Znárodnění za vytištěné prachy

V Česku se chystá znárodňování. Kdo by pomyslel, že takovou větu ještě někdy uslyší. Nyní něco takového připouštějí jak premiér Babiš, tak ministr průmyslu Havlíček. Mnohým Čechům se už jen při vyřčení slova „znárodnění“ dělá lehce nevolno – a vůbec nemusí jít o pamětníky Února 1948.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ne, nepropadáme se v čase. Zato se ekonomicky propadáme tak rychle, že vláda musí o takových věcech, jako je kapitálový vstup do některých firem, začít uvažovat. Je to nyní výstraha ekonomická, ne politická. Hrozí pakování třicátých let a tehdejší krize, nikoli let padesátých. Čekejme historicky bezpříkladné záchranné akce na mezinárodní úrovni, včetně takzvaného „shazování peněz z vrtulníku“. A dobře se na to připravme.

Letečtí přepravci jsou jen první na ráně. Celosvětově. Jestliže Babiš s Havlíčkem v souvislosti s možným kapitálovým vstupem do některé z firem nejčastěji zmiňují aerolinku Smartwings, nejsou v tom sami. Například italská vláda už v březnu zahájila proces převzetí přepravce Alitalia. Řím bude aerolinky vlastnit, dokud se nenajde kupec, což se však vzhledem k současné koronakrizi jen tak nepodaří.

Německá vláda je zase připravena získat kontrolu nad leteckým přepravcem Condor. Polské aerolinie LOT, které měly dle lednové dohody Condor převzít, totiž z obchodu zřejmě vycouvají, také právě kvůli koronavirové krizi. Před bankrotem se kvůli koronaviru nachází belgický přepravce Brussels Airlines, člen skupiny Lufthansa. Jednou z možností, jak aerolinku zachránit, je její opětovné znárodnění. Dokonce i australská vláda prověřuje možnost znárodnění leteckých přepravců. V úvahu připadá zejména druhá největší aerolinka v zemi, Virgin Australia, která se kvůli koronaviru ocitá ve svízelné finanční situaci.

Samozřejmě, převzetí firmy vládou, znárodnění, by měl být opravdu jen krajní krok. Státní vlastnictví firem je totiž, jak známo, velmi často značně neefektivní, takže celospolečensky může být přínosnější žádné znárodňování nepodnikat a kolabující firmu ponechat svému osudu – jakkoli krutě to může znít. Nicméně je zřejmé, že vlády celého světa – včetně vlád tradičních tržních ekonomik – se v mnoha případech raději zadluží a kolabující firmě znárodněním alespoň prodlouží život. A nepůjde jen o letecké přepravce.

Itálie je v poměru k HDP více než čtyřikrát zadluženější než Česko, přesto Alitalii zachraňuje. Ani nejzadluženější vlády světa tedy zatím od znárodňování neodrazují jejich olbřímí závazky. Česko se tedy rámci současné mezinárodní situace těžko může vymykat. To spíš, pokud by žádnou možnost znárodnění nepřipustilo. V porovnání s Itálií a s většinou dalších zemí EU má Česko na takový „špás“ dost zdrojů. Může se totiž dále masivně zadlužit, aniž by se jeho dluh byť jen přiblížil polovině dluhu italského.

Italský dluh navíc dále nabobtná, a rozhodně nejen kvůli převzetí Alitalie, to bude nakonec jen drobnost mezi všemi novými dlužnými položkami. Bývalý italský premiér a někdejší dlouholetý eurokomisař Mario Monti už minulý týden varoval, že pokud na sebe další díl spoluodpovědnosti za italský dluh nepřevezmou rozpočtově ukázněnější země ze severu eurozóny, zejména Německo a Nizozemsko, bude to znamenat smrt eura. Monti naléhá, aby tyto země umožnily vznik eurodluhopisu. Což v praxi znamená, že na italský dluh se bude skládat německý nebo nizozemský daňový poplatník. Berlínu či Amsterdamu totiž vzrostou náklady na obsluhu dluhu.

Eurodluhopis, v poslední době označovaný také jako koronadluhopis, by naopak zlevnil půjčování Římu, protože ten by se mohl opřít o finanční sílu severních zemí eurozóny. Ani to však na zotavení italských veřejných financí stačit nemusí. Navíc i koronadluhopis může narazit v německém Bundestagu, který by jej zřejmě musel posvětit.

Itálii tak zřejmě nakonec bude muset pomoci nějaká neotřelá měnověpolitická „magie“ v podání Evropské centrální banky (ECB). A zde musí zpozornět i Česko. Itálie a některé další evropské státy jsou totiž už tak předlužené, že dříve či později – dost možná dříve než později – jim nezbyde nic jiného než magie typu již zmíněného „shazování peněz z vrtulníku“.

Toto opatření – navzdory svému poněkud nešťastnému názvu – nespočívá nutně v tom, že by každému občanovi dané země (nebo dokonce soustátí) měla přistát na účtu určitá pevná suma peněz. Ve své podstatě totiž spočívá v tom, že vláda od centrální banky získá nově vytištěné miliardy eur, korun či jiné měny, aniž by je musela kdy splatit. Jde vlastně o věčnou půjčku nově vytištěných miliard, která – protože nebude nikdy splacena – nenavýší veřejný dluh ani o haléř.

Poměrně málo zadlužené Česko se rozhodně k takovému opatření uchylovat nemusí. Na záchranu své ekonomiky má dost konvenčních zdrojů – což tedy znamená, že se celkem mohutně může zadlužit, aniž by se mezinárodní investoři začali obávat možné platební neschopnosti. Vláda ČR a Česká národní banka by ovšem i tak měly co nejdříve prověřit a případně odstranit možné legislativní překážky „shazování peněz z vrtulníku“. Vězme, že po „shazování peněz z vrtulníku“ jako možném řešení ekonomické koronakrize právě teď volají největší světové kapacity akademické ekonomie (např. zde).

Lze si tak představit, že již v dohledné době budou některé západní ekonomiky, a nejen Itálie, znárodňovat a zachraňovat svá pracovní místa prostě tak, že jim na to centrální banka vytiskne peníze, takže se nezadluží ani o eurocent.

Netřeba domýšlet, že Česko se v takovém případně ocitne hned ve dvojí nevýhodě, pokud tento trend vývoje v západních zemích nebude reflektovat. Jestliže totiž jiné západní ekonomiky budou znárodňovat a zachraňovat svá pracovní místa, aniž by se přitom – díky „shazování peněz z vrtulníku“ – zadlužily, Česko se střelí do nohy jednak tím, že takové převzetí neprovede, a zadruhé tím, že i když jej provede, bude ho „po staru“ financovat dluhem. Český dluh pak může snadno růst rychleji než dluh jiných zemí, což jej relativně prodraží a vládě ztíží podporu ekonomiky při jejím zotavování ze současné situace.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 80
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. MZ Martin Zeman

    píšete zde: „Státní vlastnictví firem je totiž, jak známo, velmi často značně neefektivní“
    Já jen koukám a nestačím se divit, jak je soukromé vlastnictví značně efektivní.

    • Mi Misot

      Soukromé vlastnictví je velmi efektivní zejména když je přisáté na státní zdroje..viz Agrofert apod.

    • KK KKK

      Asi to bude tím, že státní firmy jsou dotované státem, takže nemohou zkrachovat. Víme, soudruhu?

      • Ja Jaroslav

        Soudruhu kapitalisto vy umíte jen krást a neplatit daně…jinak by tady bylo nebýt obrovské byrokracie a zlodějů jako vy docela dobře…

      • st stas

        Hlavní ekonom a takové plky! Ten nemá potuchy o národohospodářské ekonomice! „Shazování“ peněz způsobí inflaci a „spálí“ úspory a důchody… tedy to zaplatí stát a stát jsme my!!

        • PR Petr Rik

          Druhá možnost je, že se nebudou zhazovat peníze a většina firem a řemeslníků, zkrachuje, spousta lidí bude bez práce a podobně jako ve 30. letech a v obří hospodářské krizi, která toho bude důsledkem, banky zkrachují, spousta lidí přijde o všechny úspory, nehledě na to, že to povede opět k válkám jako tenkrát, kde milióny nebo i miliardy lidí příjdou o život.

        • ms msky

          Pokud jsem správně četl zprávy na netu, byla řeč spíše o “zestátnění” než o znárodnění (pokud jsem si všiml, již nejsme v socializmu) 🙂

    • ka karel

      vždyť máme ověřeno, jak „zestátněné firmy “ v r 1948 se se svou technologii vzdalovaly od těch nestátních v kapitalistických státech…
      To mohou potvrdit soudruzi se svýmí úspěchy, kdy za dupotu dělnické pěsti (= LM) budovali světlé zítřky.

      • Ja Jakub

        Nešlo o to, že firmy vlastnil stát, ale jen o to, že pod tlakem Sovětského svazu měli ředitelé firem příliš malou moc, kterou se snažilo nahradit centrální plánování. Mimochodem Japonsko už skupuje firmy za vytištěné peníze přes deset let a celkem jim to funguje. A pokud myslíte, že státní podnikání je efektivní, tak velká některé z nejznámějších amerických firem byly zachraňovány státem (například GM), kdyby je nezachránili, obsadili by trh zahraniční podniky a doma by měli nezaměstansot. A efektivita soukromých firem? Akcionáři velkých firem často vůbec neví, co firma dělá – koupí akcie na burze a při náznaku problémů je prodají. Vůbec se řízením nezabívají, mnoho firem krachovalo proto, že akcionáři chtěli okamžitě dividendy a na budoucnost firmy majitelé i ředitelé kašlaly. Stántí vlastnictví má potenciál se vyvíjet. Ale se soukromým nuděláte nic.

      • Pe Petr

        Lepší, když demokratická vláda pošle na podvizivene dělníky četnické a vojenské jednotky.Holt za pokrok platí. A nepište o komunistické propagandě a prostuduje dějiny. Komunisty a předtím Hitlera k moci dostala kapitalistická nenazranost a frustrace lidí z poválečného vývoje .

    • Ja Jarda

      Pane Zeman,
      soukromé vlastnictví je opravdu efketivní narozdíl od státu. Stačí se podívat např. do modelu dokonalé konkurece. Jediný problém v efektivnosti soukromejch firem v reálném světě je ten, že i soukromá firma nemusí hradit mezní náklady svého jednání s ohledem na problematické vymezení vlastnických práv. Viz tzv. externality. Ale stejný problém existuje i u státem vlastněných továren. Např. za socializmu hutě na ostravsku.

    • Wa WannabeeP

      Pandémia a kapitalizmus
      I. BEZ ČLOVEKA VÝROBCU NIE JE PONUKY
      II. BEZ ČLOVEKA SPOTREBITEĽA NIE JE DOPYTU
      III. PRI EPIDÉMII NEEXISTUJE PONUKA ANI DOPYT
      IV. AK STROJ NAHRADÍ ČLOVEKA VÝROBCU, PONUKA EXISTUJE ALE DOPYT NIE
      EXISTUJE RIEŠENIE?
      a) Keď inteligentné učiace sa stroje nahradia ľudí a okrem čohokoľvek budú vyrábať aj ďalšie učiace sa stroje s explodujúcou produktivitou, niečo sa stane. Príde k Technologickej singularite.
      b) Stroje nemožno vykorisťovať – prisvojovať si istú časť nezaplatenej pracovnej doby.
      c) Stroj nepotrebuje prestávku na obed, nepotrebuje čerpať dovolenku, OČR ani PN.
      d) Stroju neprekáža teplota na pracovisku ani nepotrebuje pitný režim ani vzduch.
      e) Stroj neochorie a nepotrebuje dýchať, nepotrebuje ochranné prostriedky a ani rúško.
      f) Stroj nevyradia epidémie z pracovného procesu.
      g) Stroj nepredáva svoju pracovnú silu a nepoberá mzdu, replikovať a opravovať sa bude sám.
      h) Celá práca stroja (celý pracovný čas) bude patriť vlastníkovi.
      i) Človek výrobca vyradený strojom z procesu, zostane bez mzdy
      j) Stroj je prostriedkom na výrobu nadhodnoty (Kapitál I.)
      k) Vlastníkov zisk bude anulovaný miznúcim dopytom.
      l) To isté sa stane ak nastúpi pandémia
      RIEŠENIE EXISTUJE : SOCIALIZMUS

      • Tc Ten co ví

        Pracháči to mají vymyšleno tak ,že všichni budou mít čipy které limitují na co máš nárok dle potřeby a ti správní budou mít neomezený čip. A protože některé práce stroj nenahradí proto má zůstat na planetě půl miliardy lidí. Zbytek potichu eliminují protože je nechtějí živit. A těch půl miliardy ve stáří tím čipem prostě usmrtí jak snadné že?

    • Ji Jiří

      Teď má stát investovat do těch úspěšných soukromých firem?Spousta firem teď vysavala státní podniky.V jednom pracuji a vláda ODS,Top09,KduČsl sebrala byty(1300),ubytovny,stravování, prádelny a to do soukromých rukou a stát musí za tyto služby platit.

  2. To Tomáš

    Stát vstoupí do firem, uloží je ve státním fondu s nějakým pěkným názvem. Fond bude firmy spravovat, po nějakém čase pak podíly ve firmách nebo celé firmy prodá movitým zájemcům z řad oligarchů, premiérů, členů vlády, poradců prezidenta. Nebo jejich šíbrů. Za částku, která bude zájemcům vyhovovat. Případně si zájemci půjčí a půjčky budou splácet z toho, co koupená firma vydělá. To už tu fakt bylo.

  3. Ja Jan

    Na druhou stranu jsou odvětví, která se v minulosti naopak zrovna nemusela privatizovat. Třeba zemědělství a výroba potravin a zejména zdravotnictví !

    • Wa WannabeeP

      Družstvá nepredstavujú kapitalistický spôsob výroby. Pôda roľníkov zostáva ich vlastníctvom aj v socializme aj v kapitalizme.

      • Fr Frantík

        Družstva tu byla za první republiky, za socialismu a jsou i nyní. Akorát že za socialismu, zejména ta spotřební, byla příliš kapitalistická a dneska jsou příliš socialistická.

  4. VM Vilém Minář

    Při slovu znárodňování necítím nic jiného než slova, už aby to bylo, alespoň se vrátí něco co se lidem po takzvané sametové revoluci ukradlo.

    • Mi Misot

      jenže lidem to nepatřilo ani před 89……Před i po 89 to patří StBákům a papalášům, kteří uspořádali sametovku k obrazu svému, aby nám dál mohli vládnout jako „demokratičtí“ majitelé koncernů, médií a polit.stran (jako KGB v Rusku apod. v dalších zemích sovět.bloku)

      • Pe Petr

        To je pravda, ale kdo na polích nechal stavět haly ?Kdo zlikvidoval výrobu potravin, nemocnice, bydlení ,atd? SOUKROMNÍK !!!PROTOŽE TO PŘINESLO OKAMŽITÝ ZISK .Stát by měl vlastnit některé oblasti ,tak aby mohl např. držet cenu ,dostupnost ,atd . A ne jak je to dnes . Uvedu příklad vepř.maso .Chov ČR, poraženo PL,zpracováno ( oddělení jednotlivých částí masa)Německo a konec prodej ČR a každý na to vydělává jen ne zákazník. A to se Vám líbí !! Proč byly např.zrušeny státní normy u potravin?Protože jsme je měly tak přísné že by ty dnešní potraviny nemohly být prodávaný .A přitom od nás se vyváželo spousta potravin na západ a tam firmy daly jen obal a prodávaly to.

    • Ja Jakub

      Vlastnictví něčeho znamená, že můžete svůj majetek bez problémů prodat, máte podíl na zisku (i ztrátách), máte vliv na rozhodování. Tak nějak se obávám, že před rokem 1989 nebylo splněno nic z výše uvedeného.

  5. FH František Hilšer

    Dle mého názoru, kapitalismus, jaký dnes je, nikdy lepší už v ničem nebude, nehledě na to, že plno věcí ani vyřešit neumi. Takže bych se ani nedivil, kdyby se o znárodňování uvažovalo i v jiných odvětvích, jako je např. vodárenství, energetika a podobně. Myslím si, že je to jen otázka času a dřív nebo později k tomu bude muset dojít.

