Zrušení superhrubé mzdy zatím Čechům náladu nezlepšuje

Názor
Nálada v tuzemském průmyslu se letos v únoru dostala na nejlepší úroveň od dubna 2019, tedy za takřka dva roky. Za dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020 zaostává pouze o 2,9 procenta. Čeští průmyslníci hodnotí lépe než v lednu celkovou poptávku po své produkci, přičemž ve vyšší míře než tehdy očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa výrobní činnosti.
Spotřebitelé v rostoucí míře očekávají zhoršení své vlastní finanční situace a stavu celé ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Panuje tedy širší přesvědčení, že postupná vakcinace podstatné části světové populace povede k zesílení zahraniční i tuzemské poptávky po českém exportu a českém průmyslovém zboží.

Pozoruhodné je, že nálada průmyslníků je dokonce lepší, než byla v takřka ročním období před úderem pandemie. To svědčí o tom, že čekají určitý kompenzující efekt z předešlých měsíců snížené poptávky a snížené výroby.

Také s nadějí hledí na mezinárodní scénu, kde by v souvislosti s nástupem nového amerického prezidenta Joea Bidena mělo dojít k uklidnění situace v transatlantických obchodních vztazích. Průmyslové výrobě v ČR coby exportní ekonomice nahrává plynulost mezinárodních obchodních toků, samozřejmě včetně těch mezi EU a Spojenými státy.

PSALI JSME:
Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Nejlepší náladu za poslední takřka rok, od loňského března, vykazují v únoru 2021 podnikatelé ve stavebnictví. V porovnání s lednem se zlepšuje jejich pohled na celkovou poptávku v oboru. Počítají s tím, že budou v příštích třech měsících navyšovat stavy zaměstnanců. Stavebnictví by letos mělo do značné míry těžit z investic státu zejména v oblasti inženýrského stavitelství. Stát si už loni vetkl za cíl „proinvestovat se z krize“, což se mu zatím ne zcela daří.

Zlepšení nálady průmyslníků a stavebníků má lví podíl na tom, že celková nálada v podnikatelské sféře ČR se v únoru ocitla na nejlepší úrovni od loňského března, tedy prakticky za celou dobu od propuknutí pandemie. V únoru tato nálada dosahovala úrovně 90,6 bodu, takže zaostávala za dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020 o 9,4 procenta.

Výrazněji za dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020 ovšem v únoru zaostala nálada spotřebitelů, a to o patnáct procent. Spotřebitelé v rostoucí míře očekávají zhoršení své vlastní finanční situace a stavu celé ekonomiky. Zvyšuje se podíl těch z nich, kteří se obávají rostoucí nezaměstnanosti a také inflace. Klesá podíl těch, kteří míní, že v příštích dvanácti měsících se jim podaří nějaké finanční prostředky uspořit.

PSALI JSME:
Na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů

Na vině je právě očekávání vyšší inflace, ale současně také stoupající obava z poklesu příjmu či rovnou z propuštění. Pesimističtěji než letos v únoru byli v posledních dvanácti měsících spotřebitelé naladěni pouze loni v dubnu a v listopadu, což byly měsíce vrcholící koronavirové uzavírky. Uzavření ekonomiky, zejména maloobchodu a služeb, na ně neblaze doléhalo i letos v únoru, přidala se však obava z toho, že vláda již nebude moci tak masivně jako loni ekonomiku i zaměstnanost na dluh podporovat.

Jen částečně toto zhoršení nálady tlumí loňské zrušení superhrubé mzdy a navýšení slevy na daňového poplatníka, které podstatné části spotřebitelů nechává v kapse více peněz. Tuto změnu ale měli možnost na výplatní pásce zaznamenat teprve v průběhu února, takže se v šetření projevila zatím jen zčásti.

Sběr dat pro spotřebitelskou část konjunkturálního průzkumu probíhal ve dnech 1. až 17. února 2021, takže dopady loni schváleného balíčku na sentiment spotřebitele se plně promítnou teprve v březnovém šetření.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace za leden je vyšší, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru