení.

Exekutor, který rozhodne o provedení exekuce prodejem movitých věcí povinného, se totiž nejdříve soustředí na adresu jeho trvalého pobytu. Zákon mu umožňuje násilně vniknout do bytu a zabavit a posléze prodat věci, o nichž má důvod předpokládat, že jsou povinného.

Majitel či uživatel bytu se pak po návratu domů nestačí divit, a přestože se může bránit podáním vylučovací žaloby, nepříjemnostem už nezabrání.

Jak se bránit?

Obrana? Prověřit si, pokud možno už předem (např. z veřejných registrů), koho si do bytu pouštíme. Když už tomu nelze zabránit, tak si hlídat, kdo má v našem bytě trvalé bydliště. Každá ohlašovna musí do 15 dní oznámit majiteli, že v jeho bytě došlo ke změně počtu osob přihlášených k trvalému pobytu. Navíc si vlastník může kdykoli a opakovaně požádat o informaci, kdo má v jeho bytě trvalé bydliště.

Také by měl neprodleně požádat o zrušení trvalého pobytu osobám, jimž vypršela nájemní smlouva a v bytě již nebydlí, případně se obrátit na soud s návrhem na vystěhování.

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Koho musíme informovat o změně trvalého pobytu?

Občanský průkaz: Podle zákona musíme požádat do patnácti pracovních dnů od ohlášení trvalého pobytu o změnu. Do vydání nového dokladu budeme používat prozatímní, kde je uvedena stará i nová adresa.

Registr vozidel: Do velkého technického průkazu se zapíše nová adresa, malý se vymění. Změnu je nutné učinit do 10 pracovních dní od nahlášení na jakémkoli registru vozidel.

Zdravotní pojišťovna: Změnu musíme nahlásit do 30 dní, stačí i elektronicky.

Správa sociálního zabezpečení: Změnu hlásí pouze příjemci důchodů.

Živnostenský úřad: Hlásíme jen změnu adresy firmy.

Úřad práce: Změnu hlásí do osmi dní pouze uchazeči o zaměstnání, příjemci podpory v nezaměstnanosti nebo dávek podpory v hmotné nouzi.

Další subjekty: Pošta, zaměstnavatel, finanční instituce, lékaři, telefonní operátor.

Naopak změnu trvalého bydliště nemusíme hlásit kvůli výměně řidičského průkazu, ale ani na finančním úřadu nebo správě sociálního zabezpečení, které jsou napojené na základní registry a ozvou se samy.

PSALI JSME:
Roste poptávka po rekreačních nemovitostech. Rostou i jejich ceny

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, jsem vlastníkem ateliéru kde již 5 let bydlím. Bohužel prý není možné si tam dát trvalé bydliště. Jak to tedy doopravdy je? Děkuji

  2. Také bych se rád odhlásil z úřadu a nahlásil si trvalé bydliště v místě a nemovitosti, kde bydlím. Jenže o tom nerozhoduje stát, byť zákon umožňuje nahlášení trvalého bydliště na rekreačním objektu s č. evidenčním, ale obce. Vyhláškou zakážou nahlášení trvalého bydliště na nemovitosti rekreaci či s ev. číslem na území jejich působnosti a můžete si citovat zákon do aleluja a není Vám to nic platné. Obec je evidentně víc jak zákon a vláda. Co se jí na zákonu nelíbí ošetří vyhláškou a přesto nejede vlak.

  3. Dobrý den, již před 3 lety jsem městské části vrátila byt a i s předávacím protokolem se vydala na úřad. Tam mi ovšem bylo řečeno, že si sama nemůžu zrušit trvalé bydliště, že to může udělat jen městká část a že mě bude informovat dopisem. Stále se tak nestalo a trvalé bydliště mám stále na dané adrese. Co se s tím dá dělat?

    • Dobrý den, vyzvěte městkou část znovu doporučeným dopisem, dejte jim přiměřený termín, do kdy tak mají učinit. Pokud to nezafunguje, poraďte se o dalších krocích s právníkem. Redakce

  4. Při změně trvalého bydliště jsem musel tuto změnu ohlásit na 29 míst a nakonec jsem ještě na něco zapomněl! Nestačilo by ve 21. století nahlásit na obecním úřadě změnu bydliště a předložit OP ? Obecní úřad by měl vyrozumět další instituce a následně bych byl jen vyzván k převzetí nového OP, nového ŘP, atd. Když máme dluhy, tak si nás všichni umí najít!

  5. Dobrý den, manžel s bratrem zdědily nemovitost, švagr se oženil se ženou s Ukrajiny a nechal ji v nemovitosti trvalý pobyt. Po smrti švagra jsme švagrovou vyplatily a ona se odstěhovala do podnájmu, ale trvalé bydliště nechce z nemovitosti zrušit. Prosím o radu.

    • Dobrý den, je to uvedeno v článku: Trvalý pobyt může podle § 10 odst. 6 písm. c) zákona o evidenci obyvatel zrušit majitel. Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru