Znatelné oživení na českém trhu práce

V rámci průzkumu Index trhu práce společnosti ManpowerGroup ČR, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici, byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 525 zaměstnavatelů v Česku položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2024 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
České firmy plánují ve třetím čtvrtletí více nabírat, vyplývá z čerstvého průzkumu ManpowerGroup. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Na trhu práce dochází ke znatelnému oživení. Česká centrální banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb z důvodu stabilizace inflace, což podporuje ekonomické oživení a s rostoucí důvěrou spotřebitelů roste také důvěra zaměstnavatelů ve zlepšující se ekonomiku,“ informovala Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

„I díky tomu se ve srovnání s první polovinou roku otevírá stále více pracovních míst, nicméně ještě stále nejsme na úrovni náborové euforie v polovině minulého roku a velké přesuny na trhu práce pokračují. Lidé, kteří čelí ztrátě zaměstnání, mají ale lepší vyhlídky najít poměrně rychle práci novou,“ dodala.

Podle průzkumu zaměstnavatelé v Česku hlásí pro další čtvrtletí nárůst náborového optimismu: 34 procenta respondentů plánují zvyšovat počet zaměstnanců a 23 procenta snižovat. Čistým indexem trhu práce je tedy 11 procentních bodů.

V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé očekávají posílení indexu o pět procentních bodů. Nicméně ve srovnání se třetím čtvrtletím loňského roku se zhoršil o osm procentních bodů. Česká republika je po očištění sezonních dat v celosvětovém měřítku na spodních příčkách, pokud jde o náborové aktivity, tedy 11 bodů pod celosvětovým průměrem.

Vzhledem k tomu, že podmínky na trhu práce v České republice jsou stále napjaté (navzdory určitému uvolnění v poslední době, pozn. red.), čeští zaměstnavatelé očekávají, že v porovnání s minulým čtvrtletím dojde k posílení náborových plánů.

„Pozitivní výhled pozorujeme v sedmi z devíti sektorů ekonomiky, nejvíce pak ve zdravotnictví, komunikacích, obchodu a službách nebo také ve finančním sektoru. Nabírání zaměstnanců převažuje i v průmyslu a logistice. Výjimkou jsou pouze veřejné služby, státní správa a neziskový sektor,“ uvedla Jaroslava Rezlerová.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB