Zrušení některých daňových slev dopadne na většinu obyvatel

Názor
Ministr financí Zbyněk Stanjura o víkendu prohlásil, že chce zrušit další daňovou úlevu. Jde o zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků. Vláda se přitom už dříve nechala slyšet, že uvažuje o škrtu některých slev vztahujících se k dani z příjmu. Podle ministra financí jsou všechny daňové slevy, které by chtěl zrušit, „ze své podstaty nesystémové a komplikují či zatěžují daňový systém“. 
Vláda uvažuje nad tím, že některé slevy uplatňované v daních z příjmů zruší. Týká se to například slevy na nepracující manželku nebo manžela a školkovného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kromě již navrhovaného seškrtání některých slev na dani, přišel ministr financí se zrušením další daňové výjimky, a to zvýhodnění odborových příspěvků. Daňové zvýhodnění odborových příspěvků spočívá v tom, že od základu daně lze odečíst zaplacené členské příspěvky člena odborové organizace.

Takto je možné odečíst částku do výše 1,5 procenta zdanitelných příjmů, s výjimkou příjmů zdaněných srážkou podle zvláštní sazby daně, maximálně však do výše tří tisíc korun za zdaňovací období.

Zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků by se mělo dotknout přibližně půl milionu daňových poplatníků, přičemž bude mít za následek zvýšení daňového zatížení těchto osob. Tento návrh přichází krátce poté, co vláda navrhla zrušení některých slev na dani, přitom všechny budou mít primárně negativní dopad na osoby s nižšími příjmy.

Vláda uvažuje nad tím, že některé slevy uplatňované v daních z příjmů zruší. Týká se to například slevy na nepracující manželku nebo manžela, školkovného a dalších daňových úlev. Seškrtání slev by se mělo týkat dokonce deseti nebo jedenácti z nich.

PSALI JSME:
Školkovné rodičům ušetří až 16 200 korun

Rozhodnutí o zrušení zmíněných slev by mělo dopad především na rodiny s dětmi a mimo jiné na živnostníky. Zvlášť na ty podnikatele, kteří se se budou rozhodovat mezi výdajovým paušálem a paušální daní.

Při využití paušální daně není možné uplatnit žádnou slevu na dani, což ovlivňuje rozhodování mnohých živnostníků, zda paušální daň využít či nikoliv. Pokud opravdu dojde ke zrušení některých slev na dani z příjmu, vyplatí se příští rok paušální daň mnohem více podnikatelům.

Pro rok 2023 mnoho živnostníků zvažovalo, zdali se jim vyplatí vstoupit do režimu paušální daně. Čím více slev na dani mohli uplatnit, tím méně pro ně byla paušální daň výhodná. To by se mělo od příštího roku změnit.

Kromě toho zrušení slev na dani představuje efektivní snížení progrese daňového systému. To ve svém důsledku znamená, že se poměrně zvýší daňové zatížení nízko a středně příjmových obyvatel.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přemýšlíte o paušální dani? Dobře si vše spočítejte a hlavně nepropásněte termín pro přihlášení

Zavřít reklamu ×
  1. Hrůza! Až 250 Kč měsíčně se nebude moci odečíst ze základu daně. Ó, daň z příjmu bude o necelých 40 Kč vyšší.
    Nebo sníží odboroví papaláši členský příspěvek?

  2. Proč není vypočítáno jiné životní minimum pro ty, kteří pracují a pro ty kteří žijí ze sociáoních dávek. Pokud chodím do práce tak mám vyžší životní náklady, než ten kdo sedí celý den doma na pozadí a jednou za měsíc si dojde se složenkouz nebo k bankomatu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.