Zora – nejstarší továrna na čokoládu u nás slaví 120. výročí

Dne 25.11.1898 byly položeny základy olomoucké Zory, nejstarší kontinuálně fungující továrny na čokoládu u nás. Zpočátku se zde vyráběly cukrovinky všeho druhu a čokoláda tvořila pouhých 20 %. Dnes je Zora považována za jednu z nejvýznamnější továren na čokoládové cukrovinky v Evropě.

Roční produkce čítá přes 43 000 tun a více než polovina míří za hranice České republiky. Na tuzemský trh dodává čokolády Orion a tyčinky Margot, Kofila, Ledové kaštany či bonboniéry Modré z nebe a desítky dalších tradičních cukrovinek.  Na jejich výrobě se podílí až 800 zaměstnanců a Nestlé tak patří mezi největší zaměstnavatele v regionu.

„Zora je naší vlajkovou lodí. Nejen, že vyrábí a zásobuje čokoládou náš i slovenský trh, ale její produkce míří například i do Anglie, Španělska, Německa, Francie či Kuvajtu. Mimo jiné se zde začala vyrábět tyčinka MilkyBar, do které se přidává nový druh cukru s upravenou strukturou. Chutná stejně sladce jako standardní cukr, ale jeho celkové množství v tyčince je o 30 % nižší.  Zora se tak stala první výrobnou v portfoliu Nestlé, kde se s tímto cukrem pracuje,“ říká Torben Emborg, generální ředitel Nestlé Česko. A dodává: „Jsme hrdí, že můžeme pokračovat v tradiční výrobě čokolády, která je se Zorou neoddělitelně spjata.“

Hořkosladká historie továrny na čokoládu

Olomouckou Zoru založilo v listopadu roku 1898 uskupení 39 obchodníků jako továrnu na cukrovinky všeho druhu. O několik let později zde byla instalována nová technologie na zpracování kakaových bobů, která rozběhla výrobu tabulkových čokolád.  S rokem 1908 se na československém trhu začínají objevovat výrobky pod značkou Zora. Název postupně natolik zlidověl, že se stal neoficiálním označením továrny i celé společnosti. Sdružení obchodníků se proto o několik let později rozhodne název Zora oficiálně zaregistrovat.  Samotný proces ještě doprovází obava rakouských úředníků, zda Zora nemá něco společného s velkosrbskou říší, která je v té době na druhé straně válečné barikády. Tehdejšímu Rakousku – Uhersku se ale dostane ujištění, že název je pouze převzatá zdrobnělina jména Terezie a může být tedy bez dalších průtah použit.

V době válečného konfliktu se kvůli nedostatku cukru a kakaa v továrně vyrábí převážně marmelády a ovocné konzervy. Ve 20. letech dochází k navýšení poptávky a v továrně se začíná pracovat na dvě směny. V té době v Zoře pracuje až 400 zaměstnanců a denně se vyrábí přes 8 000 kg čokolády.

30. léta se nesou ve znamení reklamy. Výroba v Zoře se zaměřuje na sezónní produkty a z pásu začínají sjíždět první velikonoční vajíčka i duté figurky do tradičních vánočních kolekcí. V průběhu bouřlivých 40. let se kvůli nedostatku surovin začíná Zora specializovat na výrobu sušenek, trvanlivých produktů a pečiva. Později je celý podnik dekretem prezidenta znárodněn. Ani to výrobu nezastaví a ta nezadržitelně roste společně s počtem zaměstnanců, který v 70. letech dosáhne 1 150.

Zora, jak ji známe dnes

V 90. letech přichází doba liberalizace, která Zoře přinesla nejen změnu majitele, ale i přesun výroby v té době již dobře známých čokolád s čtyřcípou hvězdou Orion. Po zrušení státního podniku je během privatizace založena akciová společnost Čokoládovny Praha se všemi závody a dosavadním sídlem v Modřanech. V roce 1992 si olomouckou továrnu vezme pod svá křídla největší potravinářská společnost na světě, Nestlé, zmodernizuje výrobní procesy a zasadí se o to, aby tradiční cukrovinky, které tvořily dětství nejednoho z nás, přežily až dodnes.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru