Zonky pobočkou Air Bank?

Dvě finanční společnosti s majitelem sídlícím na stejné pražské adrese, shodné s adresou konglomerátu PPF, oznámily užší spolupráci. Jde o společnosti Benxy a Air Bank.
Benxy s kapitálem 428 milionů korun by se měla stát dceřinou firmou Air Bank s vlastním kapitálem 10 miliard ještě letos. Ilustrační foto: FAEI.cz

Benxy nabízí službu Zonky, která vznikla v roce 2014 pod hlavičkou zdánlivě nezávislé start-upové firmy Creative Dock organizující P2P půjčky, kdy lidé půjčují lidem mimo bankovní systém. Hlavním investorem projektu však byl nizozemský inovační fond Home Credit Lab, dceřiná firma Home Creditu, který patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Po úspěchu v Česku naplánovala PPF vstup Zonky na mezinárodní trh a proto vznikla v listopadu 2019 společnost Benxy. Značka Zonky měla na českém trhu zůstat, ve státech Evropské unie ale měla služba P2p figurovat pod hlavičkou Benxy. Na začátku letošního roku však byla tato expanze zrušena a rozjela se fúze s Air Bank.

Benxy s kapitálem 428 milionů korun by se měla stát dceřinou firmou Air Bank s vlastním kapitálem 10 miliard ještě letos. „Díky tomu získáte jednodušší přístup ke stále populárnějším službám takzvaných P2P půjček,“ argumentuje banka na svém webu.

Skutečným důvodem spojení však zřejmě bude snížení nákladů na administraci půjček. „Úspory nákladů budou společnosti hledat hlavně v oblasti IT systémů a pracovních činností, které jsou v obou firmách stejné nebo velmi podobné,“ potvrdila banka.

PSALI JSME:
Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Neopominutelný důvodem pro spojení obou institucí však může být i vytvoření zajímavého psychologického tlaku na veřejnost, protože podle ředitele Zonky Jiřího Humhala Air Bank a Zonky spojuje role vyzyvatelů tradičních bank a bořitelů zažitých pořádků. A o tom není pochyb.

„P2P půjčky tak budou nejen další možností, kde si budete moci jednoduše a výhodně půjčit, ale i úplně novou příležitostí, kam vložit své případné volné peníze. A to se v dnešní době nízkých sazeb na trhu docela hodí,“ uvádí celkem správně Air Bank, pro kterou fúze má znamenat hlavně rozšíření úvěrové nabídky.

O kolik bude tato nabídka pro klienty banky zajímavější se Zonky, se teprve uvidí, protože obě instituce poskytují půjčky s velmi podobnými RPSN pod čtyři procenta.

„A i když ještě není ruka v rukávě a čeká se na dokončení některých formálních kroků, už se na to moc těšíme,“ vzkazuje Air Bank. A zřejmě se netěší sama. I konkurenci bude silně zajímat, co toto spojení přinese.

PSALI JSME:
Také Air Bank zvyšuje úrokovou sazbu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru