Zrušení superhrubé mzdy by státní rozpočet zatížit nemuselo

Názor
Schválení daně z příjmu budí rozepře už v samotném návrhu. Andrej Babiš (ANO) navrhuje sazby 15 a 23 procenta, kdežto Jan Hamáček (ČSSD) v alternativním návrhu počítá s 19 a 23 procenty.
Zrušení superhrubé mzdy by státní rozpočet zatížit nemuselo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Varianta, kterou navrhuje Jan Hamáček, bude bezesporu neutrálnější z hlediska výnosu státního rozpočtu. Oproti variantě Andreje Babiše více dopadne na nízko a středně příjmové vrstvy obyvatel. Hamáčkův návrh daňové zatížení oproti stávající úpravě sníží zhruba o dvě procenta, varianta Andreje Babiše pak až o necelých šest procent. To se týká zaměstnanců s měsíčními příjmy do 137 tisíc korun.

Návrh Andreje Babiše působí mnohem více populisticky, protože jednoznačně uleví nízko a středně příjmovým zaměstnancům, a pokud by to takto mělo být schváleno ve Sněmovně, měl by být předložen návrh, jak by vláda chtěla kompenzovat výpadek ve státním rozpočtu.

Studie Vysoké školy ekonomické v Praze, která se zabývala porovnáním variant Jana Hamáčka a Andreje Babiše vyhodnotila Hamáčkovu variantu jako vhodnější, navíc je z ní patrné, že by lépe rozpohybovala českou ekonomiku.

PSALI JSME:
Babiš a sociální demokraté nejspíše nahradí superhrubou mzdu dvěma sazbami daně

Superhrubá mzda by se měla zrušit

Žádný jiný stát na světě nemá obdobu české superhrubé mzdy, navíc i v době jejího zavedení mělo jít pouze o krátkodobou změnu. I proto by bylo vhodné, aby byla zrušena, a to nejlépe tím způsobem, který by nemusel nutně znamenat zásadní snížení příjmů státního rozpočtu.

V současnosti v České republice platí lineární sazba daně pro fyzické osoby ve výši 15 procent, nicméně včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění jsou mzdy zdaněny efektivně na úrovni necelých 50 procent. Vzhledem ke slevám na dani a solidární přirážce nicméně jistou progresi daňový systém zahrnuje i dnes.

V případě, že superhrubá mzda by byla úplně zrušena a nastavena progrese, mohou být dopady na státní rozpočet neutrální, což je v době, kdy čelíme historicky rekordnímu schodku státního rozpočtu zásadní.

Autor je daňový expert a partner ve společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Příspěvek důchodcům a konec superhrubé mzdy: „Sekera“ dalších minimálně 90 miliard korun do rozpočtu

Zavřít reklamu ×
  1. Je zajímavé, že před pár lety žádná super hrubá mzda nebyla a šlo to. Byla jen mzda hrubá a čistá. Tak proč kolem zrušení tolik řečí.

  2. Bez superhrubé mzdy by nebylo na Casy,Pandury a dotace na deregulované nájmy. Kalousek počítal s tím,že donutí lidi najít si lépe placenou práci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru