Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem?

Názor
V uplynulém týdnu žádná nová data z české ekonomiky nepřišla, ale i kdyby přišla, bylo by to zřejmě úplně jedno – trhy momentálně žijí jen a pouze koronavirem. Po explozi nových případů v Itálii se mezi finančníky strhl poprask srovnatelný (alespoň dle hodnoty VIX – tedy „indexu strachu“ – pozn. aut.) jen s těmi největšími historickými šoky, včetně např. pádu Lehman Brothers či teroristického útoku na Světové obchodní centrum. Pro vyvolání davové hysterie má Covid-19 ty nejlepší předpoklady – je exotického původu, nikdo o něm mnoho neví, a dokáže zabíjet.
Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna byla se svými týdenními ztrátami v hodnotě cca 25 haléřů (tedy asi jedno procento) směrem až nad EUR/CZK 25,40 jen jednou z mnoha poražených. Evropské akcie mínus osm procent, americké mínus deset procent, ropa Brent se v pondělí ráno podívala nejen pod psychologickou hranici padesáti dolarů za barel, ale rovnou i pod 49, kde nebyla od roku 2017.

Právě cena ropy přitom bývá chápana jako výraz odhadu trhů na intenzitu ekonomické aktivity v blízké budoucnosti. Kromě ropy jsou k tomuto účelu používány i předstihové indikátory a právě jeden z nich – čínských nevýrobní index nákupních manažerů – přispěl v sobotu ráno dalším šokem, když po několikaletém nerušeném poletování v okolí 54 bodů najednou bezprecedentně zahučel až na hodnotu 29,6.

Graf tohoto indexu pak svým tvarem připomínajícím hokejovou hůl spolehlivě vystrašil všechny, kdo snad ještě panice odolávali. V překotné snaze uložit peníze do čehokoliv, na co nedosáhne nový virus, se investoři vrhli na americké dluhopisy, které tak na desetileté splatnosti pokořily historický rekord, když se obchodovaly i s výnosem pouhých 1,03 %.

PSALI JSME:
Čínská ekonomika kvůli koronaviru totálně „klekla“. Propad pocítí celá planeta

Lze čekat brzké uklidnění? Pokud ano, pak zřejmě nikoliv na základě nejbližších ekonomických dat. Většina z nich totiž pochází z období před aktuálně probíhající horkou fází epidemie a nezachycují tak to nejpodstatnější, co momentálně hýbe tržní náladou. Pozornost se bude upírat spíše na vlády a centrální banky.

Itálie již oznámila „stimulační antivirový balíček“ v hodnotě 3,6 miliardy eur a tamní ministr financí Gualtieri nevylučuje, že může jít teprve o začátek. Naopak z jeho vyjádření vyplývá, že by se k Itálii mohly připojit i další evropské země. Zatímco donedávna byl italský veřejný dluh (cca 135 % HDP) zdrojem obav v EU i na trzích, aktuální ochota utrácet byla mezi burziány přijata s povděkem.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell vydal prohlášení, jež se formulací podezřele podobá těm, které předcházely nedávnému snížení sazeb. Trhy už spekulují dokonce i na dva „cuty“ a na eventualitu možného mimořádného zasedání svolaného pro tento účel. Málokdo pak pochybuje, že maximum pro uvolnění měnových podmínek udělá i Evropská centrální banka. Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem?

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy teď sází na masivní zásah centrálních bank, jinak hrozí kvůli koronaviru jejich kolaps

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB