Zpomalením prodejů bytů se trh vrací k normálu

Analýza
V roce 2021 se v Praze prodalo 7 450 bytů. Meziročně to bylo o 28 procent více a šlo o nejsilnější rok v novodobé historii. Rekordní poptávka, kdy byty zařazené do prodeje mizely ještě na papíře, vedla k tomu, že někteří developeři už neměli co nabízet. Nabídka nových bytů byla nejnižší za posledních deset let. Současným zpomalením prodejů se trh postupně vrací k normálnímu fungování.
Hodnota nových bytů v Praze od roku 2015 vzrostla o více než 140 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Enormní zájem o bydlení v hlavním městě, poháněný zejména snahou bezpečně uložit své úspory, výhodnými úrokovými sazbami a přebytkem úspor v domácnostech. Kombinace těchto faktorů vedla v uplynulých dvou letech v hlavním městě k tomu, že se většina rezidenčních projektů prodala ještě před dokončením.

„V posledních letech platilo, že se téměř všechny nové byty vyprodaly ještě ‚na papíře‘ nebo v průběhu výstavby. Přitom dříve, za normálního stavu trhu, se jen část bytů prodala v průběhu výstavby a část se prodávala až dokončená,“ upozornil Dušan Kunovský, zakladatel a šéf společnosti Central Group, která je největším tuzemským rezidenčním stavitelem.

Zpomalením prodejů bytů se trh postupně vrací k dlouhodobému normálu. Vedle toho však v posledních měsících přibrzdilo i tempo povolování nových bytů. V říjnu se v Praze povolilo jen 71 bytů v bytových domech a v září dokonce jen 16. Dosavadním tempem by zelenou letos dostaly pouhé čtyři tisíce bytů.

Za prvních devět měsíců letošního roku se podle údajů Českého statistického úřadu v rámci nové výstavby v Praze dokončilo jen 4 426 bytů a přistěhovalo do ní 32 301 lidí. „Když to porovnáme s počtem dokončených bytů, dostaneme sedm přistěhovalých na jeden nový byt. To je dlouhodobě neudržitelné,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

„Růst počtu obyvatel (hlavního města, pozn. red.) je dlouhodobým trendem, na který ale Praha neumí adekvátně reagovat. Hlavnímu městu zásadně chybí moderní územní plán, který by umožnil na tento demografický vývoj pružně reagovat,“ uvedl Korec s tím, že výstavba se však bohužel stále řídí územním plánem schváleným už v roce 1999, jehož rozvojový potenciál se dávno vyčerpal.

PSALI JSME:
Praha se letos rozrostla o takřka šest tisíc lidí, nových bytů se dokončilo o 1 500 méně

Rychlejší povolování v Praze je podle odborníků velmi žádoucí, aby nově příchozí obyvatelé měli kde bydlet a aby zároveň došlo ke smazání deficitu z předchozích let, který již přesahuje 30 tisíc bytů. Je také třeba, aby nové byty měly stavební povolení a byly rychle připraveny k výstavbě, až se stavební náklady vrátí do normálu a trh se znovu oživí.

Bytů v přípravě stále přibývá a nyní je jich rekordních 137 tisíc. Ročně se jich v Praze ale v dlouhodobém průměru povoluje jen kolem 3 500, povolit tuto „porci“ by tak zabralo dlouhých 39 let. Bez systémové změny ale podle developerů není šance na zlepšení. Všech 137 tisíc připravovaných bytů v celkové hodnotě téměř 1,5 bilionu korun by mohlo státu jen na DPH přinést přes 190 miliard korun.

Pomalým povolováním český rozpočet přichází o miliardy na daních, upozornil Kunovský na ekonomický přínos nové bytové výstavby v metropoli: „Každý nový byt v Praze přináší státu jen na DPH v průměru 1,5 milionu korun. A dalších zhruba 250 tisíc korun navíc pak inkasuje Praha na ‚dobrovolných‘ příspěvcích od investorů.“

Mapa s počtem připravovaných bytů v Praze. Zdroj: Analýza Central Group, data k 16. 11. 2022

Nových bytů je na trhu dlouhodobě nedostatek, poptávka po novém bydlení je přitom stále velká. Lidé jen při drahých hypotékách a v současné celkové nejistotě odkládají nákupní rozhodnutí. Úroky hypoték, na kterých jsou prodeje bytů závislé, se ještě loni pohybovaly kolem dvou procent, ale nyní je to už přes šest procent.

ČNB navíc zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Tu dříve čerpala nadpoloviční většina kupujících nových bytů, dnes to jsou jen jednotky procent. „Vývoj hypotečního trhu zásadním způsobem ovlivnil růst úrokových sazeb. V dubnu navíc začaly platit nové limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI, které zhoršily dostupnost úvěrů na bydlení,“ informoval Miroslav Majer, ze start-upu hyponamiru.cz.

Podle Kunovského se na jaře, které bývá tradičně obdobím nejsilnějších prodejů nových bytů, očekává oživení. „Dá se předpokládat, že lidé už překonají současný šok z energetické krize, inflace a celkové nejistoty, což podpoří jejich chuť pořídit si nové bydlení nebo bezpečně investovat.“ Nejdůležitějším impulsem pro opětovný boom prodeje nových bytů bude výrazné zlevnění hypoték.

PSALI JSME:
Hypoteční a realitní trh v roce 2022 prošel zásadními změnami

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.