Znalosti potřebné pro „pracovníka budoucnosti“ – po jakých lidech bude poptávka

Jaké vlastnosti by měl mít pracovník budoucnosti? Jak vybavení lidé budou mít šanci na dobré uplatnění? Výhodu budou mít ti, kteří prokáží výpočetní myšlení, sociální inteligenci nebo umějí zkrotit sociální média. Jaké další schopnosti budou žádané?

Pracovní trh se mění, mění se i požadavky na uchazeče o práci. Stoupá význam IT dovedností, které jsou požadovány už i v některých dělnických profesích. Pracovní trh také značně přetváří robotizace a nastupující digitalizace, mění se léta neměnné organizační struktury společností, způsob komunikace, svět je stále více propojený a provázaný.

„Současný pracovní trh je přetopený, ale je zřejmé, že lidé s těmi správnými dovednostmi najdou snáze práci i v době, kdy nebude o pracovníky nouze. Proto je stěžejní zvyšovat si kvalifikaci, a dobře zvážit, kterým směrem svůj rozvoj směřovat,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Zároveň je to příležitost pro zaměstnavatele, kteří mohou nabídku kvalitního osobnostního rozvoje využívat jako zajímavý bonus pro své zaměstnance.“

JAKÉ DOVEDNOSTI BUDOU V BUDOUCNOSTI NA PRACOVNÍM TRHU I ŽÁDANÉ?

Výpočetní myšlení – Zde nejde o často proklamovanou znalost práce s MS Office, ale o znalost obecných principů, které platí bez ohledu na používaný typ přístroje nebo programové vybavení. Schopnost rychle se zorientovat a naučit pracovat s novými technologiemi, znát souvislosti a umět používat logické myšlení i v IT oblasti. Do elementární výbavy by měly patřit i základy programování a statistického vyhodnocení dat.

Sociální inteligence a měkké dovednosti jako takové – Ještě nedávno podceňovaná sociální inteligence nabývá na významu, nejen v kontaktních profesích, ale i ve vnitrofiremní komunikaci. Stále více se prosazují „nesilové“ způsoby řízení lidí, se stoupajícím počtem žen ve vedení společností se mění přístup k vedení zaměstnanců. Podle odborníků se za klíčové měkké dovednosti považuje: přizpůsobivost, kritické myšlení, empatie, poctivost, optimismus, proaktivita a odolnost.

Interkulturní dovednosti – Svět je stále provázanější a kontakt s kolegy z jiných zemí je pro mnohé na denním pořádku. Nejde už jen o dobré jazykové znalosti a schopnost bez problému komunikovat v cizím jazyce. Dobré uplatnění najdou lidé, kteří znají specifika jiných kultur a umějí s lidmi z jiných zemí jednat a vyjednávat. Vítanou dovedností bude také schopnost postavit výkonný nadnárodní tým a těžit z odlišnosti lidí z různých kultur a rozdílu v přístupu k řešení problémů.

Zvládnutí dat – Účelné využití velkých objemů dat je dalším aspektem, který firmám pomůže předčít konkurenci. Proto znalost big data technologií, ale především schopnost identifikovat relevantní data a popsat jejich význam budou velmi ceněnou dovedností. Zpracovávat a filtrovat data mohou technologie, ale správně identifikovat jejich význam nebo podívat se na ně z neotřelého úhlu zvládá lépe člověk.

Rozhled s fokusem – Být odborníkem v jednom oboru je skvělé, ale pokud k tomu má dotyčný i všeobecný rozhled, je to ještě lepší. Ideální je tzv. T rozložení – člověk buduje své expertní znalosti v jednom oboru, ale aktivně doplňuje i všeobecné znalosti a povědomí o příbuzných oborech.

Znalost nových médií – Způsoby komunikace se mění, sociální média přetvořila nejen náš kontakt s kamarády a známými, mění i způsoby nakupování, oslovení zákazníků, marketingové aktivity firem. A protože provázané prostředí sociálních sítí a médií je značně živelné, jsou žádaní lidé, kteří se v něm orientují, umějí vytvářet ten správný obsah a zvládají nástroje pro jeho tvorbu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Asistenční společnosti pomohou při zimní dovolené ročně až 5 tisícům lidem

Během loňské zimní sezóny pomohly české asistenční společnosti cca 5 tisícům českých turistů se zdravotními problémy, které je potkaly během jejich zimní dovolené v zahraničí. Nejčastěji šlo o vyhledání zdravotnického zařízení, poskytnutí finanční garance zdravotnímu zařízení, právní pomoc, zajištění převozu …

Projekt Výmoly zná nejhorší díry na silnicích za rok 2017

Projekt nadace pojišťovny Generali Výmoly.cz vyhlásil výsledky již 7. ročníku ankety „Nejhorší silniční díra republiky“. Letos získala nepopulární prvenství již potřetí ulice U Seřadiště v Praze. Toto prvenství získala již v letech 2014 a 2015. 

Američan si vydělá na iPhone za 3 dny, Čech musí pracovat 20 dní

Internetový srovnávač cen Srovname.cz připravil analýzu vývoje cen iPhonů v ČR za posledních 10 let a srovnání s cenami hlavních konkurentů, porovnal cenový rozdíl při nákupu iPhonu v ČR vs. v USA a srovnal, kolik dní je třeba pracovat při průměrné mzdě na nákup nejlevnějšího iPhonu v USA a v ČR.

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru