Znovuzrození živnostníků? Letos už začalo podnikat 23 tisíc lidí

Analýza
V prvním čtvrtletí letošního roku začalo v České republice podnikat 23 023 lidí. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Josef Jaroš ale brzdí optimismus, že jde o znovuzrození živnostenského podnikání.
Ve stavebnictví začaly letos podnikat více než 2,5 tisíce osob. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau provedla svou analýzu na základě dat portálu informaceofirmach.cz. Z nich současně vyplynulo, že činnost ukončilo 17 408 fyzických osob podnikatelů. Podnikat ovšem začalo o 2 341 více osob než ve stejném období loňského roku.

„Od začátku letošního roku pozorujeme výrazný zájem o podnikání. Za první tři měsíce začalo podnikat nejvíce lidí od začátku roku 2011. Důvodem může být lepšící se ekonomická situace, a tedy pozitivnější výhled do budoucna,“ řekla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Více nových než zaniklých

Dodala, že na deset zaniklých podnikatelů připadlo v prvním čtvrtletí 13 nových. Čistý přírůstek podnikatelů, tedy rozdíl mezi novými a zaniklými, činil 5 614, což je nejvíce od třetího čtvrtletí roku 2021.

PSALI JSME:
Loni v Česku ukončilo podnikání historicky nejvíce lidí. Hlavně kvůli datovkám

„Na statistikách vidíme oživení po loňském roce, kdy převážně neaktivní podnikatelé ukončovali svou činnost, aby se vyhnuli povinnému zavádění datových schránek,“ konstatovala Kameníčková. V březnu podle ní začalo v Česku podnikat 6 688 lidí, jen nepatrně méně než ve stejném měsíci loňského roku. Své podnikání zároveň ukončilo 3 440 lidí, nejméně od července 2022.

Ačkoli společnost CRIF hovoří ve své analýze o znovuzrození živnostenského podnikání, předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš se nedomnívá, že by odstartoval podnikatelský boom v pravém slova smyslu.

„Spíše máme náznaky, že firmy i pracovníci reaguji na plánované omezování dohod o provedení práce a tyto pracovníky ‚překlápějí‘ na OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné, pozn. red.),“ uvedl Jaroš pro FAEI.cz.

PSALI JSME:
Zaměstnávání na DPP bude pro firmy výhodné, jen když zaregistrují dohodáře jako první

„Obecně tedy mohlo dojít ke zvýšení počtu OSVČ z důvodu vládních omezení dohod o provedení práce a činnosti (DPP a DPČ), kde jak zaměstnavatelé, tak pracovníci hledají nejsnazší formu, jak zachovat flexibilitu a byrokratickou nenáročnost,“ dodal Jaroš, podle něhož může být právě přechod na živnostenský list vhodnou alternativou.

Praha podnikatelská

Nejvíce osob začalo v prvním čtvrtletí podnikat v Praze (4 263), ve Středočeském kraji (3 188) a v Jihomoravském kraji (2 569). Nejvíce lidí své podnikání ukončilo ve Středočeském kraji (2 297), v Praze (2 208) a v Jihomoravském kraji (1 827).

Nejrychleji přibývali podnikatelé v hlavním městě, kde připadlo 19 nových na deset zaniklých subjektů. Úbytek naopak zaznamenal pouze Karlovarský kraj s osmi novými podnikateli na deset zaniklých. V Ústeckém a v Plzeňském kraji se počet podnikatelů nezměnil.

PSALI JSME:
Jen blázen v Česku podniká

Z pohledu hlavních odvětví začalo v prvním čtvrtletí podnikat nejvíce lidí v profesních, vědeckých a technických činnostech, a to 2 987. Následoval zpracovatelský průmysl s 2 946 novými podnikateli a stavebnictví, kde začalo podnikat 2 580 lidí. Nejvíce lidí s podnikáním skončilo v odvětví obchodu (4 616), ve stavebnictví (2 567) a ve zpracovatelském průmyslu (2 292).

Nejrychleji se rozrůstá podnikání v odvětví informačních a komunikačních činností, kde v prvním čtvrtletí na každých deset zaniklých podnikatelů připadlo 37 nových. Podobně silné je odvětví kulturních a rekreačních činností s 36 novými podnikateli na deset zaniklých.

Úbytek podnikatelů zaznamenává hned šest odvětví: Zemědělství a lesnictví, nakládání s nemovitostmi, ubytování a stravování, vodní hospodářství, obchod a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla.

PSALI JSME:
Podpora páteři české ekonomiky? Finanční záruky pro malé a střední podniky se mají opět snížit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB