Zrušte extrémní úroky, ale nemažte dluhy plošně, míní podnikatel, který dělal exekuce

Poslanci uvažují o tom, že fakticky znemožní exekučně vymáhat dluhy do pěti tisíc korun a přihrají hrstce exekutorů jisté zálohy od věřitelů bez ohledu na výsledek. Místo toho raději zrušte extrémní úroky z jistin, zakažte předražené přeprodávání pohledávek a tím lidem pomůžete mnohem více, míní podnikatel, který dříve pracoval pro exekutory.
Stále zůstává běžná praxe, že například u dluhu 52 tisíc se celková pohledávka vyšplhá na více než 300 tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nedáme-li dlužníkům najevo, že se nejde zadlužit bez postihu a povinného vracení, je to cesta do nespravedlnosti. Přece nelze uzákonit, že když mám k někomu závazky, tak nemusím vrátit nic. Pravidla lze nastavit tak, aby vztahy byly vyrovnané,“ míní Milan Dzurjanik, podnikatel z Olomoucka, jenž má právě s exekucemi bohaté zkušenosti.

Nejen, že podnikal v realitách, a to i komerčních, ale několik pracoval i pro jeden z exekutorských úřadů. Jeho návrhy jsou radikální, ovšem stojí za pozornost.

„Jestli chce stát opravdu lidem pomoci a řešit situaci dlužníků, tak ať zakáže reklamy na půjčky, určí maximální výši smluvních úroků a zejména zruší úroky u dluhů, které už celkově přesáhly více než 60 procent původní jistiny (tj. základní dlužná částka – pozn. red.),“ vyjmenovává podnikatel.

Podle něho by zastavení úročení, které již dosáhlo 60 % jistiny, vedlo k tomu, že by dlužník viděl možnost dluh splatit formou měsíčních splátek. „Dále by ale dlužníkům měla být stanovena povinnost přebírat poštu bez vytáček a povinnost komunikace s úřady. Pokud by se prokázalo, že tak vědomě nečiní, ať přijdou o sociální dávky,“ míní Dzurjanik.

Dávky za docházku. Tvrdě narazil

Nutno dodat, že tímto se v časech extrémistické politické korektnosti pouští na tenký led. Před pár lety jeden z velitelů městské policie v jistém velkém severočeském městě v médiích řekl názor, že sociálně nepřizpůsobiví občané by měly dávky dostávat v týdenních, a nikoliv měsíčních cyklech, aby je hned nerozdali lichvářům a dealerům drog, a že sociální dávky by měly být podmíněny docházkou sociálně vyloučených dětí do školy.

Málem byl degradován a vedení na něho vyvíjelo velký tlak, že si tak pouštěl ústa na špacír. Přitom zrovna tento útvar dostal v minulosti řadu i mezinárodních ocenění za práci s nepřizpůsobivými…

PSALI JSME:
Poslanci si kupují masu neplatičů. Smáznou jim dluhy bez špetky snahy něco vrátit

Stopka kšeftům s pohledávkami

Dzurjanik by ovšem utnul také přemrštěné kšefty s pohledávkami. „Ať stát nařídí, že pohledávku nelze postoupit (přeprodat – pozn. red.) za více než 100 % jistiny. Zabrání se tím prodejům pohledávek typu dopravní podniky či dráhy,“ dodává.

O tom, že je třeba zarazit úroky a úroky z úroků se už plácá léta, ale žádný zákonodárce to doopravdy na stůl nedal. Místo toho poslanci a vláda vymýšlejí v podstatě dluhové amnestie, tedy že balík exekucí z moci zákona odmáznou úplně. Na úkor věřitelů. I těch drobných.

Přitom ale stále zůstává běžná praxe, že například u dluhu 52 tisíc se celková pohledávka vyšplhá na více než 300 tisíc korun. A to už pak dlužník opravdu nevidí reálně, že to může splatit a dělá všechno proto, aby na něj byl zákon krátký.

Přitom u takového dluhu je pevné právní příslušenství (částka nad dluh – pozn. red.) ještě snesitelných 23 tisíc korun. Jenže tzv. předpokládané proměnné příslušenství (úroky z úroků v čase – pozn. red.) je už 160 tisíc korun, a vyčíslené předpokládané náklady exekuce 90 tisíc korun. Redakce Faei.cz vychází v těchto kalkulacích z reálných interních exekučních sjetin, které má k dispozici.

PSALI JSME:
Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Dluhy s jasnými mantinely

Pokud by se stanovily jednoduché a jasné mantinely v tom, kam až jaký dluh může vyrůst, ubylo by i vícečetných exekucí. A staré případy chronických neplatičů? Na ty je přece osvědčený nástroj: Pětiletý osobní bankrot se splacením alespoň 30 procent dluhů.

A vzhledem k tomu, že 80 procent vícečetných exekucí mají lidé v produktivním věku, neměl by to být pro ně problém vrátit. A jak se ukazuje v číslech z bankrotů, většina osob v oddlužení vrátí i více. Jenže je zde masa lidí, kteří se nebudou obtěžovat ani s bankrotem. Když už se ani neobtěžují přebírat poštu…

A těm teď chtějí poslanci za halasného tleskání některých neziskových uskupení, kdy některá z nich tvoří lidé, kteří mají sami v dluhových záležitostech máslo na hlavě, podepsat plošný odpustek. Chtělo by se říct: Brzděte, ať jsme spravedliví a korektní.

PSALI JSME:
Exekuce se plošně odpustí hlavně mužům, kteří mohou pracovat. A splácet

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo umí ten umí a kdo neumí ten jen čumí! Známej má bydliště na obecním úřadě,auto má psané na předchozího majitele,bydlí u přítelkyně tzv. na hromádce. Do práce nechodí,akorát si půjčuje od všech lidí okolo nebo různé půjčky.Nic nevrací a žije si velmi nad poměry.Já mu bohužel taky půjčil a po roce mě tento borec do očí řekl že to už je promlčené.Nic jsen neměl sepsané tak mám smůlu.V okolí znám desítky lidí co mu půjčili.Exekutor jeho případ už vzdal……Však pán má bydliště na OÚ a „pracuje“ trvale na ÚP.Není mu co vzít.Jen to auto má hodnotu 100 000 kč a ještě má další majetek za cca.250 000 kč u svých rodičů.Exekotor tyto informace ani nechtěl slyšet a vůbec ho to nezajímalo.Těch 5000 kč už nikdy neuvidím!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?