Zpomalující inflace podpořila sázky na snížení sazeb ČNB

Meziroční inflace se v červnu v souladu s tržním konsenzem i naší prognózou snížila z květnových 11,1 procenta na 9,7 procenta. Jádrová inflace, která je očištěná o ceny energií, pohonných hmot a potravin pak zpomalila z 8,6 procenta meziměsíčně na 7,5 procenta meziměsíčně.
Zpomalující inflace podpořila sázky na snížení sazeb ČNB. Ilustrační foto: ČNB

To bylo hlavně důsledkem vysoké srovnávací základny loňského roku, když se po sezónním očištění jádrové ceny zvýšily stejně jako v květnu meziměsíčně o mírných 0,1 procenta. Šlo tak již o druhý měsíc v řadě, kdy se meziměsíční růst jádrových cen nacházel v anualizovaném vyjádření pod cílem centrální banky. To z našeho pohledu svědčí o průsaku slabé poptávky do cenové dynamiky.

Trhy potvrzení dezinflačního trendu v tuzemsku utvrdilo v očekávání výrazného snížení úrokových sazeb České národní banky (ČNB) již v letošním roce. Ve čtvrtek odpoledne zaceňovaly pokles repo sazby do konce roku o zhruba 100 bazických bodů, což je v porovnání se středou o necelých 10 bazických bodů více.

V nejistotě ohledně načasování zahájení cyklu uvolňování měnové politiky trhy drží bankovní rada ČNB, která nadále zdůrazňuje proinflační rizika a pokračuje ve vymezování se vůči tržnímu očekávání i vlastní prognóze. Důvodem je zřejmě také snaha podpořit korunu na pozadí zužujícího se úrokového diferenciálu.

Odeznívání inflačních tlaků znovu ukázala také data z USA. Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly meziměsíčně o 0,1 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu pomaleji, než se očekávalo. Zároveň byl směrem dolů revidován i květnový údaj. V meziročním vyjádření se tak PPI zvýšily meziročně rovněž o 0,1 procenta oproti tržnímu konsenzu ve výši 0,4 procenta.

Po středeční nižší spotřebitelské inflaci tedy jde o další dílek do skládačky nad očekávání rychlého odeznívání inflačních tlaků v zámoří. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu sice mírně poklesl, tato data z prázdninových týdnů však trhy mají tendenci příliš nepřeceňovat.

Koruna ve čtvrtek navzdory dalšímu poklesu úrokového diferenciálu vůči eurovým sazbám k euru neztratila a obchodovala se poblíž otevírací úrovně lehce pod 23,80 CZK/EUR. Podržel ji pravděpodobně oslabující americký dolar, který k euru na pozadí slabších cenových statistik ztratil 0,5 procenta na 1,119 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB