Zdražování rodiče očekávají i v oblasti školního stravování. Z šetření Provident Financial ve spolupráci s agenturou Ipsos, kterého se zúčastnilo přes devět set rodičů napříč republikou, vyplynulo, že více než pětina otců a matek počítá, že za obědy na jedno pololetí zaplatí přes čtyři tisíce korun.
Nárůst cen školního stravování potvrzují i veřejně dostupná data. Organizace Women for Momen uvedla, že zatímco na začátku loňského školního roku byla průměrná cena obědů na školách 30 až 38 korun, od začátku druhého pololetí se po aktualizaci vyhlášky ministerstva školství cenový strop zvedl na průměrných 47 až 54 korun.
Na obědy jen občas
„Nárůst nákladů na školní obědy dle našeho průzkumu letos očekává až šedesát procent rodičů. Školní stravování je zároveň tou oblastí, kde je stále více rodičů nuceno přistupovat k nějakému omezení,“ uvedla Hana Chmelíková, datová analytička z Provident Financial.
Více než dvanáct procent rodičů totiž uvedlo, že z důvodu zdražování nebude děti posílat na školní obědy nebo budou chodit jen některé dny v týdnu. Šetření ukázalo, že každý pátý rodič se pak při hrazení školních obědů neobejde bez pomoci rodiny či organizace. Právě školní stravování dětí podporuje organizace Women for Women v rámci svého projektu Obědy pro děti.
„V loňském školním roce jsme zajistili obědy pro bezmála 16 tisíc dětí po celé České republice. V letošním roce očekáváme desetiprocentní nárůst žádostí,“ sdělila Barbora Nejedlá, hlavní koordinátorka projektu Obědy pro děti.
Dodala, že kvůli zvyšování životních nákladů se dramaticky zhoršuje ekonomická situace nejen v nízkopříjmových rodinách, jako tomu bylo dosud. „Evidujeme také žádosti pro děti z rodin, které se dostaly do finanční tísně krátkodobě a dočasně. Častým jevem je, že děti navštěvují školní jídelny jen část měsíce,“ poznamenala Nejedlá.
Zdražení školních pomůcek
Podle šetření Provident Financial rovněž 65 procent rodičů očekává růst cen školních pomůcek, jako jsou výtvarné a psací potřeby, školní batoh či aktovka, výbava na tělocvik a přezůvky. I přes zdražování se ale téměř tři čtvrtiny rodičů chtějí vejít do tří tisíc korun za jedno dítě.
Rodiče chtějí ušetřit například nákupem levnějších pomůcek nebo „recyklací“ těch loňských. Zhruba pětině pak s financováním školních pomůcek pomůže rodina. „Meziročně přibývá rodičů, kteří si začátek školního roku umí lépe finančně rozplánovat a toto období je tedy citelněji finančně nezasáhne,“ uvedla Hana Chmelíková z Provident Financial.
Současně ale více než polovina rodičů musí vyšší náklady řešit různými úsporným kroky, jako je například omezení počtu kroužků, nákup levnějšího vybavení anebo právě omezení školního stravování.
Více než polovina dotázaných také počítá se zdražováním zájmových kroužků. Za mimoškolní aktivity uhradí necelých 60 procent rodičů sumu do tří tisíc korun za pololetí na jedno dítě.
Čtvrtina počítá s částkou přesahující čtyři tisíce. Právě v oblasti zájmových kroužků rodiče nejčastěji čerpají finanční pomoc – například od své rodiny. Těch, kteří nezvládnou výdaje hradit z vlastní kapsy, je více než třetina.
Nejdražší je obuv a oblečení
Podle průzkumu, který uskutečnila Česká bankovní asociace (ČBA) a agentura Ipsos na vzorku více než tisícovky dotázaných, zaplatí rodiče na začátku školního za své děti dokonce ještě více, než zjistil Provident Financial.
Čtvrtinu rodičů stojí začátek školního roku více než pět tisíc korun. Necelá třetina pak vydá mezi třemi až pěti tisíc korunami. Mezi největší výdaje rodiče řadí oblečení a obuv (52 %), školní potřeby a učebnice (42 %) a zájmové kroužky a sportovní aktivity (41 %). Významný podíl mají i obědy a svačiny (27 %) nebo doprava (26 %).
„Lidé si v posledních dvou letech kvůli ekonomické situaci více hlídali ceny u větších nákupů školních potřeb. V uplynulých dvou letech inflace negativně ovlivnila 45 procent rodičů při plánování školních výdajů. Téměř čtvrtina jich uvedla, že kvůli inflaci omezili výdaje v rámci školních či mimoškolních aktivit dětí,“ řekla Zdeňka Hildová, ředitelka ČBA EDUCA.
Nižší inflace v letošním roce bude pro polovinu Čechů znamenat stejné školní výdaje, pro 16 procent rodičů ale bude mít pozitivní dopad na jejich peněženku. Na druhé straně pro stejnou skupinu se naopak výdaje zvýší. Mnozí lidí se také snaží vybrané zboží kupovat v akcích a slevách.
Pokračování zítra