    • pa pavek

      máte pravdu,ale bude to stát daňové poplatníky hafo peněz,celá privatizace byla velká zlodějna

    • FK Frankie K.

      Zde plně souhlasím s Vaším názorem. Jenom bych snad doplnil, že tržní ekonomika (kapitalismus) se v celosvětové globalizaci nejen ekonomiky ukázal jako zcela selhávající (viz opakující se i zkracující se periody krizí), úroky, dluhy a finanční deriváty jako nástroje k ovládnutí a bohatnutí, ale ne ke všeobecné prosperitě většin naší civilizace. Rozevírající nůžky mezi zbohatlíky a zbytkem společnosti vedou pouze do pekel a latentní anarchii (třeba i válečnému konfliktu-což by vedlo za současného stavu vojenských technologií k sebezničení celé civilizace). Důkazem selhávání demokracie je také poslední trend jakéhokoli „demokratického“ rozhodnutí, které se blíží 50 na 50(!).
      …a jak to bude po „humbuku“ s koronavirem? V podstatě právě tak, jak tady autor píše. Vytisknou se peníze-> vzroste inflace->bohatí zvýší svou moc a zbohatnou-> zbytek ještě více zchudne(!). Já osobně bych plně souhlasil využít této krize k nevratnému znárodnění toho, co privatizováno být nemělo (půda, voda, energie, zdravotnictví apod.).

  6. VK Vladimír Kusý

    No, pane, nebo soudruhu Mináři? Mne sametová revoluce
    nic nevzala, naopak mi dala možnosti, o jakých se mi předtím nesnilo. Jako nástrojař vydělávám i v důchodu
    slušné peníze. A to, co článek neřekl, ale co je pravdou,
    totiž fakt, že nepřijetím Eura jsme si zadělali na problémy.
    Máme sice vlastní měnu, ale v době „povirové“ nám to
    bude spíš na škodu. À propos, co jste vlastnil před sametem, že Vám to vzal, nebo nejste „všeholid“? 🙂

    • Ja Jaroslav

      Co je lepší poctivý soudruh nebo polistopadový zloděj jako vy?

    • pa pavek

      pane kusý,ty pindy aby jsme zavedli eura a zároveň stím i závazky za dluhy kapitalistických vyspělých zemí si strčte do …..

    • ER Evžen Rozbroj

      Pane Kusý jestliže vše honotite penězy a majetkem tak jste „šťastný“ člověk ale život není jen otom,jsem také v důchodu a také pracuji a mám se relativně dobře ale co se dnes děje není nic co by mě nadchlo!

    • ja já a ty

      Tak trochu se divím že se živíte broušením naplocho
      mohl by jste být zdatným ekonomem a vytáhnout tuhle kotlinu z propadu …. možná je největší chybou tohohle národa že nejméně od dob kalicha řešíme problémy postupem hrrrr na ně

    • Ra Rado

      kusý….hmmm, kolik jste zaplatil za školu/vyučení jako nástrojář? …..ani korunu. To Vám ti zlý komunisti, a všichni občané platili vzdělání, abyste mohl dnes v důchodu vydělávat..(vytřeštěné oči).

    • Pe PetrP

      Nic Ti nevzali? Pracující důchodce, to je výdobytek sametovky?
      Snižující se životní úroveň, rozkradené zdroje (voda, půda, lesy) zničený průmysl a to vše nevidíš?
      Řepka místo brambor a cibule na polích, otrávené spodní vody, milión staveb na zelené louce bez přidané hodnoty s levnou prac. sílou z východu předem vytunelovaný rozpočet včetně důchodového fondu. Stovky miliard odcházející do zahraničí z ČR díky levné pracovní síle, kterou představuješ! Stačí jen ve zkratce? co

  7. D2 Delta 21

    Je mi líto,že toto musím konstatovat,ale bohužel tento bordel který zde vznikl a to ještě než-li nás poctil svou přítomností Covid 19 nemá šanci dát nikdo do pořádku.Snad jen (podotýkám snad jen nikoliv určitě) nový ,,Únor 48″.Bohužel!!

  8. mi miztli

    Tak jelikož platí zákon ekvivalence hmoty a energie a perpetuum mobile vytvořit nelze, tak se jedná o obyčejný podvod, tedy uvede se do oběhu více peněz (uložených na nějakém účtu), avšak při stejném objemu zboží a služeb v té dané chvíli. To je úplně obyčejná inflace. Asi tu ekonomičtí pavědci, spoléhají na „důvěru“ lidí, že budou jako dělat, že vše je „při staru“ . Tedy budou mít stejně, ale vše bude takto dražší. Tak to je opravdu „věda“ .

    • Ja Jaroslav

      Houby v téhle době se dají prachy uplně krásně stahovat z oběhu …vždyť už jsou většinou virtuální …korona urychlí zavedení placení kartami tak už budou peníze uplně virtuální..a budou o nás vše vědět..

    • Ja Jarda

      nic ve zlém, ale neplette si náhodou ekonomii (seriózní vědecký přístup) s hospodářskou politikou? Ekonomie není o nic méně neseriozni, než např. kvantova fyzika. Pokud si pořádně prostudujete matematický aparát, který se v nich používá, tak uvidíte, že je velmi podobný, troufám si tvrdit, že stejný. Třeba studium časových řad v ekonomii. Zde opravdu nevstačíte s matematikou vysokých škol, ekonomického, technického, přírodovědného charakteru (myšleno např. chemického typu). Při studiu časových řad se opravdu hodí matematika na úrovni studia oboru zaměřeného na matematiku.

  9. Mi Mirek

    Super článek, něco podobného už jsem od pána slyšel v rozhovoru pro Rexlex. Docela rád bych s panem Kovandou udělal rozhovor já, ale dal bych mu protistranu. A tam moje první otázka na něj bude, proč jako odborník, který v oboru a úspěšně dlouho dobu pracuje, mate veřejnost. Copak neví jaký je rozdíl mezi penězi a měnou? A za tenhle podvod je doktore zažalujeme.

    • Iv Ivan

      Smartwings ,není to tím, že ho vlastní blízký přítel Babiše,který byl již před koronavirem ve velkých dluzích?

    • FK Frankie K.

      Tady si někdo hraje na „chytrého a vzdělaného“ odborníka, co pane Mirku. Tady nejste na univerzitě. Pro většinu „obyčejných“ lidí jsou peníze a měna totéž(!). A peníze, ty Amerika opustila už po vélké krizi ve 30tých letech. Od té doby se všechny celosvětové měny zmítají v jednosměrné spirále inflace (tedy se neustále znehodnocují). A v kapitalismu to jinak ani nelze, neboť burzovní finanční deriváty a jejich úrokové přírůstky k tomu musí vést zákonitě (viz současný aktuální stav národních dluhů, které již nárůst aktiv v ekonomice nestačí pokrývat(!)). Nejde zde o pojmy, ale o reálnou ekonomickou skutečnost, kterou drtivá většina společnosti zažívá na „vlastní kůži“!

    • Ja Jarda

      Jaké je podle vás rozdíl mezi penězi a měnou? Osobně bych řekl, že to jsou slova mající stejný význam. Tedy pokud nechcete tvrdit, že měna je zákonou… a peníze jsou všebecně příjmaným… atd.. Nebo chcete jít na peníze (např. zlato) ¨plně kryté.. atd. Napište přesně své definice. Dík

    • Wa WannabeeP

      PENIAZE A ICH FUNKCIE
      Prostriedok výmeny
      Zúčtovacia jednotka
      Uchovávanie hodnoty
      Platidlo
      Funkcia svetových peňazí

      • Pe PetrP

        Jaké peníze? Myslíš ty čísla na výpisech z účtů. I ty už neplatí a snahou zrušit mince a bankovky a nahradit je kreditkami. Takže souhlas.

    • Wa WannabeeP

      I. BEZ ČLOVEKA VÝROBCU NIE JE PONUKY
      II. BEZ ČLOVEKA SPOTREBITEĽA NIE JE DOPYTU
      III. PRI EPIDÉMII NEEXISTUJE PONUKA ANI DOPYT
      IV. AK STROJ NAHRADÍ ČLOVEKA VÝROBCU, PONUKA EXISTUJE ALE DOPYT NIE
      EXISTUJE RIEŠENIE?
      a) Keď inteligentné učiace sa stroje nahradia ľudí a okrem čohokoľvek budú vyrábať aj ďalšie učiace sa stroje s explodujúcou produktivitou, niečo sa stane. Príde k Technologickej singularite.
      b) Stroje nemožno vykorisťovať – prisvojovať si istú časť nezaplatenej pracovnej doby.
      c) Stroj nepotrebuje prestávku na obed, nepotrebuje čerpať dovolenku, OČR ani PN.
      d) Stroju neprekáža teplota na pracovisku ani nepotrebuje pitný režim ani vzduch.
      e) Stroj neochorie a nepotrebuje dýchať, nepotrebuje ochranné prostriedky a ani rúško.
      f) Stroj nevyradia epidémie z pracovného procesu.
      g) Stroj nepredáva svoju pracovnú silu a nepoberá mzdu, replikovať a opravovať sa bude sám.
      h) Celá práca stroja (celý pracovný čas) bude patriť vlastníkovi.
      i) Človek výrobca vyradený strojom z procesu, zostane bez mzdy
      j) Stroj je prostriedkom na výrobu nadhodnoty (Kapitál I.)
      k) Vlastníkov zisk bude anulovaný miznúcim dopytom.
      l) To isté sa stane ak nastúpi pandémia
      RIEŠENIE EXISTUJE : SOCIALIZMUS

  10. noční čtenářka

    V.Kusý – za sebe musím říci, že jsme spadli z bláta do louže – před i po ’89 žijeme jen z „ruky do huby“ a ekonomka Šichtařová by vám odpověděla:
    …Jestli však pandemie odhalila kromě lidské blbosti ještě něco, pak to byla neschopnost EU. Najednou je vidět, jak moc se mýlili všichni ti, kteří moralizovali a pohoršeně nám vysvětlovali, že jsme měli přijmout euro už dávno a že čím více integrace, tím lépe. Zlatá koruna. Aktuálně prudce oslabila, čímž dala zkoušené ekonomice mimořádně vítaný polštář. To bychom s eurem nikdy neměli.
    Zdroj: sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747537
    Ano, euro nechceme, máme snad platit cizí dluhy?
    VYSTOUPIT Z NATO A CZEXIT!

  11. vi vidlais

    už asi zapomněli jak to dopadlo v 90 letech v polsku kdy natiskli víc peněz

  12. ji jirka

    Pane Kovanda máte to lhaní za potřebí.A nedej bože Kovanda nebudete vy příbuznej stím známím Rudy Kovandou z brna to by mnohé vysvětlovalo

  13. Jo Josef

    Z prdu kuličku neudělaš ale z kuličky prd určitě.Ne peníze z vrtulníku ale Kovandu,jeho bláboli jsou trapné.

    • Ja Jakub

      Zajímal by mne rzdíl v majetku vás a Kovandy. Kovanda blábolí v otázkách ekonomiky, toku kapitálu apod. Tak nějak si troufnu tvrdit, že jeho majetek bude násobně větší než váš. Z toho plyne, že to, o čem dle vás blábolí, mu v tom samém oboru vynáší víc než vám. Jestli toto znamená blábolení….. 😀

  14. JN Jan Novák

    Kuriózní je, že nekryté umělé tištění peněz je vlastně PADĚLÁNÍ PENĚZ. – Když chytí malého padělatele, který si na dobré kopírce vytiskne třeba 5 000 Kč, tak je to zločinec, který jde do basy. Když ale vytiskne obrovské sumy centrální banka, tak je to superzlodějna ve velkém, pozvolna ničící hodnotu úspor občanů, ale je to v pořádku.
    My, řadoví lidé jsme celkově v ošemetné situaci. Naše obrana proti zločinům vládnoucích elit je beznadějná ze dvou zásadních důvodů:
    1. Tisk neomezeného množství peněz na financování jejich darebáctví. To staří králové měli mnohem horší. Když chtěli jít do války, museli nejříve pracně shromáždit dostatek peněz.
    2. Falšování voleb. Ať mi nikdo neříká, že volby nejsou falšovány ve velkém už po dlouhou dobu a to jak u nás, tak i jinde, zejména v EU. – Já osobně jsem bojoval za změnu našich příšerných volebních pravidel, m.j. zejména, aby si jednotlivý volič, který volil dobrovolně neanonymně, mohl zpětně zkontrolovat na webu, zda byl jeho hlas skutečně zařazen pro stranu, kterou volil.

  15. Du Dušan

    Bylo by to rozumné protože soukromé firmy okrádají zaměstnance.

    • Wa WannabeeP

      ROZPAD SPOLOČNOSTI
      Aby sa spoločnosť nerozpadla následkom masovej a masívnej nezamestnanosti, štát musí nutne zaviesť Základný Nepodmienený Príjem.
      Európska komisia sa nedávno začala pohrávať s myšlienkou, že by mal zamestnávateľ za pracujúce stroje odvádzať sociálne poistenie. Mal by tak vyrovnať finančný výpadok v systéme spôsobený prepustením živých zamestnancov.

      K tomu možno vystopovať Marxov záver z Komunistického manifestu, kde Marx píše:
      „Buržoázia je neschopná panovať, pretože nie je schopná zabezpečiť svojmu otrokovi živobytie ani len v rámci jeho otroctva, pretože ho nevyhnutne necháva klesať do postavenia, v ktorom ho sama musí živiť, namiesto toho, aby ju on živil. Spoločnosť už nemôže žiť pod jej panstvom, t.j. jej život je už nezlučiteľný zo životom spoločnosti.“
      Tento záver je treba znova prerozprávať – vytvoriť naratív (prerozprávanie, zmena zmyslu obsahu novým výkladom ako v prípade najmocnejšej Marxovej metafory o náboženstve ako ópiu ľudstva).

  16. Ra Radim

    Článek hodnotím spíš jako blábol. Tisknutí peněz a jejich přidávání do ekonomiky vždy zvýší zadlužení, respektive ekonomiku poníží. A pokud se to udělá tak, že se formálně dluh nepohne, projeví se takové tisknutí peněz odpovídající inflací. Neboli se všem znehodnotí jednak úspory, jednak jejich aktiva, třeba vlastněné nemovitosti, jednak se sníží reálná hodnota jejich příjmů.
    Neboli tisknutí peněz není zadarmo, vždy to nakonec nějakým způsobem zaplatí ekonomicky aktivní občané.

  17. Ra Radim

    Jinak i titulek článku není nic moc. Takzvané „znárodnění “ za poslední krize v USA provedl třeba tehdejší US prezident Obama s koncernem General Motors. Tehdy na začátku krize někdy v roce 2009, šel GM jednoznačně do bankrotu. GM prošel bankrotovým řízením, zbavil se nahromaděných závazků a neproduktivních provozů a Obama potom nalil do GM nějak částku 1.3 nebo 1,,5 miliard dolarů federální státní podpory, s tím, že je GM musí vrátit do tuším 5 let. GM ty peníze vrátil do 3 – 4 let.
    Doplatili na to třeba bývalí zaměstnanci GM, protože v minulých desetiletích upekli jejich populističtí odborářští bosové ve spolupráci s manažery GM na koncern dlouholeté finanční závazky v podobně doživotních rent a důchodů vyplácených plošně bývalým zaměstnancům GM, ale to se nedá nic dělat. Bez bankrotu by GM stejně zkrachoval a oni zaměstnanci by stejně nedostali nic.

  18. Ja Jarda

    Nejse si jist, jestli pan Kovanda zcela pochopil oč jde v tom hození peněz z vrtulníku. Každopádně pokud by toto ČNB udělala, tak by to znamenalo velký růst cen v ČR, růst nezaměstnanosti, pokles HDP a ještě nasrání mne. I když je fakt, že ČNB již něco podobného udělala, když uvolnila úrokovou sazbu. No, co chceme od vedení ČNB , ve které pracují lidé, kteří podporují socialistické přístupy k realizaci monetární politiky. I když oni si říkají postkeynesovci (postkeynesiánci). Jenže většina lidí nechápe (a to i akademiků) nechápe širší souvislosti (matematické, ekonomické, statistické atd.) a hlásá různé socialistické přerozdělovací politiky (jako ten pan profesor v odkazu od článku) a chválí politiky, kterého dobře živí. A často se tváří jako ti kovaní „pravičíci“, kteří jsou stoupenci, Fiedmana, Hájka atd..

    No závěrem jen dodat: „Moneta nás ochraňuj“.

  19. OK Oldřich Kupec

    Já jserm se kuponové privatizace neúčastnil, protože jsem byl přesvědčen, že to bude rozkrádání majetku. Dnes to bude další forma , která navrátí majetek „údajně“ státu a bude asi provedena další „kuponová privatizace“, ze které my obyčejní lidé nic nezískáme, ale ztratíme další státní majetek, určitě za „výhodné ceny“, ale ne pro nás.
    PS. Víte ty mladší, že se naše výrobky prodávaly na Západě, jako jejich výrobky i s jejich značkou. Obdoba dnešních čínských výrobků.

  20. Pa Pavel

    Česká národní banka za poslední čtyři roky zdvojnásobila devizové rezervy na 3.7 bilionu. Je to dvojnásobek státního dluhu? Tak proč si budeme půjčovat v zahraničí? Spíš by měla ČNB dluhy zaplatit a tím ušetřit desítky miliard které ČR platí ročně jen na úrocích. Ale on je to vlastně kšeft a způsob jak ve velkém vysávat státní pokladny.

  21. Dv Dvořák

    Všechny velké firmy dostávají a nebo dostali dotace(z našich peněz)ve formě investičních pobídek,úlevy na daních aj.v řádech stovek miliard.Daně tady často neplatí,protože jsou ukryté v daňových rájích!A potom si do svých fabrik dovezou UK,Rumuny aj.otroky,kterým platí žebrácké mzdy oproti svým mateřským zemím.Tzv.sanace bank v 90. letech nás stála stovky miliard!Přes svoje placené politiky si vytvářejí podmínky,které potřebují a provozují soc.kapitalismus(vyvádění zisku a obcjázení daní).Pane Kovanda tohle všechno víte,tak neplácejte nesmysly o jakémsi kapitalismu a výhodě soukromého vlastnictví! Např.Budvar je státní a je úspěšný.Všechny tzv.monopolní obory(energetika) mohou být státní a je to úplně jedno,jen ten zisk by zůstal státu a proto se proti tomu za podpory takových Kovandů(je jich jako máku)protestuje!

  22. Mi Miroslav

    Třicet let zde některé strany vykřikují, že by stát měl mít co nejmenší vliv a že vše vyřeší všemocný trh. S tím přišel zakladatel ODS V. Klaus st. a všichni pravičáci a jejich pčřisluhovači tzv. Demokratického bloku se snaží vliv státu co nejvíce potlačit.
    Když nastanou problémy a všemocná ruka trhu začne působit, silní likvidují a skupují slabé,všichni společně řvou o pomoc státu, který má vše vyřešit, zaplatit veškeré ztráty i chybějící zisky. Stát má najednou vyřešit vše, i ten bordel, který tady po třicet let naši podnikatelé šířili.
    Nedá se nic dělat „Keď už máme henten kapitalizmus“ někdo slabší prostě zkrachuje . To je obrácená mince podnikání v kapitalizmu.Přežijí jen silnější a pokud se to někomu nelíbí, posilujme roli státu, aby ovládal finančnictví, pojišťovnictví,energetiku, rozhodující průmysl, zejména stavební, abychom nepřepláceli předražené dálnice, byty a státní zakázky. Nedávejme možnost některým stanovovat si své milionové platy, udělejme v tom pořádek. Komu se to nelíbí, může plakat s nataženou rukou a čekat, jestli jim stát stačí pomoci. A pak na něj můžou zase nadávat a blít.

    • Ja Jan

      To vypadá na cílenou propagandu, kdy stát pomuže firmám, za natištěné pěníze, a to hezky dle velikosti a pěkně podle abecedy, a uvidí se kde podpora dojde. To že na tom tratí zbytek národa, není podstatné.

  23. Ja Jarda

    Jo, já souhlasím se znárodněním, ale jen v určitých případech. Takže klidně může stát znárodnit Agrofert a veškerý majetek soudruha Babiše, který se s ním pojí. Jako komunista jistě musí mít morální problém s tím jak chudá dělnická třída si žije a on jak je vykořisťuje. Jistě soudruh Babiš není pokrytec, který káže vodu a pije víno 🙂 A jistě do KSČ vstupil z přesvědčení, aby napomohl k celosvětovému rozboji komunismu a potlačení pravičáckého hamižného kapitalismu. Tedy k boji dělnické třídy za lepší zítřky a ke konci vykořisťování. 🙂 A tedy všichni jako jeden muž řekněme hlasitě NE hromadění matejku soudruha Babiše a dalším komunistům jemu podobním, kteří po roce 1989 zapomněli na zebračenky nádeníků a začali ožebračovat dělnický lid v továrnách, který získali díky tomu, že byli komunisté a znárodněme jim jejich majetky, které patří vykořisťované dělnické třídě.

    Mír, chléb a půda“ a „Všechnu moc lidovým radám (dělnické třídě).

    Samozřejmě, že toto se týká jen majetku komunistů 🙂

  24. Wa WannabeeP

    Marxovou celoživotnou prácou je dielo Kapitál. Podstatu diela Kapitál, teda základných zákonitostí objavených Marxom možno demonštrovať na protirečení, ktorým jeden zo zakladateľov politickej ekonómie François Quesnay trápil svojich vzdelaných súčasníkov, a tí mu vždy zostali dlžní odpoveď.
    *
    Quesnayova otázka: „Uznávate, že čím viac nákladov alebo nákladných prác možno bez ujmy na výrobe usporiť pri výrobe priemyselných výrobkov, tým výhodnejšie sú tieto úspory, lebo zmenšujú cenu výrobku. A napriek tomu sa nazdávate, že výroba bohatstva, ktorá pochádza z práce priemyselníkov, spočíva vo zväčšení výmennej hodnoty ich výrobkov?“ – Ľudsky prijateľne by sme mohli túto otázku položiť asi takto: „Prečo kapitalisti neustále znižujú hodnotu, hoci im ide práve o túto hodnotu?“
    Prečo si kapitalisti nevedomky kopú hrob, hoci to vedome nechcú??
    Marxova geniálna odpoveď prišla po 100 rokoch: „Absolútna hodnota tovaru je sama osebe ľahostajná pre kapitalistu, ktorý ho vyrába. Kapitalistu zaujíma len nadhodnota, ktorá väzí v tovare a dá sa pri predaji realizovať. (Stroj je prostriedkom na výrobu nadhodnoty.) Realizácia nadhodnoty zahŕňa sama osebe nahradenie preddavkovej hodnoty. Keďže však relatívna nadhodnota rastie priamo úmerne s vývinom produktívnej sily práce (produktivity), kým hodnota tovarov klesá nepriamo úmerne s tým istým vývojom (produktivity), keďže teda ten istý identický proces zlacňuje tovary a zvyšuje nadhodnotu, ktorú obsahujú, rieši sa tým záhada, prečo sa kapitalista, ktorému ide len o výrobu výmennej hodnoty, ustavične usiluje znížiť výmennú hodnotu tovarov.“
    Záver: Kapitalisti teda nechcú, oni MUSIA neustále znižovať hodnotu, až táto dospeje teoreticky k nule. Tovar sa tak stáva v nastupujúcej komunistickej spoločenskej formácii dostupný každému: Každému podľa potrieb!
    Poznámka: Hodnota teda nie je identická s cenou. Vývoj ceny iba pozvoľne kopíruje vývoj hodnoty. Kým hodnota je nepriamo úmerne určovaná produktivitou, cenu v kapitalizme určuje trh.

    • Ja Jarda

      no, četl jsem to v rychlosti, ale
      1) výroba odráží mezní náklady a ty rostou s výrobou (množstvím), neboť nemáme nekonečné zdroje atd.
      2) nikdo nevyrábí pro ostatní, ale pro sebe a pro zisk
      3) díky snaze kapitalistů (i v socialismu – komunismu- existuje kaptiál; tj. kapitalismus) dochází k vyšší efektivitě a tedy všichni mohou mít více, ale to není provotní cíl výrobce. jeho cíl je zisk. o tom už psal Adam Smith,
      4) v tom, co píšete není žádný problematický „protiklad“ kde je problém odpovědět. Spíš je to jen taková laciná hra na to, kdo najde odvahu se vzepřít a říci pravdu 🙂

      PS: kapitál vzniká jak důsledek ivestic a tedy úspor. v sousektorové ekonomice podle JM Keynese platí, že I=S

    • Ja Jarda

      Jarda says:
      12.4.2020 at 10:02

      Váš komentář čeká na schválení.

      no, četl jsem to v rychlosti, ale
      1) výroba odráží mezní náklady a ty rostou s výrobou (množstvím), neboť nemáme nekonečné zdroje atd.
      2) nikdo nevyrábí pro ostatní, ale pro sebe a pro zisk
      3) díky snaze kapitalistů (i v socialismu – komunismu- existuje kaptiál; tj. kapitalismus) dochází k vyšší efektivitě a tedy všichni mohou mít více, ale to není provotní cíl výrobce. jeho cíl je zisk. o tom už psal Adam Smith,
      4) v tom, co píšete není žádný problematický “protiklad” kde je problém odpovědět. Spíš je to jen taková laciná hra na to, kdo najde odvahu se vzepřít a říci pravdu ?

      PS: kapitál vzniká jak důsledek ivestic a tedy úspor. v sousektorové ekonomice podle JM Keynese platí, že I=S

  25. Ra Radim

    Článek je spíš blábol, protože nikdy nejde přidat do ekonomiky vytištěné peníze, aniž by se nezvýšil dluh. Pokud se to formálně udělá tak, že se nominální dluh nezvýší, projeví se v ekonomice vytištěné peníze inflací. Neboli hodnotu ztratí úspry, hodnotu ztratí aktiva, třeba vlastněné nemovitosti, reálnou hodbnotu ztratí i jakékoliv příjmy, mzdy i další.

  26. LW LWO

    Nebojte se, většinu krachujících podniků si koupí pro sebe Babiš… 🙁

  27. Fr Frantík

    Já bych řekl takto, zachraňovat firmy z peněz daňových poplatníků jedině za tu správnou cenu a jen ty správné firmy. To co by padlo i bez viru a nemá strategický význam pro republiku či budoucnost, by stejně dřív či později padlo. A když, tak za správnou cenu, tedy za 1 kč, jestli se mají převzít závazky i lidé.

  28. Ji Jirka

    Tak zrovna letecké společnosti patří zavřít. 99 procent letů je jen zpovykanost a vůbec nejsou k ničemu jinému, než ničení planety.

  29. Ho Horymír

    Malá chybička. Z vrtulníku vypadávají Dolary. V reálu to jsou koruny nebo spíše Eura. Prostě se pro někoho vytisknou Eura, dluhopisy a administrativně se ošetří, že se vlastně nic neděje, ani inflace. V Řecku to také zvládli a celkem dobrý socík.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB