Zvýšení cen elektřiny neunikne nikdo, říká ekonom

Rozhovor
Elektřina v probíhající topné sezóně opět zdraží, avšak méně výrazně než loni, průměrně kolem pěti procent. „Zvýšení cen elektřiny neunikne nikdo,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz hlavní ekonom Czech Fund. Od listopadu zdraží „velcí hráči“, takže ti menší se postupně připojí, dodává.
Podle ekonoma nelze vyloučit zdražování elektřiny domácnostem průměrným tempem kolem deseti procent ročně až někdy do roku 2025. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak se letos vyvíjí cena elektřiny coby komodity? A jak odhadujete vývoj pro příští rok? Máme už hlavní vlnu zdražování za sebou?
Elektřina v probíhající topné sezóně opět zdraží, avšak méně výrazně než loni, průměrně kolem pěti procent. Záleží ovšem na tom, jakého má daná domácnost dodavatele a jaký má tarif. Dodavatelé elektřiny zdražují postupně, a třeba jen u části svých zákazníků, nikoli naráz. Od listopadu zdražují velcí hráči, ČEZ a E.ON, takže ti menší se postupně připojí. Nakonec zvýšení cen elektřiny neunikne nikdo, žádný spotřebitel.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. Foto: Archív

Co stojí za nárůstem ceny elektřiny?
Takřka polovina elektřiny se v ČR stále vyrábí v uhelných elektrárnách, prostřednictvím uhlí. Aby mohly elektrárny v EU takto vyrábět, musejí si kupovat povolení na vypouštění emisí oxidu uhličitého do ovzduší, které při výrobě elektřiny vznikají. Tyto povolenky od roku 2017 dramaticky zdražily, z ceny kolem pěti eur na takřka třicet eur letos o prázdninách. Cena je za jednu vypuštěnou tunu oxidu uhličitého. Bez povolenek by elektrárny čelily značným pokutám.

Proč zdražily emisní povolenky?
Za jejich zdražením stojí regulace Evropské komise, která rozhodla, že část povolenek stáhne z trhu, čímž ty zbývající učinila vzácnější, a tudíž dražší. Elektrárny musí dražší povolenky promítat do ceny elektřiny.
Promítá se do ní rovněž například růst cen uhlí z posledních let, který nastartovala Čína tím, že omezila část své produkce nepříliš kvalitního uhlí a zvýšila dovoz z jiných částí světa. Peking tak učinil ve snaze zlepšit životní prostředí v zemi. Nižší čínská těžba a vyšší dovoz uhlí se projevil jeho zdražením, které pocítily nakonec právě i české elektrárny.

Jak se ceně elektřiny projevuje inflace v Česku?
Růst velkoobchodní ceny elektřiny primárně způsobují dražší uhlí a dražší povolenky. Od velkoobchodní ceny se pak odvíjí cena elektřiny domácnostem. Velkoobchodní cena však tvoří jen část ceny elektřiny pro domácnosti.
Další složkou je složka regulovaná, v jejímž rámci se cena řídí pravidelnými výnosy Energetického regulačního úřadu. I tato regulovaná složka ceny elektřiny domácnostem letos vzroste, avšak „jen“ v rozsahu do pěti procent. Klíčovým důvodem růstu regulované složky je obecná inflace v ekonomice, která letos dosáhne pravděpodobně úrovně 2,7 procenta.

Jaký růst cen mohou domácnosti očekávat od svých dodavatelů?
V průměru letos elektřina domácnostem podle dat Českého statistického úřadu zdražuje meziročně zhruba o desetinu. Dodavatelé elektřiny však své ceníky mění postupně, nikoli v jeden okamžik. Další vlna zdražování nastane začátkem roku 2020.
Někteří dodavatelé ale třeba vůbec nezdraží a budou se na nezvýšené ceny snažit přilákat zákazníky od konkurence. Přecházením od dodavatele k dodavateli tak může zákazník citelně pozdržet cenový nárůst, který pocítí na vlastní peněžence. Musí však situaci sledovat a využívat například internetové srovnávače. Nakonec však zdražení elektřiny neunikne nikdo.

PSALI JSME:
Elektřina letos opět zdraží a znatelně zdražovat bude i v příštích letech

Svého času byly hodně žádané smlouvy na dobu určitou se zafixovanou cenou na několik let. Jak je to dnes? Vyplatí se to ještě?
V příštích letech bude elektřina pravděpodobně dále poměrně citelně zdražovat. Náš trh je notně propojený s tím německým, kde plánují uzavírání jaderných a uhelných elektráren a kde už probíhá takřka revoluční, státem podněcovaný nástup obnovitelných zdrojů. Toto jen dále zvýší tlak na růst cen elektřiny, a to kvůli zmíněnému propojení obou trhů, i u nás.
Němci navíc plánují uhlíkovou daň a budou zřejmě omezovat vnitrostátní leteckou přepravu. Takže lze očekávat rychlejší přechod na elektromobilitu a na železnici, která z větší či menší míry nahradí přepravu leteckou. Železnice je z podstatné části elektrifikovaná, zejména na dálkových tazích, jež budou náhražkou letecké přepravě.
To vše jen dále umocní poptávku po elektřině, takže vytvoří tlak na zdražování elektřiny nejen v Německu, ale opět i u nás. Takže z dlouhodobého hlediska se vyplatí elektřinu zafixovat. Nelze však vyloučit propad ekonomiky, například v důsledku krize, jenž by růst cen elektřiny zpomalil nebo i na čas zastavil. Navíc, jak jsme si řekli, je možné se po nějakou dobu růstu cen elektřiny vyhýbat změnami dodavatele. To ovšem v první řadě předpokládá nezafixovanou cenu. Takže na otázku, zda zafixovat, či nikoli, zejména v kratším období roku či dvou, neexistuje univerzální odpověď.

PSALI JSME:
Domácnosti, které neměly ceny energií zafixované, už pociťují zdražení

V nabídce některých dodavatelů se objevuje i produkt, kdy je ceny účtována dle aktuálních cen na burze. Jak to funguje v praxi? Je to dobrá varianta?
Opět, neexistuje univerzální odpověď. Pokud je třeba někdo přesvědčen, že přijde zásadní ekonomické zpomalení, které zlevní elektřinu, může využít tarifů dle aktuální ceny na burze. Elektřina mu bude zlevňovat, zatímco ostatní, kteří jsou vázáni delšími kontrakty, budou platit více. Dlouhodobě ovšem zřetelně převažuje pravděpodobnost dalšího – a poměrně výrazného – růstu cen elektřiny. Pokud nenastane závažnější globální, evropské nebo české ekonomické zpomalení, nelze vyloučit zdražování elektřiny domácnostem průměrným tempem kolem deseti procent ročně až někdy do roku 2025.

Jaké mají možnosti lidé, kteří mají zafixovanou cenu, a teď jim dobíhá smlouva?
Takoví lidé by měli zkusit všechno, včetně vyjednávání se stávajícím dodavatelem. Měli by mít v prvé řadě dobrý přehled o ceně u konkurence, aby mohli v rámci vyjednávání „věrohodně hrozit“ přechodem ke konkurenci.
I z ekonomické teorie plyne, že zákazníci, kteří se obzvláště intenzivně zajímají o možnosti ušetření každé koruny, se často slevy dočkají, přičemž nízkou nebo žádnou marži dodavatel „nažene“ u jiných zákazníků, kteří se po každém možném ušetření tolik nepídí. Takový tlak na zlevnění, má-li být kredibilní, si ovšem žádá časovou investici, neb takový člověk se musí na trhu dobře orientovat a mít prostě přehled, aby si mohl říci o slevu, jež je realistická.

PSALI JSME:
Dodavatelům elektřiny hrozí krachy. O to více budou zkoušet své triky zejména na starší lidi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Chování spotřebitelů se trvale změnilo

Tržby na internetu dál rostou, přestože se již otevřely kamenné prodejny. Z toho lze usuzovat, že se chování českých spotřebitelů trvale změnilo a ani po konci pandemie se již nevrátí do starých kolejí. 

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru